четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић после састанка с Додиком: И поред изјава бивших бошњачких ратних вођа - будућност ће бити бити мир, а не сукоби и ратови; с прошле рунде разговора у Бриселу сам изашао радостан, али сада сам забринут
Хроника

Вучић после састанка с Додиком: И поред изјава бивших бошњачких ратних вођа - будућност ће бити бити мир, а не сукоби и ратови; с прошле рунде разговора у Бриселу сам изашао радостан, али сада сам забринут

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 15. јул 2018.

Председник Србије Александар Вучић изразио је данас наду да ћемо, и поред изјава појединих некадашњих бошњачких ратних вођа, успети да сачувамо мир, стабилност и да ће свим грађанима, без обзира на националну припадност, будућност бити мир, а не сукоби и ратови.

Вучић, је коментаришићу изјаву бившег ратног команданта Насера Орића, подвукао да је најважније да се чува мир, а да он нити може нити жели било коме да прети.

“Можда је неко погрешно разумео стихове Матије Бећковића и можда неко жели то, али сам више пута говорио да постоји потреба код појединих у региону за осветом, али онако како то они доживљавају - јер своје жртве увек добро виде, а туђе жртве сви мање виде”, рекао је Вучић.

Истакао је да се нада да ће сви у регион добро разумети да нас је све мање у свакој од земаља бивше Југославије.

“Мислите да има 3,45 милиона људи у БиХ, 4,1 милион људи који релано живе у Хрватској, Код нас 6,9 милиона… Нема. Све нас је мање, јер људи због прича о сукобима и ратовима одлазе, било где, где виде боље услове за децу. Прошлост је важна, али је будућност увек важнија”, назначио је председник.

Како је рекао, из прошлости треба да извуцемо поуке, да славимо оно што је добро, а критикујемо оно што је лоше, и управо зато су важни аутопутеви и инвештиције.

“Највише бих поена добио уколико бих изговорио неколико ружних речи о Орићу, али не зато што га се плашим на било који начин, већ зато што мислим да је време да причамо о другим темама и на други начин”, подвукао је Вучић.

Додао је да разуме Додикову бојазан и да су Срби уплашени када виде да се то понавља и говори на више места широм БиХ.

“Уверен сам да ће бити памети и мудрости да се такве ствари првазиђу и да сачувамо мир, а да сам срећан због таквих изјава - нисам”, рекао је Вучић.

Вучић је, након разговара са председником РС Милорадом Додиком, рекао да му је саговорник пренео забринутост.

Истакао је да, као што Албанци на КиМ желе север, јер знају да “де факто” контролишу остатак Косова, зна и какве су скривене или нескривене жеље појединих људи у другим деловима бивше Југославије, те да је због тога важно чувати мир.

“Чуваћемо мир готово по сваку цену, али никада никоме нећемо дозволити нови погром српског становништа, и када то кажем, знам колико сам озбиљне речи изговорио”, подвукао је Вучић.

Србија хоће што пре да повеже своју територију са територијом РС и БиХ

Пренео је да је са Додиком, са којим је имао садржајне разговоре о свим облицима сарадње Србије и РС, разговарао пре свега о инфраструктурним питањима повезивања Србије и Српске, Србије и БиХ.

"Упознао сам Додика да завршавамо планове изградње аутопута, повезивање Београд-Загреб, до моста на Рачи, и рекли смо да заједничке стручне службе договоре где ће бити изграђен мост, а Србија има довољно новца да изгради пут до њега. Сматрамо да ће коштати 100 милиона евра. Ми у нивоу од две године покривано те трошкове из буџета. Србија хоће што пре да повеже своју територију са територијом РС и БиХ. Мислимо да је то важно, као и да су у претходном периоду од Јосипа Броза запостављене путне комуникације између Београда и Бањалуке, Београда и Сарајева, али и неки други путни правци, као према Темишвару и Букурешту. Наше је да убрзамо и направимо све што можемо да људи те путеве добију, јер када дођу путеви долазе и инвеститори, а тиме и бољи живот", објаснио је он.

Обавестио је Додика о раду на пројектној документацији Пожега-Котроман додајући да морамо да знамо шта тачно и где тачно БиХ, односно РС желе повезивање, али је то на договору Сарајева и Бањалуке.

Говорећи о пројектима са Србијом, Додик се захвалио Вучићу на пажњи коју пружа пројектима у Српској, у којој је захваљујући помоћи Србије у последње време у српским општинама у БиХ урађено доста пројеката, како у вртићима, Српској православној цркви, комунални пројекти.

“Најзначајнији пројекат који желимо да решимо је пут Бањалука - Београд и на томе радимо. Драго ми је да се напредује на том плану. Остало је да се договори тачка на Сави или Дрини и да у том погледу опертивно наставимо то да радимо. Када је у питању аутопут од Сарајева ми и даље остајемо привржени правцу Вишеград - Источно Сарајево”, казао је Додик.

Годишњица Олује у Бачкој Паланци

Такође је пренео да је са Додиком договорио да обавести јавност и грађане који су некада живели у Републици српска Крајина, и другим деловима садашње Хрватске, који су протерани и избегли са огњишта, они чији преци или потомцису побијени у злочиначкој акцији Олуја, да ћемо ове године обележити страдање 4.августа.

"Обележавање ће бити у Бачкој Паланци. Сваке године мењамо место одржавања скупа, договарамо се заједнички. И увек су то места која су раширених руку уз велико гостопримство и тугу дочекала српске грађане који морали да напусте вековна огњишта", рекао је Вучић.

Председник Републике Српске рекао је да ће они наставити да са Србијом обележавају све важне датуме.

"Ми то доживљавамо као питање нашег интегритета", рекао је Додик.

Такође су договорили да се постојеће комисије за обележавање победе у Првом и Другом светском рату употпуне новим члановима и организују се важни догађаји у Београду и Бањалуци.

"Поносимо се својом историјом, учешћем и великим победама које смо остварили у Првом и Другом светском рату, а жртве које је поднео српски народ су огромне. Мало је народа који је пропорционално броју становника могу да се диче таквом храброшћу, борбеношћу и жељом да победе оне који су желели да владају светом", рекао је Вучић.

Много очекујемо од сусрета са Макроном

Председник Србије изјавио је да много очекује од разговора са председником Француске Емануелном Макроном. 

"Много очекујемо од разговора са председником Макроном. Очекујем да ћемо га ове године угостити", рекао је Вучић и додао да са Макроном Србија има много више контаката него са ранијим француским председницима.

Он је рекао да ће у четири ока са Макроном разговарати о Косову и Метохији, регионалним питањима и српско-француској сарадњи.

"Француске компаније имају све више учешћа у Србији. Уверен сам да ће Французи долазити још више у нашу земљу", рекао је Вучић.

Председник Србије Александар Вучић састаће се с француским председником Емануелом Макроном у Паризу, у уторак, 17. јула.

С прошле рунде разговора у Бриселу сам изашао радостан, али сада ме брине опсесија Приштине севером Косова

Председник Србије Александар Вучић рекао је да не хаје много за изјаве Албанаца са југа Србије, али да га брине друга ствар. Он је истакао да га брине опсесија Приштине севером Косова.

Вучић је, упитан да прокоментарише захтев Албанаца с југа Србије за истим правима као Срби на КиМ и да буду укључени у бриселски дијалог, казао да често долазе разне изјаве и да не хаје за њих.

"Брине ме чињеница да када се нешто договоримо у Бриселу, а изашао сам са прошле рунде радостан, јер код нас немате времена од догађаја да анализирате шта се догодило, и рекао да је добро да разговарамо, јер мислим да смо тиме заштитили безбедност нашег народа на северу. Мој услов на разговор био је недвосмислен и рекао сам Албанцима и Европљанима да је услов Србије да нема напада на Србе, нема покушаја заузимања територија на северу, хапшења како коме падне на памет“, рекао је он.

Вучић је указао да су Албанци у једном дану ухапсили петорицу Србија, највиђеније Србе из Поморавља, који држе српску заједницу од Ропотова, до Ранилуга и Новог Брда.

"То су најбољи људи. Тај дан се нисам појављивао, плашио сам се да моја реакција не буде преоштра и да не оде у неком другом смеру. Поручио сам да ако не буду пуштени до поноћи да могу да забораве на наставак дијалог, али и на погром српског становништва. Њихова једина опсесија је север Косова, а то знамо јер имамо службе које се тиме баве и људе који то прате" подвукао је он.

Вучић је указао да су потом одмах пустили сву петорицу и брже од предвиђеног рока.

"То су ствари којих се плашим и које ме брину. Важно је да пронађемо решење. Председник РС Милорад Додик говорио је о Дејтонском споразуму, против којег је, када је постигнут, била већина у Србији и РС, а данас се сви држимо тог споразума. Пре пет година рекао сам да ћемо се, ако не постигнемо коначан договор, што би волео да се деси, држати Бриселског споразума само ми и сви други ће да беже од њега. Нажалост био сам у праву“, констатовао је он.

Додао је да је на срећу био у праву за неке друге позитивне ствари као што су Железара, Народни музеј, Музеј савремене уметности, Београд на води.

(Танјуг - Бета)

Видети још:

Милорад Додик: Ми смо опредељени за повезивање питања Републике Српске и КиМ - српски народ у РС сматра да има право на своју потпуну аутономију и што већи степен повезаности са Србијом на свим пољима

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер