уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић у Братислави: Поручујем Тачију да смо спремни одмах да наставимо дијалог чим укину таксе; Хашим Тачи: Не пристајемо на условљавање
Хроника

Вучић у Братислави: Поручујем Тачију да смо спремни одмах да наставимо дијалог чим укину таксе; Хашим Тачи: Не пристајемо на условљавање

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 07. јун 2019.

 Укините таксе и спремни смо да одмах наставимо дијалог, поручио је председник Србије Александар Вучић, обраћајући се председнику Косова Хашиму Таачију, током панела у оквиру конференције GLOBSEC у Братислави.

Вучић је истакао да се због такси губи новац и да је то новац српских грађана. Напоменуо је и да су таксе противне ЦЕФТА споразуму.

Тачи је изјавио да не може бити дијалога уколико постоји условљавање тог процеса, као што, како је оценио, Србија тренутно ради. Он је навео да Косово својим мерама, попут такси, одговара на "агресивно" понашање Србије, која блокира чланство Косова у УНЕСКО и Интерполу.

Тачи је казао и да се нада да ће на самиту у Паризу бити постигнут договор и да ће бити остварен позитиван преокрет. Верује да решење може да буде постигнуто током ове године и сматра да би то решење требало да буде коначно.

Председници Србије, Косова и Црне Горе Алексанадар Вучић, Хашим Тачи и Мило Ђукановић учествовали су у Братислави на панелу посвећеном дијалогу Беогарда и Приштине.

На панелу под називом "Улажење у срж дијалога Београда и Приштине" који се одржава у оквиру GLOBSEC форума учествује и званичница Европске службе за спољне послове Ангелина Ајхорст.

Вучић је у Братислави данас разговарао са чланицом Извршног одбора Светског економског форума Мартином Ларкин, а током дана требало би да се сретне са в.д. помоћником секретара САД за Европу и Евроазију Филипом Рикером, као и са сенатором Роном Џонсоном.

Тачи: Ценим улогу Вучића у Бриселском споразуму

Тачи је предочио да је Бриселски споразум из 2013. године имао изузетан ефекат на односе Србије и Косова, јер су интегрисани територија, правосуђе, полиција и успостављена је слобода кретања.

"Добили смо мултиетничку полицију и царину уз границу Србије и Косова и склонили смо барикаде које се биле на северу. Имали смо први пут изборе на којима је учествовала српска заједница и изузетно ценим улогу председника Вучића који је посетио Србе и охрабрио их да учествују на изборима", нагласио је Тачи.

"Има и других ствари које треба применити, Косово треба да примени споразум о Заједници српских општина у складу са косовским Уставом и законима, али нажалост Српска листа није дозволила да политичари са Косова буду део процеса израде статута ЗСО", навео је Тачи.

Према његовим речима, Србија мора да ради на примени дела о енергетици и интегрисаном управљању границама.

Он је напоменуо да о питању дијалога са Србијом постоји функционално јединство власти, а у парламенту је формиран преговарачки тим.

Говорећи о Тачијевом излагању о примени споразума из Брисела, Вучић је показао тај споразум и нагласио да је Србија испунила све своје обавезе, док Приштина није урадила једину ствар коју је требало - формирала ЗСО.

"Спреман сам да наставим дијалог са Тачијем, са киме год хоће. Нема никог у овој просторији, па чак ни Хашим не може да каже да има нешто што нисмо испунили", рекао је Вучић.

Тачи је тада поновио да Србија није применила споразум о енергетици и о интегрисаном управљању границама, а спречила је и отварање моста у Митровици, док је Приштина само делимично одговорна због неформирања ЗСО.

Вучић му је реплицирао да у Бриселском споразуму нема ни речи о мосту у Митровици, док је у једној реченици написано да ће се разговори о споразуму о енергетици и границама интензивирати.

"Надам се да ће нам и данашња дискусија помоћи да одржимо мир и наставимо да радимо више у будућности у покушају да додемо да решења наших проблема", оценио је Вучић.

Питања постављала и Ештон

Председници Србије, Косова и Црне Горе Александар Вучић, Хашим Тачи и Мило Ђукановић учествовали су у Братислави на панелу посвећеном дијалогу Беогарда и Приштине.

Питања панелистима поставила је и некадашња висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон, која је одала признање Тачију и Вучићу за Бриселски споразум, који је постигнут 2013. године.

"Слама ми срце када видим докле смо дошли, јер смо знали да ће после првог, сваки наредни споразум бити све тежи", рекла је Ештон.

Нека од питања која су постављана су се тицала примене Бриселског споразума, улоге Русије на Балкану и будуће улоге високе представнице ЕУ.

На панелу под називом "Улажење у срж дијалога Београда и Приштине" који се одржава у оквиру ГЛОБСЕЦ форума учествује и званичница Европске службе за спољне послове Ангелина Ајхорст.

Вучић је у Братислави данас разговарао са чланицом Извршног одбора Светског економског форума Мартином Ларкин, а током дана требало би да се сретне са в.д. помоћником секретара САД за Европу и Евроазију Филипом Рикером, као и са сенатором Роном Џонсоном.

"Знам колико је важно очувати мир"

У обраћању новинарима после панела, Вучић је рекао да је ослобођен сваке врсте притиска и да, што је већи притисак, осећа се слободније, јер има одговорност према земљи пошто зна колико је важно да се сачува мир. Он је рекао да зна колико је важно да се сачува стабилност.

"Знајући колико је важно да сачувамо мир, колико је важно да сачувамо стабилност, трудим се да никада не предјемо ту границу и да увек штитимо наше националне интересе", рекао је Вучић.

Он је рекао да су га питали о односима Србије и Русије, уз опаску да други могу да раде шта хоће, а њега питају како ћете ви са Русијом. Он је рекао да је одговарао да га више не притискају око тога и најавио да ће такодје сутра разговарти телефоном са немачком канцеларком Ангелом Меркел.

Вучић је рекао да ће тема бити Косово, као и на предстојећем самиту у Паризу, мада ће он, како је рекао, тражити помоћ за привлачење немачких инвестиција и за европски пут Србије.

"Шта може да буде тема разговора, Косово наравно. Питаћу је и за додатну подршку и помоћ Немачке, и за немачке инвестиције, али наравно да ће тема бити Косово", рекао је Вучић новинарима.

Вучић након разговора са Филипом Рикером и Роном Џонсоном: Нисам наиван, западне земље имају снагу да убеде Харадинаја за таксе

Председник Србије Александар Вучић оценио је да западне земље знају да је неопходно да Приштина укине таксе како би се наставио дијалог и да "није наиван да верује да немају снагу да убеде премијера Косова Рамуша Харадинаја да то уради".

"Ја сам указао да је неопходно да укину таксе, све остало је ствар разговора. Они то знају и нисам наиван да верујем да немају снагу да убеде Харадинаја. Моја молба је да то учине снажније и на начин да ће Приштина морати да то спроведе у дело", рекао је Вучић у Братислави након разговора са в.д. помоћником државног секретара САД за Европу и Евроазију Филипом Рикером и америчким сенатором Роном Џонсоном.

Вучић је казао и да је имао поруку за председника САД Доналада Трампа "да дође да посети Србију", јер је "мало земаља где он има подршку већине народа" и да би његов долазак била "велика промена у односима".

Упитан да прокоментарише "све чешће помињање Велике Албаније од стране неких албанских и косовских функционера", он је казао да је данас добио "шест молби да ни случајно не помиње велику Албанију", а да сви знају да је Велика Албанија део стратегије косовских власти".

"То ће се наставити и то није случајност, ни успутна ствар. То постаје њихова стратешка политика", навео је Вучић.

Коментаришући изјаву Харадинаја на Твитеру "да позиција Косова никада није била јача", Вучић је навео да се "не би кладио у то".

"Када је ваша позиција јака, онда не морате стално да понављате то", казао је Вучић.

Додао је и да су Београд и Приштина "далеко од договора и било каквих озбиљних разговора".

(Фонет, Бета, Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер