уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић у Лапљем селу: Надам се да нико не планира да склања Србе са огњишта, нећу да дајем оружје; Многи су били против Бриселског споразума, а сада га подржавају
Хроника

Вучић у Лапљем селу: Надам се да нико не планира да склања Србе са огњишта, нећу да дајем оружје; Многи су били против Бриселског споразума, а сада га подржавају

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 21. јануар 2018.

 Председник Србије Александар Вучић скоро шест сати разговарао је са Србима из свих делова Косова и Метохије у Лапљем селу, где им је поручио да остану храбри и јаки и да се боре за своју земљу и народ, себе и своје породице.

Он је мушкарцима пожелео да више прате жене, које су биле веома ангажоване вечерас, и са предлозима и са иницијативама, "а ми ћемо се потрудити да их више слушимо".

"Вама и вашим породицама желим све најбоље и целом народу на КиМ желим срећу, здравље, успех и напредак. Живела Србија", завршио је Вучић.

Више хиљада грађана дошло је данас поподне у Лапље село из различитих крајева Косова и Метохије, а до 23.30 сати је неколико десетина искористило прилику да укаже шта су њихови проблеми, пре свега егзистенцијални, од незапослености, пре свега младих, нерешених стамбених питања, здравствене, социјалне заштите, школа, вртића...

Председник Вучић је све време разговора био на "црвеној", директној линији са Владом Србије, односно министрима, који су га обавестили да ће неки од проблема бити решени.

"Није ми проблем да све чујем и саслушам, али молим вас да имате у виду да се крећемо у ограниченом простору, по страшно танкој жици", рекао је и указао да су многи од тих проблема везани за споразуме који се постижу у оквиру дијалога у Бриселу, те да зависе од приштинске стране, која многе од њих не спроводи, пре свега оснивање Заједнице српских општина.

Надам се да никоме неће пасти на памет да склања Србе са огњишта

Вучић је, када је реч о безбедности грађана на северу Косова, рекао да се нада, да нико ни не мисли и да никоме неће пасти на памет да склања Србе са њихових огњишта:

- Желим да верујем у то, али ћемо ми водити политику да можемо да заштитимо Србију - подвукао је председник.

Он је рекао да верује да ће се сагласити да се данашња влада бори много више за Косово и Метохију и за њих, него што су то чиниле српске владе и пре него што је такозвана независност проглашена.

Нећу да дајем оружје – хоћу да причам о вртићима

Подсетио је да су му и током дана на састанцима у Косовској Митровици помињали оружје, у страху од "упада с југа", али је и њима рекао и вечерас каже:

"Нећу да дајем оружје. Хоћу да причам о вртићима, школама...Ако имате четворо деце, да имате и пето, да доведемо фабрике, да приволимо људе да отварају погоне", рекао је Вучић.

Он је, међутим, рекао да и Срби са КиМ треба да кажу шта је то што тамо где живе може да буде одржив бизнис, да предложе пројекте, а држава ће дати паре.

Сумирајући целодневни боравак на КиМ, рекао је да је јасно да наши људи на Косову и Метохији разумеју да рационалним приступом и разговором са Албанцима, али и нашим унутрашњим дијалогом можемо да гурамо земљу напред.

"Мислим да смо се вечерас, у најгорем слуцају, добро чули, можда се нисмо у свему разумели, али се јесмо добро чули и мислим да сам видео и добрим делом разумео поглед упућен ка Београду и свима нама", рекао је председник Србије новинарима, после вишесатног разговора са Србима, који су у Лапље село дошли и са северне и јужне стране Ибре, са целог Косова и Метохије.

Како је оценио, био је ово тежак, али добар дан, и да се показало да су запошљавање и егзистенцијални проблеми оно што највише брине наш народ.

"У једном мањем делу можемо да помогнемо, у већем броју и не, али оно што је сигурно је да те проблеме још боље разумемо, да смо их ''адресирали'' и да цемо их решавати", рекао је.

Указао је да су бриге људи на северу другачије од оних јужно од Ибра, али да сви разумеју да нам је потребан мир, рационални приступ, разговори са Албанцима, те унутарсрпски разговор, можда више него икада.

"Оно што је кључни проблем је брига за безбедност", рекао је Вучић, али и поновио да је јасно да Срби на северу КиМ и јужно од Ибра имају и разлицитих проблема, али да се видело да сви добро разумеју да нам је потребван рационалан приступ и разговор.

Председник Србије истакао је да је задовољан што је имао прилику да види да већина Срба жели да остане и опстане, додајући да су за то, да би то било могуће, одговорни заједнички и ми и Албанци.

У изјави новинарима, после шест сати разговора са грађанима у Лапљем селу, Вучић је изразио посебно задовољство што је имао прилику да разговара са људима из Ораховца, Истока, Клине, Гораждевца, које, истиче, ретко виђамо.

“Велико вам хвала што чувате огњишта и што чувате и браните српско име и презиме”, рекао је вечерас председник Србије Александар Вучић Србима са целог Косова и Метохије, који су, више хиљада њих, дошли у Лапље село како би се срели и разговарали са председником Србије.

Вучић је грађанима који су га дочекали испред сале у којој ће разговарати са њима рекао да им је захвалан што су дошли по кијамету, снегу, а он је, каже, дошао у тешким тренуцима после убиства Оливера Ивановића да им покаже да нису сами.

„Разговараћемо вечерас како можете да живите боље, у миру са комшијама Албанцима, да планирате бољу будућност за нашу децу”, рекао је Вучић. Честитао је свима који славе и рекао да је спреман да одговара на питања цело вече.

Потом је ушао у салу, где је већ било више од стотину грађана, који су устали и поздравили га аплаузом.

Нисам оптимиста у погледу Бриселског споразума

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да није оптимиста у погледу Бриселског споразума, али да Србија мора да се нада и да чини све да се постигне неки договор, иако то неће бити лако.

"Што год постигнемо, и да будемо на крају и једни и други незадовљни, а што би значило да и једни и други будемо помало задовољни, опет неће бити добро", рекао је Вучић, одговарајући на питања Срба који су дошли у Лапље Село да би са њим разговарали.

Вучић је подсетио да је и 2013. године био на Косову када су многи били против Бриселског споразума, и да је онда говорио да ће Београд на крају инсистирати на том споразуму.

"Говорио сам да ћемо ми инсистирати на Бриселском споразуму, док други беже од њега, исто је као са Дејтоном", рекао је Вучић и додао да је "на нама да своју Србију ојачамо и гледамо да што више помогнемо. Вучић је рекао да зато српски народ мора да ради и да покуша да се понаша као што су то радили Албанци од формирања треће Призренске лиге до 90-их па надаље.

Председник Србије је рекао да му је драго што вечерас види људе који су чрврсти, храбри и разумеју да је будућност у послу, школовању.

"За мене је кључно питање да ли можемо када сте све то издржали, колико сте проблема имали, да слободо говорите овде, да сте дошли када знате да њихове службе све прате, да сте опстали", рекао је Вучић, који је оценио да је на разговор са њим дошло око 3.000 Срба и додао да је спреман да и до поноћи са њима разговара.

Председник је изразио задовољство што данас Бањска и Грачаница сијају, што се види да је нешто урађено на понос свих.

Вучић је на коментар једног од Срба, који је приметио да полиција не решава крађе трактора, крава, обијања амбуланти, рекао да зна за проблем и да је потребно да у српским срединама постоји више српских полицајаца.

"Од 8.800 припадника Косовске полиције 1.400 је Срба. Кажу нам то је више од 10 одсто. За нас је проблем што у, на пример, Гораждевцу морамо да имамо више од једног полицајца. Пробаћемо да разговарамо о томе, нама није проблем да то платимо, да имате више полицајаца, борићу се и покушавати", рекао је Вучић.

Председник Србије је још једном током разговора који је почео нешто после 18 сати, позвао све косовске Србе да уколико знају да може нешто да се уради, да се помогне, а да то није бачен новац, то и кажу.

Београд ће се борити за српску имовину на Косову

Србија ће се борити за скијашки центар Брезовица као и против крајње неприхватљиве аргументације Приштине да српска имовина припада Косову, изјавио је Вучић.

"Приштина је све време у Бриселу избегавала да се говори о имовини, а ми смо све време тражили и желели да се разговара о имовини. Они сматрају оно што ми никада нећемо прихватити да отцепљенем, како кажу, Косова од Југославије, све што је била државна и друштвена имовина, припада ономе што они називају држава Косово. То је за нас апсолутно неприхватљиво", рекао је Вучић у Лапљем Селу где одговара на питања Срба из више српских средина.

Упитан како види ситуацију око проблема са власништвом Ски центра Брезовица, Вучић је подсетио и на проблем "Трепче" и посебан закон који је Приштина, не питајући Србију, донела како би преузела тај рударско-металуршко-хемијски комбинат.

Према његовим речима, кључни аргумент лежи у томе да се види ко је улагао новац, коме имовина припада, ко је њоме управљао и располагао.

"Не можете да отмете нешто и кажете - то је наше, јер смо донели такву политичку одлуку", рекао је Вучић и изразио забринутост да ће правна несигурност постојати све док се не расправи о имовини и не почне да се ради на трајном решењу проблема.

"У сваком случају, борићемо се. Ма колико да смо у тешкој ситуацији, успевали смо да сачувамо и ваше право на рад. Не могу да вам обећам ништа по том питању, осим да ћемо се борити. Све друго што бих вам обећао не би било фер од мене", рекао је Вучић.

Горанац Вучићу у Лапљем селу: Обновите нам школу...

Горанац Куку први се одважио и обратио председнику Србије Александру Вучићу, који у Лапљем селу разговара са Србима са Косова и Метохије.

Кука је прво захвалио Вучићу на доласку у име свих Горанаца као и њих 50 који су, каже, вечерас дошли у Лапље село и на подршци коју им пружа, као и директору Канцеларије за КиМ Марку Ђурићу, који учествује у решавању проблема које имају.

„Захваљујемо држави Србији и она нам је једина нада и помоћ у нашем опстанку” рекао је Кука и додао да су њихови највећи проблеми незапосленост, здравство, просвета...

Како је рекао, жеља им је да обнове школу.

Председник Србије рекао је да нема проблема да се то уради што се финансија тиче и да је Србија спремна и има новца да то уради, али да ће видети да реши проблем дозволе и да ће о томе разговарати и са Тачијем, али и са Европљанима, уз шалу да су Горанци изгледа „најхрабрији”...

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер