петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић поводом честитке Угњанина Хашиму Тачију: Ето зашто није у Влади; Дачић: У "свакој нормалној држави" би његову странку забранили
Хроника

Вучић поводом честитке Угњанина Хашиму Тачију: Ето зашто није у Влади; Дачић: У "свакој нормалној држави" би његову странку забранили

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. фебруар 2017.

Премијер Вучић изјавио је, поводом честитке коју је председник Бошњачког националног већа Сулејман Угљанин упутио косовском председнику Хашиму Тачију на изградњи "демократске и мултинационалне државе", да је то кључни разлог због које Угљанин није део Владе.

"Као што видите, моја одлука је била исправна", рекао је Вучић новинарима, након што је у Нишу положен камен темељац за изградњу нове фабрике компаније Леони.

Вучић је рекао да не жели ништа више да каже на ту тему, јер мисли да "није сигуран да има права да се на такав начин изјашњава".

Угљанин, који је и лидер Странке демократске акције Санџака, честитао је јуче Тачију изградњу, како се изразио, "демократске, мултинационалне европске државе", за коју је оценио да је заснована на владавини права, сигурности и једнакости под законом.

Дачић: У нормалној држави би забранили његову партију

Први потпредседник владе Ивица Дачић рекао је да је непримерен састанак лидера СДА Сулејмана Угљанина са Хашимом Тачијем.

Он је рекао и да би у "свакој нормалној држави" већ неко покренуо иницијативу да се његова политичка странка забрани.

Дачић је на телевизији Прва рекао и да такво понашање нарушава територијални интегритет земље. 

Он каже да је ту реч и о можда сличним политичким циљевима Тачија и Угљанина. 

"Док је био министар није се тако понашао. Лоше је кад неко мења своја политичка уверења зависно од позиције коју обавља", рекао је Дачић. 

Он је навео да је у овом случају Угљанин направио велику грешку, да је штетно то што је урадио, поготово ако мисли да ће тиме нешто добити на изборима. 

"Баш бих волео да видим кога ће подржати на председничким изборима. Вучића, односно нашег кандидата неће сигурно, хајде сада да видим ко би од кандидата волео да га Угљанин подржи са оваквом сликом, Вука Јеремћа, Сашу Јанковића...", рекао је Дачић.

Зукорлић: Бошњаци да се не мешају у српско-албански конфликт

Бошњаци ни на који начин не треба да се мешају у српско-албански конфликт, оцењује данас посланик БДЗ Муамер Зукорлић поводом честитања Сулејмана Угљанина Хашиму Тачију на држави Косово.

Зукорлић, наиме, за Тањуг оцењује да такво мешање Бошњака може бити само на њихову штету, те истиче да ће некој од бошњачких заједница "готово сигурно направити проблем".

Из Бошњачког националног већа, чији је председник Угљанин, јуче је саопштено да је лидер СДА приликом недавног боравка у Приштини честитао Тачију "на добрим резултатима у изградњи једне демократске, мултинационалне и мултиконфесионалне европске државе засноване на владавини права, правној сигурности и једнакости пред законом".

Зукорлић овај Угљанинов гест види као уобичајено понашање лидера СДА, које зависи од тога да ли је у власти или - ван ње: "Када је у влади, онда је Србија најбоља земља, права Бошњака су на највишем нивоу и тада је он највећи српски патриота. Када није у влади, онда ради све оно што је супротно од тога, говориће да је Србија фаштистичка творевина, укључујући и ово сада".

С обзиром на то да Бошњаци живе на подручју Србије, БиХ, и Црне Горе, Зукорлић каже да би политички представници Бошњака најпре требало да воде рачуна о бошњачким питањима и интересима.

- Није добро да Угљанин на овај или било који други начин гура прст у око Србији - наводи Зукорлић и примећује да је то једна крајност бошњачке политике у Србији, наспрам друге која, каже, подразумева да се увек нешто каже против Босне, Албанаца и муслимана уопштено.

Он овај други "модел" приписује Расиму Љајићу и подсећа да су Угљанин и Љајић озбиљни политички партнери на локалнном нивоу, те примећује да се не види како ће се Угљаниново понашање одразити на то.

Нема сумње, међутим, да је овде ипак реч о уским личним и партијским интересима, а да је интерес заједнице бошњачког народа у другом плану.

- Ми као политички представници Бошњака требало би да највећи део наше енергије уложимо да Бошњацима, ма где они живели, олакшамо, а ако не можемо да им помогнемо онда бар да пазимо да својим изјавам, па и поступцима им не отежавамо ионако тешку позицију у којој се налазе - закључио је Зукорлић.

Лидер БНВ у Приштини јуче одао признање лажној држави: Честитао Тачију „на добрим резултатима у изградњи једне демократске, мултинационалне и мултиконфесионалне европске државе”

ПОСЛЕ захтева за аутономију Санџака и позива да "плави шлемови Уједињених нација интервенишу због лошег односа према Бошњацима", лидер БНВ и СДА Сулејман Угљанин данас је изазвао још један инцидент - усред Приштине, у друштву Хашима Тачија, признао је Косово и Метохију као државу.

Наиме, Угљанин је честитао Тачију "на добрим резултатима у изградњи једне демократске, мултинационалне и мултиконфесионалне европске државе засноване на владавини права, правној сигурности и једнакости пред законом."

Како је саопштило Бошњачко национално веће, Угљанин је предводио делегацију која је присуствовала академији посвећеној животу и делу Шабана Полуже и Мехмета Градице, који су "имали значајно место у историји Бошњака Санџака."

Академија је одржана у Народном позоришту у Приштини под покровитељством Тачија, који је након завршене свечаности уприличио пријем за делегацију коју су чинили представници БНВ, СДА Санџака и организације Косово за Санџак.

Угљанин је "изразио жељу за активним учешћем Бошњака у политичком животу Косова, сарадњи БНВ са институцијама културе и образовања, у циљу очувања бошњачког националног идентитета на Косову, као и за унапређењем економске сарадње."

(Бета, Н1, Танјуг, Новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер