петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић после састанка са патријархом Порфиријем и епископима СПЦ за ТВ „Пинк“: Грчка диже односе са Косовом на виши ниво, надамо се пријатељству и да неће доћи до признања независности
Хроника

Вучић после састанка са патријархом Порфиријем и епископима СПЦ за ТВ „Пинк“: Грчка диже односе са Косовом на виши ниво, надамо се пријатељству и да неће доћи до признања независности

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 27. мај 2021.

Председник Србије Александар Вучић изјавио је, после састанка са патријархом Порфиријем и епископима Српске православне цркве, да ће бити извршени додатни притисци на Србију по питању Косова и Метохије и да Грчка диже односе са Косовом на виши ниво.

Грчка диже односе са Косовом на виши ниво, надамо се пријатељству и да неће доћи до признања, рекао је Вучић за ТВ Пинк и навео да је грчки амбасадор био на разговору, али да нису предузимани никакви потези.

Вучић је, после састанка са патријархом и владикама СПЦ, члановима архијерејског Сабора, рекао да је Грчка, својевремено када је Приштина уводила таксе на српску робу, дала могућност да се отворе трговинске канцеларије, а сада се отишло на ниво више.

У петак смо званично обавештени да ће да унапреде своје односе са Приштином на виши ниво, политичких директора, што је највиша могућа личност до нивоа министра, објаснио је он.

Вучић је рекао да ће молити Грчку да се то не деси, јер је следећи корак признање независности. То је, према његовим речима, проблем, јер се тиме не показуе само да би Европа по питању Косова могла бити уједињена против интереса Србије, већ и због чињенице да је то супротно међународно правном поретку.

Указао је да постоји додатна опасност да друге државе буду притиснуте да то исто учине. Онда би се, каже, ишло на билатералне договоре, где би нека трећа земља представљала Косово у међународним организацијама, и тако постала део НАТО.

Врло је тешка ситуација за нас. Позвали смо грчког амбасадора на разговор, али нисмо предузимали никакве мере, јер се уздамо у пријатељство и надамо се да неће ићи са даљим мерама и приближавањима, нагласио је Вучић.

На питање да ли је добио уверавања да Грчка неће признати Косово, каже да таква уверавања добија сваког дана, али да чињенице говоре да они увећавају ниво својих односа, како сами кажу са Косовом.

У наредном периоду очекујем више посета Београду, а све што ће радити биће притисак. Биће и кроз регионалне иницијативе покушаја да се обезбеди косовска независност. Нудиће нека решења која се на први поглед чине добрим, али иза тога се де факто крије признање, упозорио је Вучић.

Вучић је, поводом писма које је премијер Косова Аљбин Курти упутио игуману манастира Високи Дечани Сави Јањићу, оценио да се ради о „игроказу“ у коме све време говори о косовском културном наслеђу и косовској баштини, а не о српском.

То је српска културна баштина. То је манастир који припада српској цркви. Слично су радили у Црној Гори где су тврдили да се ради о православној цркви у Црној Гори, а не СПЦ, рекао је Вучић.

Сва игра је у томе да он прича да воли Србе, да жели са Србима да разговара да они лепо живе у независној држави Косово, али неће са Србијом, јер она нема шта да тражи на Косову, објаснио је Вучић.

Вучић је оценио да свештенство СПЦ мудро реагује што не одговарају на сваку провокацију и што добро разумеју шта је провокација.

Србија уздржанија по питању Високог представника

Председник Александар Вучић изјавио је да је Србија „нешто уздржанија“ од Републике Српске по питању именовања новог Високог представника за БиХ, али да ће, „као и увек, бити подршка нашем народу у РС“.

Он је казао да је српски члан Председништва БиХ Милорад Додик на ручку са патријархом Порфиријем и епископима СПЦ изразио незадовољство одлуком о именовању Кристијана Шмита на место Валентина Инцка, који је дао оставку.

„Додик је упознао архијере и патријарха са ситуацјим у Републици Српској, јасно и недвосмислено рекао да РС изражва незадовољство са потпуно јасном одлуком да се постави нови високи представник за БиХ. Видећемо“, рекао је Вучић.

Вучић: БДП би на крају године могао да достигне и седам одсто

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да је Србија забележила за 34 одсто већи индустријски раст у априлу ове године у односу на април прошле године, па би бруто домаћи производ на крају ове године могао достићи и седам одсто.

Он је за ТВ Пинк рекао да је раст од јануара до априла ове године већи за 10,1 одсто у односу на исти период 2020. године, а да је у априлу забележен раст прерађивачке индустрије од чак 42 одсто.

Вучић очекује да ће раст БДП на крају године бити и седам одсто.

То значи да ћемо, када добијемо све параметре за друге области, у другом кварталу имати снаге да идемо преко 10, 11 одсто, што би нам омогућило преко седам одсто на крају године. То су добре вести, добре плате, то је највећа снага Србије, рекао је Вучић.

Пинк: Тешко време је пред нама! Грчка диже односе са Косовом на виши ниво, надамо се пријатељству и да неће доћи до признања

Председник Србије Александар Вучић рекао је да је добио званично обавештење да Грчка намерава да унапреди своје односе са Приштином на ниво канцеларије, односно политичких директора

Он је додао да се узда у пријатељство са Атином, као и да неће ићи корак даље у признање.

-Грчка диже односе са Косовом на виши ниво, надамо се пријатељству и да неће доћи до признања – рекао је Вучић.

Вучић је после састанка са патријархом и владикама СПЦ, члановима архијерејског Сабора, рекао да је Грчка својевремено када је Приштина уводила таксе на српску робу дала могућност да се отворе трговинске канцеларије, а сада се отишло на ниво више.

-У петак смо званично обавештени да ће да унапреде своје односе са Приштином на виши ниво, политичких директора, што је највиша могућа личност до нивоа министра - објаснио је он.

Вучић је рекао да ће молити Грчку да се то не деси, јер је следећи корак признање независности.

То је, према његовим речима, проблем јер се тиме не показуе само да би Европа по питању Косова могла бити уједињена против интереса Србије, већ и због чињенице да је то супротно међународно правном поретку.

Указао је да постоји додатна опасност да друге државе буду притиснуте да то исто учине.

Онда би се, каже, ишло на билатералне договоре, где би нека трећа земља представљала Косово у међународним организацијама, и тако постала део НАТО.

-Врло је тешка ситуација за нас. Позвали смо грчког амбасадора на разговор, али нисмо предузимали никакве мере, јер се уздамо у пријатељство и надамо се да неће ићи са даљим мерама и приближавањима - нагласио је Вучић.

На питање да ли је добио уверавања да Грчка неће признати Косово, каже да таква уверавања добија сваког дана, али да чињенице говоре да они увећавају ниво својих односа, како сами кажу са Косовом.

Рекао је и да се не ради само о једној земљи, јер ће после следити притисци на друге земље које нису признале тзв. Косово.

-У наредном периоду очекујем више посета Београду, а све што ће радити биће притисак. Биће и кроз регионалне иницијативе покушаја да се обезбеди косовска независност. Нудиће нека решења која се на први поглед чине добрим, али иза тога се де факто крије признање - указао је он.

Вучић је закључио да је пред Србијом много тежак политички период, али да ни по том и другим питањима предаја није опција.

''Куртијев игроказ о косовском, а не српском наслеђу''

Вучић је рекао да је суштина потеза премијера привремених институција у Приштини Аљбина Куртија "игроказ" у коме све време говори о косовском културном наслеђу и косовској баштини, а не о српском.

Он је то рекао поводом писма које је Курти послао игуману манастира Високи Дечани оцу Сави Јањићу, у којем му је предочио "посвећеност косовске владе у заштити косовског наследа свих заједница на Косову".

Индустријски раст у априлу за 34 одсто већи од априла 2020. године

Вучић изјавио је данас да је Србија забележила за 34 одсто већи индустријски раст у априлу ове године у односу на април прошле године. Он је новинарима рекао да је раст од јануара до априла ове године већин за 10,1 одсто у односу на исти период 2020. године, а да је у априлу забележен раст прерађивачке индустрије од чак 42 одсто. Вучић је изразио очекивање да ће раст БДП на крају године бити и седам одсто. -То значи да ћемо када добијемо све параметре за друге области у другом кварталу имати снаге да идемо преко 10, 11 одсто што би нам омогућило преко седам одсто на крају године. То су добре вести, добре плате, то је највећа снага Србије - рекао је Вучић.

-То може да буде косовско унутар српског. То је српска културна баштина. То је манастир који припада српској цркви. Слично су радили у Црној Гори где су тврдили да се ради о православној цркви у Црној Гори, а не СПЦ. То нам исто раде и само је питање када ће да изађу са неким својим Мирашем Дедеићем и да оснују НВО у њиховој полицији - рекао је Вучић.

Како је рекао, ради се о игроказу приштинске стране и да му није јасно како то јавност не разуме.

-Курти вам говори не о српском већ о косовском наслеђу. Манастир Дечани је наслеђе државе Косова. Сва игра је у томе да он прича да воли Србе, да жели са Србима да разговара да они лепо живе у независној држави Косово, али неће са Србијом, јер она нема шта да тражи на Косову - објаснио је Вучић.

Вучић је констатовао да разуме да ту Куртијеву игру не примећују неки политичари, али не и да то не примећују наши медији.

-Тешко бреме је пред нама. Наше свештенство мудро реагује што не одговарају на сваку провокацију и што добро разумеју шта је провокација. Пред нама је много мука - рекао је Вучић новинарима после састанка са патријархом Порфиријем и епископима СПЦ.

(Фонет, Пинк)

Видети још: Александар Вучић организовао ручак за патријарха Порфирија и владике, учеснике Сабора СПЦ

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер