четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић именовао Верана Матића за свог специјалног изасланика за решавање питања несталих са Хрватском; Матић: Част ми је да прихватим овај ангажман
Хроника

Вучић именовао Верана Матића за свог специјалног изасланика за решавање питања несталих са Хрватском; Матић: Част ми је да прихватим овај ангажман

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 10. август 2018.

Председник Србије Александар Вучић именовао је Верана Матића за свог специјалног изасланика за решавање питања несталих са Хрватском, саопштено је из кабинета српског председника. Као специјални изасланик председника Србије, Матић ће сарађивати с посебним саветником хрватске председнице за питања несталих, градоначелником Осијека Ивицом Вркићем.

Вучић је недавно на састанку с Вркићем рекао да је решавање питања несталих најважније цивилизацијско и хуманитарно питање за Србе и Хрвате и да државни органи Србије чине све ради проналажења несталих и расветљавања њихових судбина.

У саопштењу се подсећа да у Декларацији о унапређењу односа и решавању отворених питања Србије и Хрватске коју су 20. јуна 2016. године у Суботици потписали српски председник Александар Вучић, тада као председник Владе, и хрватска председница Колинда Грабар Китаровић, речено је да су обе државе сагласне да је потрага за несталим лицима приоритетно хуманитарно питање и да ће уложити искрене и максималне напоре у тражењу несталих лица.

Матић је у писаној изјави навео да му је част што ћу бити у прилици да допринесе решавању тако значајних питања за породице несталих и успостављање услова за нормализацију односа између Србије и Хрватске.

“Породице чији су најдражи нестали пре готово тридесет година морају да добију информације о њиховој судбини, без обзира којем народу они припадају и коју су улогу имали током ратних збивања. Питање несталих је првенствено хуманитарно и цивилизацијско питање. Оно је такође важно и за суочавање са прошлошћу, као и за демократизацију друштва, владавину права и европске интеграције”, поручио је Матић.

Додао је и да му је драго што ће на овом важном задатку сарађивати са Вркићем, и да ће настојати да депоплитизују процес потраге за несталим лицима, и да помогну да интензитет активности свих страна буде највећи могући, у континуитету и без обзира на дневно политичке односе.

“Циљ нам је да допринесемо да се ефикасније примењују сви потописани споразуми и протоколи, помогнемо да сарадња између институција које се баве питањем несталих буде ефикаснија и унутар Србије и Хрватске, као и да се унапреде капацитети институција у чијим је надлежностима потрага за несталима”, истакао је Матић.

Поред ослањања на комуникацију са грађанима који би могли да имају корисне информације о судбини несталих, удружења која имају најбољу документацију, невладиних организација које се специјализовано баве суочавањем са прошлошћу, Матић додаје да ће настојати да се отворе и архиве, значајне за цео овај процес, утврђивање судбине несталих и места страдања.

“Ангажман специјалног изасланика не схватамо као замену за институције, већ као допуну њиховим досадашњим напорима и активностима, са добром вољом да се успоставе неопходни мостови унутар институција наше две земље, невладиног сектора и удружења несталих унутар Србије и Хрватске. Ово није професионални ангажман и обављаћемо га без надокнаде, и било каквих привилегија”, објаснио је Матић.

Истиче и да очекује да све стране приступе решавању проблема несталих са истим уверењима, без било каквих условљавања.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер