субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Драшковић: Влада Србије да се извини за "политику балвана"
Хроника

Вук Драшковић: Влада Србије да се извини за "политику балвана"

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 25. октобар 2011.

НОВИ САД -  Влада Србије, након извештаја о Косову, треба да изађе пред Скупштину и да се извини за "политику балвана", изјавио је лидер СПО-а Вук Драшковић за Радио-телевизију Војводине.

На питање да ли ће се СПО прикључити "покрету за преокрет", који је најавио Чедомир Јовановић, Драшковић је у емисији РТВ-а "Један на један",  одговорио да је Српски покрет обнове већ у том покрету.

По њему, у Србији је сада све исто као 1990. – "иста плима лудила, у истој изведби, са истим политичарима, писцима и журналистима" који стварају "покрет против Европе, покрет за Евроазију" – те да је логично да "све што је разумно и одговорно, а само такви су патриоте," наступи заједно.

Циљ тог покрета је, како је објаснио Драшковић, да до 9. децембра, када Брисел буде одлучивао о кандидатури Србије за ЕУ, изврши притисак на водећу проевропску странку у Србији, Демократску странку, да промени политику према Косову. Конкретно, како је рекао, циљ је да се до 9. децембра уклоне балвани са барикада на северу Косова и да се прихвати нестатусни део Ахтисаријевог плана као основа за преговоре о Косову.

На питање да ли ће тај "покрет за преокрет" наступити као предизборни савез Драшковић је одговорио да "ако се 9. децембра погасе светла (Србија не добије кандидатуру) све разумно треба да стане на једну листу".

Образлажући потребу притиска на Демократску странку Драшковић је изнео оцену да "70 одсто чланова ДС мисли исто", што и критичари досадашње политике о Косову, али их је "заледио страх од антиевропског покрета и да се не замере већинској плими лудила."

Погрешна косовска политика, по Драшковићу, коју треба мењати се састоји у досадашњем слогану "И Косово и Европска унија", и треба је мењати да не изгубимо и Европску унију, "а Косово је већ изгубљено".

Као странке које као и СПО имају иста "три циља" (Европа, Европа, Европа) Драшковић је навео Либерално демократску странку и ЛСВ Ненада Чанка.

А на питање како ће својим бирачима објаснити савез са ЛДП-ом, с обзиром на сасвим другачију идеолошку матрицу странака, Драшковић је одговорио: "Нема више идеолошке матрице! Идеолошка матрица се зове Европска унија".

Драшковић је такође изјавио да не поштује садашњи Устав Србије, јер Косово третира једнако као покрајину у саставу Србије, као што је Војводина, што није реалност. То би како каже било као да "у преамбули пише да Срби имају крила и да могу да лете."

Драшковић је рекао за себе да је српски националиста, "као што је и Ангела Меркел", и да је то што он заступа највећи српски национализам и патриотизам и да је, што се Косова тиче, најважније да српски народ и духовна баштина на Косову буду заштићени.

Правећи паралелу између држава које су биле поражене у рату па потом изгубиле територије Драшковић је навео пример да у Војводини нема институција мађарске државе, али има јаких институција мађарског народа.

Тако ће, како је рекао, у косовским судовима, тамо где живе Срби, бити српске судије, али неће бити институција Србије.

Коментаришући чињеницу да је и он сам 2006. године, као министар спољних послова, одбио план Мартија Ахтисарија, Драшковић је одговорио да су "статусни део" тог плана одбили и сви други, а да је нестатусни део, захваљујући њему знатно побољшан.

- Ја сам покушавао да нађем решење, али нисам имао ничију подршку. Залагао сам се чак да сачувамо "интегритет временске прогнозе"- изјавио је Драшковић, објашњавајући да је предлагао да на улазима из Албаније и Црне Горе стоје табле са натписима Република Србија, а код Мердара "Република Косово", па да Срби могу да кажу како улазе у своју државу, а Алабанци у своју.

(РТВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер