Хроника

Александар Вучић из Прага: Са Русима смо радили по добрим ценама гаса, али за додатак нисмо успели да се договоримо. Одлука о увођењу санкција Русији је веома тешка из моралних разлога и енергетике

Штампа
четвртак, 06. октобар 2022.

Председник Србије Александар Вучић пренео је данас касно после подне да је током првог састанка Европске политичке заједнице у Прагу имао много билатералних састанака, да му предстоји још важних сусрета.

И да је Србија, када је реч о захтеву за дерогације одлуке о забрани увоза руске нафте за Западни Балкан, добила велику подршку.

"Данас смо имали посебан панел на којем је Србија учествовала, а на којој су били заступљени лидери Немачке, председник Швајцарске, грчки премијер, а били су и норвешки премијер, шеф Владе земље са којом радимо по питању енергетике и на основу њихових савета доносимо закључке. Били су ту лидери из Белгије, Ирске, Португала, а био је и украјински премијер. Имали смо врло добар разговор“, пренео је председник Вучић у изјави новинарима.

Рекао је председник Вучић да се чуло много добрих ствари о томе у ком правцу иде Европа, а најважнији закључак је да је потребна изградња такозваних повезујућих трансмисионих система, електромрежа, интерконектора гасних, нових гасовода и нафтовода да би могло да се користи оно што ће из целог света долазити од енергената на европско тло.

Најавио је председник Вучић да ће у суботу говорити о предстојећим инвестицијама у Србију и шта планирамо.

Захвалио се Европљанима на подршци изградњи интерконектора између Србије и Бугарске, као и на томе што су у план ставили финансирање интерконектора Србија-Северна Македонија како би на два различита места могли да се прикопчамо на гасоводе ТАП и ТАНАП.

С тим у вези је рекао да очекује председника Азербејџана до краја године у Београду и да ће са њим разговарати о недостатку гаса у висини од 1,2 милијарду кубних метара гаса.

“За две милијарде, па чак и 2,2 милијарде кубних метара немамо проблем, али за даљих 1,2 имамо и набављали смо их по високим ценама на тржишту. Ово што смо са Русима радили било је по повољним ценама. Желели смо да наставимо, али нисмо успели да се договоримо, јер нису желели“, објаснио је председник Вучић.

Желим људима и да објасним шта се ово десило са нафтом. Јуче, на том састанку, када је већ све требало да прође, на иницијативу Хрватске, а подржано од стране две земље, једне балтичке, и једне недалеко од балтичких земаља, са дневног реда је скинула та тема. Хрватски премијер је изашао са тезом да није фер да Србија има ту цену нафте“, рекао је Вучић.

Он је додао да је одлука о нафти одложена до 1. децембра.

„Али не постоји рационално објасњење за хрватску интервенцију, сем зато сто сам хтео да идем у Јасеновац“, казао је.

Председник Вучић је казао да је било речи и о увозу руске нафте.

“Јуче на састанку ЕУ, када је све требало да прође, на иницијативу Хрватске, а подржано од стране две земље, једне балтичке и једне недалеко од тог региона, је скинута са дневног реда дерогација норме за Западни Балкан. Хрватска је изашла са аргументацијом коју је њихов премијер јавно употребио, а то је да није фер да Србија има нижу цену нафте. А ваљда је фер да неке европске земље попут имају Словачке, Чешке, Бугарске и Мађарске имају“, рекао је председник Вучић.

Председник Вучић је указао и на то да се сада поставља питање да ли кажњавају Русију осмим пакетом или Србију.

“Желим да се захвалим председнику Бугарске Румену Радеву који је био на овом панелу фер у односу према нашој земљи и рекао да то није фер према Србији. Исто је и грчки премијер у завршној речи то рекао. На другом панелу су то рекли и Орбан и Рама“, пренео је председник Вучић.

Председник Вучић је истакао да проблем није решен, али да није лоша вест што је одлука померена на неко време.

“Нисам разумео смисао, јер ми смо мањи потрошач од Мађарске, Словачке, Чешке и Бугарске. Зар смета да мала Србија има добру цену, а већи потрошачи не сметају? Никакве логике није било већ само жеља да се напакости Србији“, подвукао је председник Вучић.

Председник Вучић је нагласио да је имао бројне билатералне сусрете, да га очекује састанак са шпанским премијером, али и немачким канцеларом и председником Француске.

Пошто све касни, како је рекао, састаће се током вечери и са председницом Европске комисије.

Разуме се да ће питање КиМ бити у фокусу, а добио сам информацију из њихових тимова да ће то бити кључна тема нашег разговора. То је за нас од велике важности“, рекао је председник Вучић.

Председник Вучић је рекао да ће председник Чешке Милош Земан доћи у Србију у јануару.

“Он мисли да ће му бити последња посета, а ја сам изразио наду да то неће бити случај. Жели да нам тиме укаже велику част. Никада нећемо заборавити његове речи о КиМ изречене у Прагу“, истакао је председник Вучић.

Како да преживимо унутар Европе ако саплићемо једни друге

Председник Србије Александар Вучић запитао је данас у Прагу, где се одржава самит Европске политичке заједнице, како да преживимо у Европи у ситуацији ако ћемо једни другима да саплићемо ногу, као што је то урадила Хрватска по питању забране увоза руске нафте Србији.

"Како да преживимо ако ћемо себи унутар Европе да саплићемо ногу због билатералних разлога, зато што је неки Вучић хтео да положи венац у Јасеновцу", рекао је председник Вучић одговарајући на питања новинара.

Истакао је председник Вучић да не постоји рационално објашњење зашто би нека земља то урадила Србији.

"Ми то свакако плаћамо, нико нам није џабе то дао", истакао је председник Вучић.

На питање новинара да ли је одлука ЕУ и ЕК дефинитивно одложена до децембра, председник Вучић је рекао да је одлука одложена до 1. децембра.

"Одлука је одложена до 1. децембра односно до дана када је она стара одлука која није била обухваћена овом дерогативном нормом важила, а то је важило и за наше земље, дакле ако не дође до промене одлуке, остаће стара одлука - да ми немамо право да увозимо руску нафту. Наравно да ми можемо да увозимо нафту и друго, али то у овом тренутку није само да платите 20 одсто више", рекао је председник Вучић.

Истакао је председник Вучић да држава то преузима на себе свакако и да бисмо некако преживели, али је суштина у нечем другом.

"Погледајте каква је тензија између Саудијаца и Американаца, кренуле су најтеже оптужбе на рачун Саудијске Арабије да ради заједно са Русијом, они су смањили своју производњу, а Саудијци истовремено очекују да Американци крену да инвестирају и да они ваде своју нафту што се није годило у претходних годину и по", рекао је председник Вучић.

Додаје председник Вучић да ће раст цена нафте бити енорман.

"Украјина била огроман извозник струје због нуклеарки, а Зеленкски каже да неће моћи да извози енергију. Све ће се наћи на једном јединственом европском тржишту, уз безброј проблема за све нас и сада вас питам - како да преживимо ако ћемо себи унутар Европе да саплићемо ногу због билатералних разлога зато што је неки Вучић хтео да положи венац у Јасеновац", запитао је председник Вучић.

Додао је председник Вучић да ћемо сада имати проблема са дизелом, али да ће више о томе у суботу.

"Шта онда хоћете још од нас, ко сте ви да нам одређујете да од кога ћемо да купујемо нафту", поручио је председник Вучић европским лидерима.

Ко сте ви да се мешате у наше билатералне уговоре?

Председик Александар Вучић данас касно после подне, на изјаву хрватског премијера Андреја Пленковића да “Србија може да добије нафту преко Хрватске, али не руску”, реаговао питањем – ко сте ви да се мешате у билатералне уговоре Србије са другим земљама.

“Ако кажете да Србија може да увози било коју нафту, али да није руска. У праву сте – свако може да оде у Јасеновац, осим ако његово име није Александар Вучић и ако није председник Србије. Свако може да користи ћирилицу, али искључиво у своја четири зида, на улицама у Хрватској није могуће. Свако може да каже шта год пожели у Хрватској, осим Срба који баш не могу често да подигну глас, ни по питању броја, својих права и свега другог”, констатовао је председник Вучић иронично.

На Пленковићеве речи одговорио је упитно:

“А, ко сте ви? Ко сте ви да улазите у наше билатералне уговоре? Ко вам даје то право? Је ли вам то с неба пало, па сте решили да Србији не дате нешто”.

Председник Србије је указао да је, и поред свега што Хрватска ради, што њему није дозвољавала приступ Јасеновцу, и што не дозвољава све што је нормалним људима незамисливо да се не дозволи, увек говорио да са Хрватском никада нисмо имали проблема што се тиче коришћења Јанафа.

Подсетио је да је Јанаф изграђен заједнички, у време бивше Југославије, а сада припада Хрватској.

“Рекли смо да су били су поуздан снабдевач. Они то за нас то више нису. Ко су они да одлучују коју ћемо ми нафту да узмемо, а коју нећемо?”, казао је председник Вучић.

Такође, напоменуо је да се чак 70 одсто бизниса Јанафа заснива на Србији, јер сваке године наша држава уредно плаћа 45 до 48 милиона евра.

“Никада не каснимо ни дан, све обавезе измиримо, а што се то вас тиче? А што бисте ви желели да ми платимо скупље”, поново је упитао председник Вучић.

Додао је да је руска нафта данас 20-25 јефтинија него нека друга, додајући да Србија има и безброј других проблема, те да јој још један проблем није требао.

“Само нам је ово фалило. А, све је било чисто, написано, дерогативна норма, само да се пусти Западни Балкан у целини. Али, су они интервенисали да не буде, због Србије. Све можете, само морате да кажете због чега”, поручио је председник Вучић.

На питање да ли је добио објашњење од Пленковића, за ту изјаву, Вучић је рекао – нема објашњења.

“Чини ми се да је у једном тренутку покушао нешто да прича, ја нисам желео да причам о томе, а не знам ни шта бих”, рекао је председник Вучић.

Нико није критиковао Србију на самиту Европске политичке заједнице

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас у Прагу након првог састанка Европске политичке заједнице да на састанку није било критика на рачун политике Србије, али да очекује како ће их бити током предстојећих билатералних састанака.

"Нико нас није критиковао са говорнице, нико од званичник говорника, али претпостављам да ће то у билатералним и трилатералним састанцима то свакако бити тема", рекао је председник Вучић одговарајући на питање Тањуга о томе да ли је било критика на рачун Србије и од кога, и да ли нас је неко подржао од европских званичника.

Додао је председник Вучић да је било оних званичника који су нас подржали и поменуо бугарског председника Румена Радева и немачког канцелара Олафа Шолца, када је реч о осмом пакету санкција ЕУ према Русији.

"Што се тиче оних који су били на нашој страни поводом овога, јер сам ја покренуто ту тему. Поновићу, Румен Радев је био фантастичан. Рекао је да не разуме о чему се ради и да није фер према Србији и да треба да се види шта може да се уради да се то исправи, онда је и канцелар Шолц рекао ''Видите о чему се ради''. Мицотакис је у својој завршној речи говорио о томе и хвала им на томе", пренео је председник Вучић.

Одлука о санкцијама тешка из моралних разлога и енергетике

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да одлука о увођењу санкција Русији веома тешка и то и из моралних разлога јер знамо шта су санкције Србији учиниле, али и због проблема које можемо да имамо уколико то и учинимо.

Председник Вучић је то рекао у Прагу, где учествује на самиту Европске политичке заједнице, а одговарајући на питање новинара да прокоментарише то што ће се о у оквиру одлуке о изузећу Западног Балкана за увоз руске нафте разматрати и усклађеност спољне политике Србије са ЕУ по питању санкција Русији.

Додао је председник Вучић да ће о томе говорити у суботу приликом обраћања јавности и иронично навео да му је драго што медији који се здушно залажу да уведемо санкције Русије прескачу да му објасне шта ћемо ако то и учинимо сутра или прекосутра.

"И за 15 дана само кажу немамо довољно капацитета или не ради нам турбина, гас више не добијамо шест до осам милиона на дневном нивоу. Како ћемо онда да имамо струју, како ћемо да имамо грејање? Никада себи нисте поставили неко друго питање, осим што је основно да кажете нешто против Александра Вучића", додао је председник Вучић.

Како каже председник Вучић, једни се праве да нам санкције Русији не стоје као мач над главом, а други се праве невешти да нам увођење санкција неће нашкодити на другој страни.

"Свака таква одлука је веома тешка и из моралних разлога, знамо шта су санкције нама радиле, знамо колико је проблема које то нама доноси и знамо колико проблема са територијалним интегритетом има наша земља, а нашег проблема и територијалног интегритета се нико не сећа, а пуна су им уста територијалног интегритета неких других земаља", приметио је председник Вучић.

Председник Вучић наглашава да је руководство Србије до сада радило оно што је најбоље за нашу земљу и указује да су успели да одоле изазовима и то како онима споља, које оцењује као тешке, тако и унутрашњим које трпе од појединих медија и неодговорних политичара који су желели, како каже, ту омчу око врата да стегну много раније.

"Видећемо, гледаћемо како и шта, научили смо да трпимо притиске, али никада нећемо довести Србију у опасност ни на који начин, већ ћемо гледати да Србија увек може да остане, опстане, буде чврста на својим ногама и да може да размишља о просперитету што у овако тешким временима и у овако тешким годинама ужасно тешко, готово немогуће", рекао је председник Вучић.

Скуп у Прагу користан за Србију, није против Русије већ за Европу

Председник Александар Вучић изјавио је данас да је данашње окупљање Европске политичке заједнице у Прагу било корисно за нашу земљу, јер је могао да се обрати на једном месту онима који одлучују у Европском савету, као и да није разумео да је то био скуп против Русије, већ да сви покажу да припадају Европи.

На питање новинара колико је користан формат ЕПЗ и како коментарише то што из ЕУ кажу да је важно ко је био данас на заједничкој фотографији, као и изјаву Жозепа Бореља да је то била нека врста окупљана Европљана насупрот Русији, председник Вучић је рекао да је разумео да су се европски лидери окупили у Прагу. Не насупрот неком, већ да сви покажу да припадају Европи.

Неки и не припадају географски, али ваљда желе да покажу да припадају европским вредностима, додао је председник Вучић.

"За нас је било врло корисно, да будем поштен, јер да све ово кажем да ме чује њих 20 или 30, односно њих 15 или 20 који одлучују у Европском савету, не бих имао шансе за пола године да их све обиђем. То је била идеална прилика за нас, да имамо добре сусрете и састанке и пружимо неку информацију, као и да сазнамо неке ствари", рекао је председник Србије.

Додаје председник Вучић да је све саслушао и о томе шта многи почињу да раде у својим земљама по питању енергетске и економске кризе.

Председник Вучић је рекао да ће и Србија део тога да примени и да ће о томе говорити у суботу, када се буде обраћао јавности.

"То (ЕПЗ) је свакако корисно за нас, не разумем да ли је ово нека замена, нама ово значи и користи, а сад кад и како ће да се настави, убрза или успори европски пут, отом потом, имаћемо до децембра времена да о томе говоримо", закључио је председник Вучић.

Поглавља се више не помињу, само санкције

Председник Србије Александар Вучић рекао је данас да питање отварања нових поглавља или кластера са Србијом више у ЕУ нико не поставља, већ само питање санкција Русији.

Председник Вучић је то рекао одговарајући на питање новинара у Прагу о европском путу Србије с обзиром на то да Европска Унија није отворила поглавље 31 о спољној и безбедносној политици.

"Постоји само воља да ми спроведемо санкције", рекао је председник Вучић напомињући да питање поглавља или кластера више нико не поставља.

Председник Вучић је рекао и да разуме позицију Европске Уније, јер су они у великом сукобу са Руском Федерацијом и траже да имају уједињен блок, али да заборављају на ситуацију Србије из 1999. године.

"Неки разумеју специфичности наше позиције, већина не разуме, не треба то да кријемо од нашег народа", истакао је председник Вучић.

Са европским силама разговори никада нису лаки

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да очекује да ће на састанцима са званичницима који га вечерас очекују у Прагу разговарати о многим темама и додао да су ти разговори увек тешки јер постоји сувише проблема о којима нема сагласности између Србије и великих европских сила.

Председник Вучић је то рекао у Прагу где учествује на самиту Европске политичке заједнице, а одговарајући на питање новинара да ли очекује разумевање или притиске на састанцима који му следе међу којима је и са немачким канцеларом Олафом Шолцом и француским председником Емануелом Макрононом по питању увођења санкција Русији.

"Очекујем разговор, отворен разговор", рекао је председник Вучић и навео да са Шолцом постоји међусобно поштовање, као и да је са њим већ разговарао о томе да Србија није изузета из мере о увозу руске нафте.

Додаје председник Вучић да ће поново разговарати о тој одлуци Европске Уније и каже да ће разговарати о томе и са Макроном, као и са шпанским премијером Педром Санчезом и италијанском премијерком.

"То је оно што ми можемо да урадимо. Никада не очекујем унапред превише, увек сам помало песимистичан, а моје је да се припремим за састанак, имам аргументацију и да видим шта је то што ми можемо да добијемо за Србију", рекао је председник Вучић.

Наводећи да не очекује лак разговор, председник Вучић је рекао да никада ти разговори нису лаки и појашњава да је сувише проблема, од којих је највећи Косово и Метохија, о којима различито мислимо од великих европских сила.

Такође, председник наводи да ће бити речи и о санкцијама Русији.

"И једно и друго ће несумњиво бити тема, а верујем и да ће бити неке друге теме и ја сам спремио две теме које бих волео да покренем у разговору са њима, али о томе могу да говорим тек када будем видео да ли ћемо на те теме и разговарати", додаје председник Вучић.

Србија ни данас није увела санкције Русији

Председник Вучић је изјавио у Прагу да ће увек чвршће и тврђе штитити интересе Србије него сви они који га критикују и поручио да ни данас, 6. октобра Србија није увела санкције Русији.

Председник Вучић је то рекао одговарајући на питање новинара да прокоментарише критике које стижу од политичких противника из Београда у вези забране увоза руске нафте у којима тврде да се сада виде последице неусклађивања политике Србије са Европском Унијом.

Председник Вучић је оценио и да је то веома површан став.

“Сад хоће да помогну Русима да би напакостили Србима? Јел то та логика? Мало вам је глупа логика. Са друге стране да то донесемо (уведемо санкције) да неко каже да тиме водимо рачуна о својим интересима, хајде да сагледамо шта смо урадили на другој страни против себе и својих интереса”, рекао је председник Вучић.

Председник Вучић је додао да зато никада није говорио "никада" или "морамо".

"А моје ''можда'' је увек значило много више и било много јаче него нечије тврдо ''да''. Моје ''покушаћу'' је значило много више него нечије најснажније обећање”, поручио је председник Вучић.

Председник Вучић је подсетио и да су они који му данас говоре да је требало да се одавно уведу санкције говорили да ће то учинити 3. априла после избора.

Додаје да је једино на шта се заклиње је Устав Србије, Мирослављево јеванђеље и интерес Србије.

“А да ћу увек чвршће и тврђе да штитим интересе Србије него сви они, чини ми се да су људи у Србији то знали и зато су мени и листи коју водим дали толико поверење,” закључио је председник Вучић.

За Србију важно што учествујемо на самиту у Прагу

Председник Вучић је рекао, данас после састанка Европске политичке заједнице, где је учествовао на округлом столу на тему енергетике,економске ситуације и климатских питања, да је за Србију важно што учествује на овом скупу где је поновио захтев да и Србија буде изузета из мера забране увоза руске нафте.

Председник Вучић је то рекао одговарајући на питања страних новинара и додао да му је лако да одбаци све теорије завере, али да има неких земаља унутар Европске Уније које не желе да чују наше аргументе и да се нада да ће оне преиспитати своју одлуку до 1. децембра.

"Али чак иако то не учине за нас је било добро да будемо овде, да будемо присутни и изразимо своје мишљење у вези различитих питања", рекао је председник Вучић.

На питање либанског новинара о критикама украјинског амбасадора у Србији Володина Толкача и његовог захтева да Србија заузме јасан став по питању рата у његовој земљи, председник Вучић је рекао да смо већ заузели врло јасан став и подсетио да став те земље није био тако јасан по питању Србије 1999. године.

"Немамо ништа против украјинског става у време 1999. године, када смо доживели једну од најбруталнијих агресија од стране НАТО-а против суверене независне земље, рекао је председник Вучић.

(vucic.rs)

Видети још: Праг: У току је први самит Европске политичке заједнице, на којем учествују 44 земље – 27 држава чланица ЕУ и 17 других европских земаља. Вучић са Шолцом и Макроном: Верујем да сам одговорно заступао нашу земљу

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]