Početna strana > Hronika > Vučić u video obraćanju Generalnoj skupštini UN: Postali smo zemlja sa najvećom stopom rasta u Evropi. Dogovor Srba i Albanaca ključ za regionalnu stabilnost
Hronika

Vučić u video obraćanju Generalnoj skupštini UN: Postali smo zemlja sa najvećom stopom rasta u Evropi. Dogovor Srba i Albanaca ključ za regionalnu stabilnost

PDF Štampa El. pošta
sreda, 23. septembar 2020.

Predsedik Srbije Aleksandar Vučić poručio je večeras na sednici Ujedinjenih nacija da Srbija, braneći svoj suverenitet i teritorijalni integritet, kao i Rezoluciju Saveta bezbednosti UN 1244, brani i međunarodno pravo i vrhovni autoritet Saveta bezbednosti.

Vučić je rekao da je Srbija krajem 20. veka bila svedok i žrtva jednostranih poteza, naglasivši da je bombardovana bez dozvole SB UN, a da je posle toga Priština jednostrano proglasila nezavisnost Kosova, ali da je Srbija sada posvećena nalaženju kompromisnog rešenja za kosovski problem.

On je, obraćajući se video-vezom, rekao kako Beograd želi da se problem reši u najboljem interesu Srba i Albanaca i da se nada da će se rešenje postići posle dugog dijaloga, ali da Srbija neće pristati na poniženja i da rešenje koje nije kompromisno - "za nas nije rešenje".

Vučić je ukazao da je nedavno obnovljen dijalog Beograda i Prištine i potpisan sporazum u Vašingtonu, ocenivši da su Sjedinjene Države posvećene postizanju dogovora između dve strane.

"Uprkos svemu, mislimo da je dogovor Srba i Albanaca ključ za regionalnu stabilnost. Srbija je posvećena nalaženju kompromisnog rešenja i građenju zajedničke budućnosti mira i saradnje", poručio je Vučić u video obraćanju Ujedninjenim nacijama.

Naglasio je da će Srbija ostati pouzdan partner UN i biti posvećena ciljevima UN, kao i da će nastaviti borbu proti terorizma, ostvarivanje ciljeva održivog razvoja i ekološkog sporazuma iz Pariza.

Vučić je istakao i da Srbija nastavlja tradiciju Jugoslavije u UN i da njeni vojnici učestvuju u mirovnim misijama u svetu.

Istakao je da je glavni spoljnopolitički cilj Srbije punopravno članstvo u Evropskoj uniji, ali da Srbija želi da sarađuje sa drugima, sa SAD, ali da ne krije i svoju saradnju sa Rusijom i Kinom.

Govoreći o "malom šengenu", Vučić je rekao kako veruje da bez Zapadnog Balkana, EU neće biti celovito tržište.

"Politika proširenja je u interesu, ne samo građana Zapadnog Balkana, već i EU", ocnio je predsednik Srbije.

Vučić je ukazao da se Srbija opredelila za vojnu neutralnost i da veruje da je to poruka mira.

"Srbija prezire nasilje, želi mir i prosperitet, za sebe, region i ceo svet. Srbija želi mir za region", poručio je Vučić.

Zahvalnost za pomoć Srbiji u borbi protiv virusa

Predsednik je naveo da se i Srbija suočava sa problemima u borbi protiv kovida 19, i da je primila pomoć prijateljskih država kada joj je to bilo najpotrebnije, na čemu im još jednom zahvaljuje.

"Želim da se zahvalim našim evropskim partnerima, našim kineskim prijateljima, kao i našim ruskim prijateljima", rekao je Vučić, koji je na pomoći zahvalio i Ujedinjenim nacijama i Svetskoj zdravstvenoj organizaciji.

Istakao je da je i Srbija pokazala solidarnost i pružila pomoć drugim državama, kao i da će nastaviti da pruža podršku Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, kao i Savezu za inovativne spremnosti za epidemiju (CEPI) kao vodećem akteru na polju vakcinacije.

"Evropski put ne isključuje saradnju sa drugim državama"

Vučić je poručio da punopravno članstvo u Evropskoj uniji predstavlja spoljnopolitički prioritet Srbije, ali da to ne isključuje opredeljenost za razvoj saradnje i produbljivanje odnosa sa državama svih regiona.

"Negujemo partnerske odnose sa državama Zapada, uključujući sve intenzivniju saradnju sa SAD, ali istovremeno se ponosimo izvanrednim odnosima sa Ruskom Federacijom i Narodnom Republikom Kinom. I kao što svi možete da vidite, mi to ne krijemo, već smo izuzetno ponosni na naša prijateljstva. Saradnja sa prijateljskim afričkim, azijsko-pacifičkim i južnoameričkim zemljama, takođe je u fokusu našeg spoljnopolitičkog delovanja", naveo je predsednik.

Takođe, kako je dodao, unapređenje regionalne saradnje predstavlja temeljno polazište spoljne politike Srbije, poručio je Vučić.

"U tom kontekstu, Srbija nastoji da poseban akcenat stavi na razvoj ekonomske saradnje, smatrajući da ovakav pristup može doprineti podizanju međusobnog poverenja, a time i lakšem rešavanju otvorenih pitanja", istakao je Vučić.

Podsetio je da je liderima iz regiona pokrenuo inicijativu "mini-šengen" i napomenuo da je ona otvorena i za druge zainteresovane strane Zapadnog Balkana.

Korisnom se pokazala, kako je naveo, odluka o uspostavljanju "Zelenih koridora" u regionu, što je omogućilo nesmetan transport pomoći, bez zastoja na graničnim i administrativnim prelazima.

"Srbija nikada neće pristati na poniženja"

Predsednik je ukazao da se Srbija suočava sa problemom u pogledu očuvanja teritorijalnog integriteta, odnosno naporima da se i pored svih prepreka reši pitanje autonomne pokrajine Kosova i Metohije.

"Verujemo da će posle dugog i teškog dijaloga moći da se dođe do rešenja, ali budite uvereni da Srbija nikada neće pristati na poniženja. Za nas nije prihvatljivo bilo šta što nije kompromis, a kompromisom obe strane moraju biti podjednako zadovoljne ili nezadovoljne", poručio je Vučić.

"Važna uloga Trampove administracije"

Smatra da je nedavna obnova dijaloga Beograda i Prištine pod okriljem EU, nakon skoro dve godine zastoja, svakako prvi korak na tom putu, ali da veliki iskorak predstavlja i nedavno potpisivanje sporazuma u Vašingtonu.

"Koristim ovu priliku da istaknem i pohvalim veoma konstruktivnu i važnu ulogu koju je u postizanju sporazuma imala administracija predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa, što je važan signal njene posvećenosti pronalaženju trajnog i održivog rešenja za ovo važno pitanje", istakao je Vučić.

Dijalog Beograda i Prištine pravi je put za postizanje održivog dogovora, rekao je predsednik, ali je poručio da polazna tačka nikako ne može da bude za Srbiju ponižavajuća i neprihvatljiva, a to je tzv. nezavisnost Kosova.

Vučić je naglasio da Srbija pridaje veliki značaj naporima UN na planu očuvanja mira i bezbednosti u svetu i istakao da je Srbija vodeća zemlja u regionu Zapadnog Balkana i deveta na listi evropskih zemalja sa najvećim doprinosom vojnim i policijskim snagama u misijama UN.

"Povelja UN treba da bude 'Ustav' međunarodne zajednice"

Istakao je da bi Povelja Ujedinjenih nacija trebalo da predstavlja "Ustav" savremene međunarodne zajednice, ali je podsetio da su Srbija i tadašnja Savezna Republika Jugoslavija bili žrtve pribegavanja jednostranim merama i akcijama koje podrivaju i dovode u pitanje efikasnost multilateralizma i međunarodnih mehanizama saradnje, ali i samog međunarodnog prava.

"Braneći svoj suverenitet i teritorijalni integritet i poštovanje Rezolucije SB UN 1244, Republika Srbija istovremeno brani i međunarodno pravo, Povelju UN, kao i vrhovni autoritet Saveta bezbednosti", ukazao je predsednik.

Zasedanje Generalne skupštine Ujedinjenih nacija počelo je u utorak u Njujorku. Prvi put u 75 godina organizacije, lideri zemalja zbog pandemije koronavirusa govore drže putem video-linka, a ne uživo.

"Postali smo zemlja sa najvećom stopom rasta"

Predsednik Vučić je ukazao da je Srbija, iako je pandemija uzdrmala i najjače svetske ekonomije, uspela da održi stabilan budžet, kao i kompletan fiskalni i monetarni sistem, koji je u potpunosti pripremljen da izdrži mere pomoći privredi i otvoren je za potencijalne investicione planove.

"Mi nismo bogata zemlja, ali želim da kažem da nismo ni siromašna, te da se nadamo da ćemo do kraja ove godine imati najveću stopu rasta u čitavoj Evropi. Do sada, odnosno u prvih šest meseci ove godine, postali smo prva zemlja tj. zemlja sa najvećom stopom rasta, a nadam se da ćemo biti u stanju da nastavimo tim putem", napominje predsednik.

''Nasilje velikih i moćnih se često zna okrenuti protiv njih"

Vučić je u obraćanju citirao američku umetnicu Isidoru Dankan, koja je nakon Velikog rata primetila da se ''nasilje velikih i moćnih često zna okrenuti protiv njih".

"Najbolji primer da se ne treba iživljavati nad malima jeste i primer malog srpskog naroda koji je stavio tačku na jednu carevinu, koja je trajala skoro hiljadu godine'', naveo je predsednik reči Isidore Dankan.

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner