петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић за ТВ Прва: Прави циљ је да Србија у целини призна територију Косова као независну државу, а то наравно да нећу
Хроника

Вучић за ТВ Прва: Прави циљ је да Србија у целини призна територију Косова као независну државу, а то наравно да нећу

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 16. мај 2020.

„Када они (Лајчак, Хајко Мас, Пендаровски), говоре о томе да нема било каквих територијалних промена, хоћу да знате да вам они то кажу, у преводу. Хоће да Србија у целини призна територију Косова као независну државу. А то наравно да нећу“, изјавио је председник Србије у данашњем гостовању на ТВ Прва. Њима поручује да у том случају доведу неког другог на власт у Србију, јер њему „да их мољакам за нешто, не пада на памет“.

Не сећам се када сам последњи пут разговарао са Тачијем

Председник Србије, Александар Вучић у данашњем гостовању поновио је да се не сећа када је последњи пут разговарао са косовским председником, Хашимом Тачијем или било којим представником Приштине.

„Видео сам га (Тачија) негде у пролазу на неким од тих скупова, немојте да ме држите за реч“, поручио је данас председник Србије на ТВ Прва, у време када се, како у региону тако и шире, поново и све чешће чују оптужбе на његов рачун – да заједно са косовским председником ради на спровођењу идеје о подели територија.

„Гледајте да о тим темама не говорите, као Бога Вас молим, није то Ваш посао“

Вучић је овог јутра коментарисао изјаву свог северномакедонског колеге, Стева Пендаровског, да промена граница, као решење косовског питања, не би била добра идеја.

Председник Србије, Александар Вучић, подсетио је да је ту исту реченицу изговорио министар спољних послова Немачке, Хајко Мас, те је изјаву Пендаровског протумачио као покушај да се „додвори Немцима“.

„Србија се налази у једном не лаком окружењу, то људи треба да разумеју и трудимо се да са свима, чак и онима који су признали Косово – није их било брига за очување интегритета и међународног јавног права у 2008. и 2009. Данас нам говоре како им је много стало до тога, али да се сачувају они који су противправно, по њиховом мишљењу, изашли из Србије“.

Са друге стране, тврди да су Срби и Македонци у фантастичним односима и блиски народи, али и да је на инагурацији Пендаровског замолио само једну ствар:

„Обратите пажњу, као Бога Вас молим, јер сте већ урадили нешто што би многе земље другачије посматрале него ми – то је било признање независности Косова. Гледајте да о тим темама не говорите, као Бога Вас молим, није то Ваш посао. Немојте о томе да говорите, а када о томе говорите, размислите да постоје они који од вас мисле другачије“.

„Хтели да се улизују Немцима“

Тврди да су представници Северне Македоније све супротно урадили „не би ли се још једном истакли у свом улизивању Немцима“.

Са друге стране, председник ипак разуме „улизивање“, јер је Немачка, апсолутно доминантна сила.

„Они су више новца упумпали у једну земљу него у све европске земље заједно и више о тога“, додао је председник, не прецизиравши о којој земљи говори.

„Нећу да се додворавам сопственом народу, а камоли туђим представницима“

Вучић уједно разуме избор и других из региона да се на „неумерен начин додворавају најмоћнијима“, али и додаје да он то не жели да ради.

Са друге стране, када „они говоре о томе да нема било каквих територијалних промена, хоћу да знате да вам они то кажу, у преводу. И када то каже Лајчак и када то каже Хајко Мас, Пендаровски, јер ће они увек тако да покупе тако троје, четворо њих из региона да понове то исто што је рекао Пендаровски“, објаснио је председник новинарима и грађанима Србије.

Прави циљ је, сматра Вучић да „Србија у целини призна територију Косова као независну државу. А то наравно да нећу“.

„Наравно, што се нас тиче, ми ћемо да кажемо, ‘људи, нема ту проблема око територија, територија је дефинисана Резолуцијом 1244“.

Педседник је данас поновио „те приче слуша већ седам, осам година“. А пошто, како каже, сви они имају решење, препоручује им:

„Нема проблема, решите то, доведите на власт неког другог у Србију и решите то за дан и натерајте га и онда нам објашњавајте да сте нам скинули нешто са грбаче или не знам шта све можете да убедите народ у Србији. Ја у тим вашим причама да учествујем нећу. И да вас мољакам за нешто, такође ми не пада на памет“.

Те зато „једва чека да види шта ће ти стручњаци, ти генији који све знају, како да нам соле памет – шта неће и како нешто не би, а које би то компромисно решење било. Само да нам то кажу“.

Представници Срба из Црне Горе од Србије очекују подршку, Србија ће бити уз свој народ и СПЦ

Вучић је уједно говорио о ситуацији у Црној Гори и инцидентима који су уследили након привођења владике Јоаникија и других свештеника.

После видео конференције са представницима Срба у Црној Гори, изјавио је да је чуо бојазан да „неко планира да на исти начин решава проблем са Србима као у неким другим деловима бивше Југославије“, да у то не жели да верује, али да је ипак забринут због таквих оцена, преноси Бета.

Поручио је да они од Србије очекују подршку, а да ће се на следећем састанку, уживо, вероватно наћи и патријарх Српске православне цркве (СПЦ) Иринеј, српски члан Председништва БиХ Милорад Додик и председница Републике Српске, Жељка Цвијановић.

„У једној реченици, Србија ће бити уз свој народ и СПЦ, поштујемо Црну Гору као државу, али ћемо подржавати наш народ“, казао је Вучић.

Подсетио је да 2020. године треба да се одржи попис у Црној Гори, да је по последњем попису 28 одсто становника Црне Горе изјашњено као Срби, а да се многи нису тако декларисали „да би сачували посао и породице“.

„Ми кроз претходна истраживања нисмо могли да надјемо 15 одсто Срба, а по последњем истраживању их има преко 20 одсто… Оно што је наш посао је да помогнемо очување идентитета, у складу са међународним и јавним правом и европским тековинама“, рекао је он.

Вучић је додао да може да преговара са председником Црне Горе, али да се плаши да „другачије разумеју позиције државе и (српског) народа“.

(КоССев)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер