петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић са потпредседницом Владе Украјине: Украјина не признаје независно Косово, а Србија не признаје руску анексију Крима
Хроника

Вучић са потпредседницом Владе Украјине: Украјина не признаје независно Косово, а Србија не признаје руску анексију Крима

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 28. јул 2016.

Техички премијер Владе у оставци Александар Вучић и потпредседница Владе Украјине Ивана Климпуш-Цинцадзе разговарали су у Београду о билатералним односима и сагласили се да је важно да руководства Србије и Украјине међусобно подржавају територијални интегритет двеју земаља.

Иако технички премијер нема право да се билатерално састаје са представницима других земаља, Вучић, супротно закону и Уставу, то чини већ пет месеци, док РТС и други медији чак не смеју да тренутну Вучићеву функцију назову правим именом (технички премијер Владе у оставци), него Вучића упорно називају само премијером, што он није већ пет месеци.

Вучић је истакао да се нада унапређењу економских односа и нагласио да је ове године повећана робна размена између Србије и Украјине, али недовољно с обзиром на економске потенцијале двеју земаља, наводи се у саопштењу владине Канцеларије за сарадњу с медијима.

Проширити економску сарадњу Србије и Украјине

Вучић је нагласио да је неопходно радити на јачању туризма, посебно након отварања директне линије Београд-Кијев компаније "Ер Србија".

Саговорници су истакли и потребу потписивања споразума о слободној трговинској размени, додаје се у саопштењу.

Потпредседница украјинске Владе Ивана Климпуш-Цинцадзе честитала је премијеру Вучићу победу на парламентарим изборима и отварање поглавља у процесу евроинтеграција.

Она је додала да обе земље имају исти циљ, а то је чланство у Европској унији истакавши важност међусобне подршке на европском путу.

Тема сусрета био је и Бизнис форум који ће у октобру бити одржан у Кијеву уз сарадњу привредних комора, истиче се у саопштењу.

Са Иваном Климпуш-Цинцадзе састала се и председница Скупштине Маја Гојковић која је указала да између парламената Србија и Украјине постоји сарадња у оквиру споразума, који је потписан 2010. године.  

Гојковићева је упознала потпредседницу Владе Украјине са активностима Скупштине Србије у процесима евроинтеграција у складу са Резолуцијом о улози Народне скупштине у процесу европских интеграција, саопштила је скупштинска служба за информисање.

Председница Народне скупштине указала је и да отварање поглавља 23 и 24 представља велико признање нашој земљи и њеном напретку у спровођењу реформи, као и важну поруку ЕУ грађанима Србије и свим другим државама које теже ка чланству у тој организацији да наставља са политиком проширења и поред изазова са којима се суочава попут Брегзита, миграција, тероризма.

Цинцадзе је констатовала да постоји широк спектар могућности међупарламентарне сарадње, како на нивоу радних тела, посебно у домену спољних послова и европских интеграција, тако и парламентарних делегација у међународним организацијама.

Она је потврдила став Украјине поводом непризнавања једнострано проглашене независности КиМ и изразила наду да ће сви договори у оквиру дијалога Београда и Приштине, укључујићи и формирање Заједнице српских општина, бити примењени.

(РТС-НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер