Хроника

Вучић у Сремској Рачи на комеморацији страдалима у "Олуји": Више неће бити "Олуја", јер се Српска и Србија више неће свађати; Додик: Коцкица у мозаику зла да нестану Срби; Патријарх Иринеј: Можемо опстати само уједињени

Штампа
уторак, 04. август 2020.

Председник Србије Александар Вучић изјавио је током државне церемоније посвећена сећању на страдале и прогнане Србе у хрватској акцији "Олуја", да је поносан што "српска суза" након "много деценија има родитеља". Рекао да Србија никада није другу страну терала да призна геноциде почињене над српским народом, "нешто што је толико очигледно", већ само да "покажу пијетет према српским жртвама". Немојте да нас терате да славимо заједно са вама убијање Срба и говорите како су то велики кораци унапред, рекао је.

 

Вучић: Немојте да нас терате да славимо са вама убијања Срба  и говорите како су то велики кораци унапред

"Поносан сам јер нису успели да забране да носимо српско име и презиме, поносан сам јер Срби у правом смислу речи имају слободну и независну државу која може и сме да устане у одбрану српских гробова али и исрпског живота и будућности", казао је Вучић.

Немојте да нас терате да славимо заједно са вама убијање Срба и говорите како су то велики кораци напред. Славите ви шта год хоћете, радујте се, а ми ћемо да тугујемо, рекао је Вучић.

"Од 2014. године Србија и Српска заједнички обележавају српска страдања. И на ту чињеницу веома сам поносан. Председник Додик и ја смо то предложили, а срећан сам и поносан што видим да је готово целокупан народ разумео значај те идеје", поручио је Вучић.

Рекао је да су Србија и Српска успеле да кажу "не" лажима и да поруче да Србија живи, неће нестати и неће носити жиг срамоте који су јој ставили.

Рекао да данас Србији "придике држе они чије улице носе име Милета Будака", усташког идеолога НДХ који је тврац политике "убиства трећине Срба, протеривања трећине и покатоличења трећине".

Казао је да је број Срба у данашњој Хрватској сведен на "статистичку грешку", а да то није резултат само геноцида за време Другог светског рата већ и погрома деведесетих година прошлог века.

"Зар не би требало правда да буде иста за све", упитао је председник. Рекао је да је крви било доста и да је овом простору потребан живот. "Памћење нам омогућује да ценимо живот, да га не трошимо олако", наводи Вучић.

21:12 - Србија цени мир, али не пристаје на понижење и ћутање

Вучић је нагласио да Србија има обавезу према својој деци да јој "отвори очи", "не маштајући о томе да ћемо променити мишљење света, не ћутећи о злочинима које су и наши сународници починили".

Вучић је рекао да се од Србије тражи да заборави своје жртве и песнике, али узалуд. Навео је да Србија цени мир, хоће сарадњу и помирење, али не пристаје на понижење и ћутање.

Наводи да је у Хрватској број Срба сведен на статистичку грешку и да је питање зашто други о томе ћуте и траже од Србије да о томе ћути.

"Зар не би требало правда да буде иста за све", упитао је председник.

Рекао је да је крви било доста и да је овом простору потребан живот.

"Памћење нам омогућује да ценимо живот, да га не трошимо олако", наводи Вучић.

Истиче да Србија, ада прича о злочинима над народом, говори о муци, тузи, чемеру и страдању и да се никада не радује туђим жртвама и муци.

"Док живе Србија и Српска злочин над крајишким народом не сме и неће бити заборављен", поручио је Вучић.

   

21:02 - "Више неће бити Олуја против српског народа"

Вучић је истакао да више неће бити "Олуја" против српског народа и да се Србија и РС неће више свађати.

"Више никада нећемо дозволити да било ко и било када убија и Срђана и Мрђана и Млађена. Србија више никад неће бити тако мала и слаба да би многи у региону и свету били задовољни", рекао је Вучић.

Извинио се Србима Крајишницима јер је Србија 1995. "не само подигла белу заставу, него срамно ћутала" и "није им дала да иду тракторима кроз центар Београда".

"Извините Крајишници и бескрајно вам хвала на свему што сте урадили за своју Србију", навео је председник и указао да Крајишници данас доприносе развоју и напретку Србије.

"Они су победили. Данас је Србија много јача него што је била и 1995. и 2005. и 2015.", рекао је Вучић.

20:54 - Вучић: Србија неће пристати на понижење

"Од 2014. године Србија и Српска заједнички обележавају српска страдања. И на ту чињеницу веома сам поносан. Председник Додик и ја смо то предложили, а срећан сам и поносан што видим да је готово целокупан народ разумео значај те идеје", поручио је председник Александар Вучић.

Рекао је да се злочини називају правим именима и да је захвалан свима који су разумели да морамо да имамо поштовање према себи.

"Народе српски не завбрави да више нико у Европи и свету не говори о геноциду у НДХ", рекао је Вучић.

Рекао је да су српски градови и села опустели и да су им Срби криви за све.

"Та матрица је постављена, тешко ћемо је данас и сутра изменити, али имамо обавезу према деци да им истином отворимо очи", навео је председник.

Рекао је да су Србија и Српска успели да кажу "не" лажима и да поруче да Србија живи, неће нестати и неће носити жиг срамоте који су јој ставили. 

Рекао је да Србија жели помирење, али понижење никада и да само тражи да се покаже пијетет према српским жртвама. Да се кађе да је у Јасеновцу страдао цео народ, као и у Јадовну и Пребиловцима, само зато што су носили српско име и презиме.

"Ми смо имали снаге да кажемо, када год су Срби негде нешто учинили да то не сактивамо. Немојте да нас терате да славимо заједно са вама убијање Срба", навео је Вучић и додао: "Нећемо да славимо трагедију српског народа".

Истакао је да Србија никада неће пристати на понижењње.

20:39 - На мосту у Сремској Рачи подсећање на 1995.

На мосту су постављени трактор, приколица, аутомобил "југо" који подсећају на трагичне догађаје из 1995. године. У том абијенту се одржава церемнија и одиграва уметнични програм, а ту се и обраћају говорници. Глумци говоре стихове.

20:19 - Додик: "Олуја" је била коцкица у мозаику зла да нестану Срби

Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик изјавио је на државној комеморацији у Сремској Рачи да је хрватска војно-полицијска операција "Олуја" 1995. године била "коцкица у мозаику зла који је за циљ имао једино нестанак Срба и који је спровођен читавог прошлог века".

На централној комеморацији поводом 25. годишњице прогона Срба из Хрватске током операције "Олуја", Додик је рекао да је та хрватска акција из августа 1995. године била "завршни чин хрватског етничког чишћења и геноцида (над Србима) у 20. веку".

Додао је да је "геноцид над Србима званична политика хрватске независне државе, системски спровођена и доказана у Олуји".

"Никада, осим у социјалистичкој Југославији, Хрвати нису крили да је Хрватска без Срба њихов сан и циљ. О томе је говорио и (бивши председник Хрватске Фрањо) Туђман, тражећи да се Срби смање на минималну мањину како не би више били реметачки фактор", навео је Додик.

Он је казао да је акција "Олуја" део процеса "који је почео 1895, 1902. и 1905. године, када су у Загребу организовани прогони Срба". "Тај план је настављен 1909. године и потом у Првом светском рату, а у Другом светском рату добио је име и лице, име НДХ и лице кроз све злочине које су чиниле усташе над српским народом", рекао је Додик.

Нагласио је да је "Олуја" злочин над Србима извршен "уз благослов великих сила тог времена с циљем да Срби буду протерани из Хрватске".

Додик је навео да су "српске жртве заветовале будуће генерације да не смеју да дозволе да се такво зло опет понови било ком српском детету" и да "Срби више никад не смеју бити избеглице".

"Наша освета није и неће бити смрт, наша освета је већа од тога, наша освета је живот, слобода, мир, а то је снага већа од сваког зла. Наша освета је и то што и данас постојимо и што наш народ има своју слободу у својој Републици Српској и својој јединој Србији", казао је Додик.

Додик је оценио да су се "преварили они који су мислили да ће Хравти уласком у ЕУ сакрити трагове нечовештва" и рекао да је "довољно да било ко из Европе узме резултате два пописа и упита се како је после 10 година неколико стотина хиљада Срба мање на простору Хрватске".

"Како неко може то да слави? Како неко може то да назива Даном домовинске захвалности? Коме се та домовинска захвалност упућује? Да ли онима који су носили симбол на којем је писало 'За дом спремни'? За шта им је та домовинска захвалност? За то што су запалили 20.000 кућа, убили 1.500 цивила и протерали 250.000 наших људи? Ако им је то домовинска захвалност, то довољно говори и о том дану и о тој захвалности и о тој земљи", рекао је Додик.

Додик је казао да су Срби данас снажни "онолико колико је снажна Србија која се уздиже и јача" и да ће "Србија и Република Српска вечно постојати".

"Срби су снажни онолико колико је снажна Србија у коју су загледани сви Срби ван ње, уверени да само моћна и снажна Србија може да буде гаранција наше слободе и нашег мира", истакао је српски члан Председништва БиХ.

Он је захвалио председнику Србије Александру Вучићу што, како је рекао, "гради управо такву Србију на коју су поносни Срби ван Србије".

20:08 - Химне РС и Србије

Интониране су химне Републике Српске "Моја Република" и Србије "Боже правде". Уследио је пригодан уметнички програм.

20:02 - Откривена спомен-плоча на мосту

На мосту у Сремској Рачи откривена спомен-плоча у знак сећања на прогнане и страдале у "Олуји". Плочу су открили председник Србије Александар Вучић и члан Председништва БиХ из редова српског народа Милорад Додик. Они су након тога положили венце, а уследио је минут ћутања.

19:58 - Патријарх Иринеј: Можемо опстати само уједињени

Патријарх је након служења помена свим страдалим Србима у акцији "Олуја"рекао да је једина кривца протераног и убијеног српског становништва током грађанског рата у Хрватској била то што су етнички Срби и православне вере.

"Ту је да назовемо кривицом српски народ платио хиљадама невиних жртава", рекао је Иринеј.

Каже да је српски народ плаћао цену за своје име и веру животом још од 1941. године и да је, на жалост, плаћа и данас.

"Свим жртвама великог страдања нека господ да оно што су својом жртвом заслужили, и нека нам Господ помогне да се ујединимо једни с другима, јер као мали народ можемо опстати само уједињени", поручио је патријарх Иринеј.

19:56 - Сусрет представика Србије и РС и помен

Обележавање почело сусретом представника Србије и Републике Србије, након чега је почео помен за страдале који служи патријарх српски Иринеј.

19:30 - Очекује се почетак церемоније

На мосту у Сремској рачи све је спремно за почетак церемоније. Патријарх српски Иринеј служиће помен страдалима.

На мосту којим су колоне избеглица 1995. године стизале у Србију одржава се комеморативни скуп.

Обележавању Дана сећања присуствују председник и премијерка Србије Александар Вучић и Ана Брнабић, српски члан Председништва БиХ Милорад Додик и председница Српске Жељка Цвијановић.

Због пандемије коронавируса нема грађана као претходних година.

(РТС, Н1, Бета, Фонет)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]