петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Изборићемо се у УН за нове преговоре о Косову
Хроника

Вук Јеремић: Изборићемо се у УН за нове преговоре о Косову

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. јул 2010.
Логично би било да се у Генералној скупштини УН формира већина која сматра да се до компромисног решења за Косово може доћи искључиво путем нових преговора. Дебата у Генералној скупштини ће бити тренутак истине и вероватно најкритичнија епизода у нашој дипломатској стратегији. Њен исход ће преломити будућу путању косовског процеса. Сасвим сигурно ће нам бити неупоредиво теже него прошли пут, али ми немамо избора - морамо се изборити за већину - каже у интервјуу за "Блиц" Вук Јеремић, министар спољних послова Србије, најављујући кораке који предстоје након што Међународни суд правде изнесе мишљење о независности Косова.

Јеремић каже да "све указује на то да ће се Суд огласити у блиској будућности, и по свему што до нас долази из различитих извора, имамо разлога за оптимизам". Шеф српске дипломатије очекује "да Суд неће подржати кршење међународног права дајући легитимитет једнострано проглашеној независности". То ће значајно увећати наш дипломатски капацитет у тешком периоду који следи - предвиђа Јеремић.

Да ли ће Србија након одлуке Суда да предложи резолуцију о обнови преговора о статусу КиМ?

Процедуре УН налажу да суд достави мишљење органу који га је и затражио - Генералној скупштини. Нормално је да земља која је резолуцијом процес и започела буде та која ће предложити крајњи закључак.

Шта ће бити садржај те резолуције?

Јако је тешко одговорити на то питање, као и предвидети ток дебате у Генералној скупштини пре него што суд објави своје мишљење у целости.

Да ли ново територијално разграничење може да буде повољно решење за Србију и у којој мери је прихватљиво за нас?

Данас су све наше снаге усмерене на то да се изборимо за нови почетак у преговарачком процесу, чему се и даље снажно супротставља неколико изузетно моћних држава. Но, уверен сам да ћемо на крају ипак бити успешни уколико издржимо све притиске и наставимо са сталоженим и упорним радом. С обзиром на то да истински желимо да се постигне компромис, спремни смо да будемо флексибилни, али не можемо отпочети дијалог са било које друге позиције од оне коју смо имали у тренутку када су Албанци устали од стола и определили се за покушај сецесије.

Да ли очекујете да Резолуција Европског парламента утиче да осталих пет држава ЕУ које нису признале Косово то сада учини?

И поред тога што ЕП није за то надлежан и што његове резолуције немају обавезујући карактер, ова акција је покренута искључиво зато да би се извршио притисак на Србију и њене савезнике у ЕУ, што свакако није добра вест. Ми смо се максимално ангажовали ка организовању отпора Резолуцији у оквиру самог ЕП, и она је на крају усвојена са далеко мањим бројем гласова него што се очекивало. Овакав резултат показује да је ЕУ и даље дубоко подељена по питању Косова и да није реално да се око тзв. независности постигне консензус.

Колико дуго још проблем КиМ може да остане нерешен, а да не штети европским интеграцијама Србије?

Постоје далеко озбиљније препреке проширењу ЕУ на Балкан од политичких разлика које један број земаља има у односу на Србију по питању Косова. Они који овог тренутка блокирају приступни процес свој став не би променили чак ни када бисмо ми дигли руке од наше принципијелне политике. Ми, наравно, од чланства не одустајемо и у непрекидном смо контакту како са Бриселом, тако и са престоницама. Али треба бити реалан и признати да западном Балкану актуелне околности у Европи не иду у прилог.

Како сада оцењујете регионалну сарадњу?

Мислим да је чак и највећим скептицима постало јасно да се Србија у последњих неколико година испрофилисала као природно тежиште западног Балкана. Ниједно регионално питање се више не решава без нашег принципијелног и конструктивног учешћа. Један од доказа је и то што смо се кандидовали и добили место председавајућег за наредни циклус у све три важне регионалне организације - Процесу сарадње у југоисточној Европи, Централноевропској и Јадранско-јонској иницијативи.

Да ли ћете се кандидовати за потпредседника ДС?

Страначко ангажовање је првенствено тимски, а не индивидуални рад. Одлуку ћу донети када се закаже датум одржавања Скупштине, и након што се будем консултовао са колегама из руководства ДС, пре свега са председником.

Почетком године сте обећали да ће комисија министарства да преиспита цене закупнина дипломатских резиденција по свету, укључив и стан за амбасадорку у Унеску Зорицу Томић. Шта су резултати?

Реструктурирање трошкова МСП је и даље у току, а коначан предлог ће на јесен бити званично достављен Министарству финансија у оквиру нацрта буџета за 2011. Али желео бих да скренем пажњу јавности на чињеницу да Србија за дипломатију издваја далеко мање средстава по глави становника од свих других бивших југословенских република - три пута мање од Хрватске, чак седам пута мање од Словеније итд. А имамо кудикамо веће спољнополитичке изазове, и то глобалних размера.

Реџепи прети ратом

Министар полиције Косова најавио је слање специјалне полиције у северну Митровицу. Да ли Србија припрема контрамеру?

Tо је директна претња ратом од стране оних који за то немају легитимитет, јер нису држава, нити капацитет јер немају војску, већ само илегалне паравојне формације. Оваква изјава отвара и питање одговорности међународних организација које су учествовале у њиховом формирању и данас их обучавају и контролишу. Нећемо наседати на провокације, али свима мора бити јасно да Србија неће дозволити било какав насилан покушај промене стања на терену.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер