Хроника

Вучић након састанка са председником Европског савета: Шарл Мишел је на „веома снажан начин изразио очекивање и жељу да се Србија прикључи санкцијама против Русије“. Циљ Србије је пуноправно чланство у ЕУ

Штампа
четвртак, 19. мај 2022.

Председник Европског савета Шарл Мишел на веома снажан начин је изразио очекивање и жељу да се Србија прикључи санкцијама против Руске Федерације, изјавио је председник Србије Александар Вучић.

„Ја сам га упознао са нашим политичким ставовима и желим да му се захвалим на свакој врсти подршке коју је ЕУ пружала Србији“, рекао је Вучић након састанка са Мишелом.

Председник Србије Александар Вучић састао се са председником Европског савета Шарл Мишелом, након чега су се обратили јавности

- Срећан сам што данас могу да угостим Шарла Мишела уз нашем Београду, у нашој Србији. Посета је  од великог значаја за нашу будућност и зато не говорим то из куртоазије. Увек је имао довољно времена и пажње, и жеље да брже идемо ка ЕУ и својим личним ауторитетом је чинио све што је у његовој моћи да ми спроводимо реформе брже. Имали смо данас прилику на посетимо научно-технолошки парк, направићемо један заједнички научно-технолошки парк у Сарајеву, верујем да ћемо за то добити подршку европских фондова. Разговарали смо о европском путу Србије, и наш циљ јесте ЕУ - рекао је Вучић.

Председник Србије додао је да је Србија увек спремна на дијалог и да је захвална на свему што ЕУ улаже код нас.

- Желим грађанима Србије да кажем, да смо милион пута говорили о вредностима, али ћу говорити и о ономе од чега сви беже. Европска унија у робној размени учествује више од 60 посто у Србији. Треба да покажемо поштовање и према новцу и према свему што ЕУ улаже овде. Говорили смо и о КиМ и рекао сам - ми смо увек за дијалог - каже Вучић.

Мишел и Вучић о европској политичкој заједници

На питање новинара да појасни изјаву о стварању геополитичке заједнице, Мишел је рекао да има две поруке.

"Потребно је да отворимо додатна поглавља у преговорима. Ја сам био јасан - то би био приоритет - да лидери у региону имају платформу одмах, како бисмо се одмах ухватили у коштац са питањима са којима се суочавамо", нагласио је Мишел.

Председник Европског савета навео је да услед конфликта у Украјини "никад нисмо били пред оваквим геополитичким изазовима".

"Наш циљ је да разговарамо како бисмо изградили платформу за лидере, како би одлучили, можда на састанцима два пута годишње, и да одредимо агенду у будућности. За све који желе да се прикључе ЕУ, ја мислим да ће то њима помоћи", рекао је Шарл Мишел и додао да је потребно пронаћи снажнију заједничку амбицију у циљу безбедности, просперитета и стабилности.

Вучић је, говорећи о европској геополитичкој заједници, рекао да је данас конкретније разговарао са Мишелом, али и да је раније о томе било речи и са Макроном.

"Да будем отворен, немам ништа против, не видим завереничке теорије. Увек ће бити оних који ће да проналазе длаку у јајету. Независно од ситуација, сваке године бисмо имали прилику да присуствујемо великим самитима 27 лидера и да тамо говоримо".

Додао је да верује да ће се, после разговора са Владом, Србија томе са задовољством приклонити.

"Дакле, ово што је покренуо председник Мишел требало би значајно да нам помогне и видећемо на том самиту 23. јуна када се састанемо. Мени је важна Србија", рекао је Вучић.

Прокоментарисао је и да смо ми одавно показали да желимо да будемо ЕУ, али такође су и они изјавили да треба да дође до нормализације односа са Приштином.

Вучић: Ако мислите да сир добијате за џабе, бесплатан сир има само у мишоловци. Мора да постоји фер однос са наше стране, нећемо само паре од ЕУ већ морају да постоје и обавезе

Не можемо да кажемо да хоћемо само паре ЕУ, а нећемо обавезе! Вучић отворено након састанка са Мишелом!

Председник Србије Александар Вучић састао се са председником Европског савета Шарл Мишелом, а након састанка коментарисали су глобалну ситуацију и кризу у свету

- Какав год да буде предлог ЕУ о приступању Србије, сигуран сам да ће бити усаглашен. Што се тиче наших унутрашњих ствари, у последње време немам снаге да одговарам на појединачна питања овде. Када сам рекао да ће бити глади у свету, многи су мене напали што сам рекао да ће бити глади у Србији. Не, рекао сам да ће бити глади у свету.

Биће тешко набавити и нафту и енергенте. Људи код нас су навикли да имају све и да држава треба све да им обезбеди. Не, биће тешко, ова зима ће бити најтежа, важно нам је да имамо добру сарадњу са ЕУ и да можемо да набавимо све.

Важно је да и интерконектор са Бугарском урадимо до краја године, а да Бугари свој део ураде до априла, маја следеће године. Истовремено морамо да размишљамо како да набављамо нафту. Не знамо какви ће бити нови пакети санкција ЕУ Русији, али грађани су навикли да о томе не брину. Као што знате, власници наше нафтне компаније су Руси.

Ако мислите да сир добијате за џабе, бесплатан сир има само у мишоловци. Није овде у питању признање Косова, већ нормализација свеобухватних односа Београда и Приштине. То знамо од раније. Немојте више да се нико прави луд да не зна да је то тако. И пре нас неки и ми и сви знамо да је нормализација односа са Приштином један од услова за приступање са ЕУ. Ја сам у складу са нашим Уставом поставио ствари у разговору са председником Мишелом. Са наше стране мора да постоји фер однос, да нећемо само паре од ЕУ већ морају да постоје и обавезе - рекао је Вучић.

Мишел: Када улажемо у српску научну заједницу, улажемо у српски народ

Шарл Мишел је нагласио да његова посета Србији шаље снажан сигнал блиске сарадње између Србије и ЕУ.

Додао је да је данас посетио Научно-технолошки парк Београд и да је то пример како ЕУ помаже и доприноси европској будућности Србије и заједничким приортиетима.

"Kада улажемо у српску научну заједницу, улажемо у српски народ, јер ваша будућност је и наша заједничка будућност", рекао је Мишел.

Нагласио је да су велике инвестиције ЕУ у целом региону у секторима као што су саобраћај, енергетика и други.

"Овај рат има драматичан утицај на снабдевање енергентима широм Европе", казао је он и додао да ЕУ помаже и изградњу гасног интерконектора између Србје и Бугарске, чиме помаже гасну диверзификацију Србије.

Навео је да је ЕУ позвала Западни Балкан да се придружи заједничког платформи за течни природни гас.

"Радујем се да развијамо нашу блиску сарадњу и да видимо и вечерас какве додатне кораке можемо да предузмемо у блиској будуцности, како би ЕУ дала опипљиве резултате Србији", закључио је Мишел.

Мишел: У јуну састанак лидера ЕУ и Западног Балкана

Мишел је рекао да ЕУ жели да потврди пуну посвећеност приступним преговорима Србије ЕУ, и навео да ће у јуну бити одржан састанак 27 лидера ЕУ са лидерима са Западног Балкана.

"Желимо да проширимо наш дијалог и продубимо нашу сарадњу и промовишемо мир, стабилност и безбедност. Овај рат против Украјине је заиста уздрмао цео континент", навео је Мишел.

Kаже да је тај рат окончао период од 20 година мира за који су се, како је рекао, сви борили.

"После ковида морамо да опорављамо своје привреде и да штитимо једни друге. Нови изазови захтевају нове начине рамишљања и рада. Морамо да убрзамо европске интеграције и да створимо подстицај за реформе. Желимо да дамо конкретне бенефите свим грађанима Србије и свим парнерима у региону и да већ сада почнемо са интеграцијом током приступних преговора, а не да чекамо да се заврше. Имаћемо о томе разговоре у јуну у Бриселу", казао је Мишел.

Мишел: Подржавам да се убрза процес приступања

Председник Европског савета Шарл Мишел рекао је да европска геополитичка заједница није идеја из Брисела која би нешто одложила, већ да би заједно одлучивали како да сарађујемо убудуће.

"У пуној мери подржавам да се убрза процес приступања, да га учинимо ефикаснијим, идеја је да европска геополитичка заједница буде платформа на којој би се земље координисале, у случају ковида на пример, енергетици, безбедност снабдевања храном, прилика да се редовно на највишем размењују гледишта", навео је Шарл Мишел.

Вучић: Говорили смо о свим кључним политичким питањима и глобалној ситуацији

Вучић је навео да су дискутовали о свим кључним политичким питањима и да је Мишел указао на то како мора да се настави реформа у области владавине права, као и да треба да се побољша ситуацију у медијској сфери.

"Говорили смо о ситуацији у региону где сам обећао председнику Европског савета да ћемо да сачувамо мир и стабилност и да у потпуности по том питању могу да рачунају на Републику Србију", навео је Вучић.

Додао је да су разговарали и о дијалогу Београда и Приштине и рекао да се нада да ће се уз помоћу ЕУ приближавати неком компромисном решењу у будућности.

Говорећи о стварању геополитичке заједнице на нивоу европског континента, Вучић је рекао да је та идеја за њега веома важна и значајна и да мисли да може много тога да допринесе у процесу убрзања ка пуноправном чланству у ЕУ и поправљању позиције свих земаља Западног Балкана на том путу.

Додао је да су разговарали и о глобалној ситуацији и са многим проблемима са којима се Србија суочава у снабдевању енергентима.

"Разговарали смо и о глобалним питањима, нападу Русије на Украјину, сукобу ратном и свему другом. Председник Мишел је на веома снажан начин изразио жељу и очекивања ЕУ да се Србија прикључи санкцијама против Руске Федерације. Ја сам председника Мишела упознао са нашом ситуацијом, са нашим политичким ставовима и још једанпут желим да се захвалим председнику Мишелу на свакој врсти подршке коју је лично и коју је ЕУ пружила Србији", навео је Вучић.

Вучић: Циљ Србије је пуноправно чланство у ЕУ, за прва три месеца трговинска размена са ЕУ увећана за 33 одсто

"Разговарали смо о европском путу Србије и ја сам још једанпут истакао чињеницу да је опредељење Србије да буде на европском путу и наш циљ јесте пуноправно чланство у Европској унији", рекао је Вучић.

Истакао је да то није само емоционално, већ и питање разума и да ће он говорити о ономе од чега сви беже и да је значајна сарадња коју Србија има са ЕУ.

"У робној размени са ЕУ која је износила у 2021. готово 31 милијарду евра, размену роба и услуга која је преко 37 милијарди евра. ЕУ учествује у тој размени са више од 60 посто у Србији", рекао је Вучић.

Истакао је да за прва три месеца ове године трговинска размена са ЕУ већа за 33 одсто него што је била у претходној години.

"Наша је процена да ће та трговинска размена у наредне три године да иде на преко 50 милијарди евра. То говори о значају ЕУ, држава чланица ЕУ, фабрика које они граде у нашој земљи и извозу који остварујемо, али и о увозу робе из ЕУ, а највећи нам је и извоз и увоз у Европску унију", рекао је Вучић и напоменуо да је ЕУ највећи инвеститор у Србији са око 67 одсто укупних инвестиција.

Вучић: Мишелова посета Србији од великог значаја за нашу будућност

Председник Србије Александар Вучић је рекао да је посебно срећан што може да угости председника Европског савета Шарла Мишела у Београду и да то не говори из само куртоазних разлога, већ зато што, како је рекао, да искрено мисли и осећа да је његова посета нашој земљи од великог значаја за нашу будућност.

"Председнику Мишелу сам посебно захвалан зато што је увек био спреман да чује аргументе српске стране, макар се са њима не слагао и што је увек имао не само довољно времена и довољно пажње, него зато што је показивао посебну пажњу за Западни Балкан и жељу да брже идемо ка ЕУ и својим личним ауторитетом, својом личном снагом и угледом чинио све што је било у његовој моћи да ми проводимо реформе брже, али и да неке земље разумеју зашто је важно да Западни Балкан буде део европског континента, не мислим само у географском, већ у сваком смислу", рекао је Вучић.

О рату у Украјини

- Разговарали смо, наравно и о глобалној ситуацији и о свим проблемима са којима се суочавамо у снабдевању енергентима и имамо обећање да можемо да рачунамо на помоћ. Председник Мишел је нагласио да Европски савет очекује да се Србија придружи санкцијама Русији, ја сам председника Мишела упознао са нашом ситуацијом. Захвалан сам на помоћи ЕУ и на улагањима, на путевима и пругама. Те брзе пруге ће нам много значити, посебно у снабдевању енергентима. Хвала вама председниче Мишел што сте дошли у Србију. Ми грађани Србије умемо да поштујемо све који долазе, посебно поштујемо пријатеље, али посебно показујемо добродошлицу онима који укажу поштовање према нама, а ви сте га показали.

Обраћање председника Европског савета

- Прво ћу рећи да треба већ сада да почнемо са Србијом да радимо на интеграцији у ЕУ. Ситуација у Украјини је после ковида унела много немира у глобална дешавања. Морам да нагласим да је ваша будућност наша будућност и да смо повезани, економијом пре свега. Овај рат има драматичан утицај на снабдевање енергентима широм Европе. ЕУ је позвала Западни Балкан да се придружи нашој новој стратегији за снабдевање течним гасом. Хвала вам, драги Александре - рекао је Шарл Мишел.

(Агенције)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]