петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Брисел: Завршена "радна вечера" Вучића и Николића са Тачијем и Мустафом; Николић - Дијалог са Приштином у Бриселу има смисла, смањене су тензије; Вучић - договорен наставак дијалога на највишем нивоу
Хроника

Брисел: Завршена "радна вечера" Вучића и Николића са Тачијем и Мустафом; Николић - Дијалог са Приштином у Бриселу има смисла, смањене су тензије; Вучић - договорен наставак дијалога на највишем нивоу

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 25. јануар 2017.

Брисел -- Састанак делегација БГ и ПР у новој рунди дијалога је завршен, а премијер Србије Александар Вучић изјавио је да је договорен наставак дијалога на највишем нивоу. Са представницом ЕУ Федериком Могерини састали су се, поред премијера Вучића и председника Томислава Николића и косовски премијер Иса Мустафа и председник Хашим Тачи. Могерини се пре тога састала са делегацијама Београда и Приштине одвојено. 

- “Успели смо, уз подршку ЕУ, да договоримо наставак дијалога, серију дијалога на високом нивоу у наредном периоду. Договор је такав и да сви спустимо лопту и да покушамо да се одговорно понашамо и да, или о томе не говоримо или да говоримо на озбиљнији начин, не говорећи ништа лоше о другој страни - рекао је Вучић.

Српски премијер истакао је да ће, када је реч о Београду, лично замолити сваког министра и државног функционера да се тако понаша и додао да верује да ће Београд своју реч да одржи.

- То је важно јер људи обично потцењују наш дијалог, а ја сам сигуран да сутра или дан после тога тешко да ће моћи да се догоде неке тешке ствари какве су се дешавале претходних дана и недеља, које смо ми на сасвим различите начине видели - рекао је Вучић.

Он је рекао и да верује да је такво понашање добро за нашу будућност, јер "без разговора идемо у ћорсокак и све веће проблеме".

- Ово је био добар корак. Увек сам говорио да су разговори лековити и да много значе, чак и да када не донесете неки нови споразум или спровођење спроразума. И такав разговор је добар јер тиме штитимо људе на терену било да су Срби или Албанци - рекао је Вучић.

Вучић је констатовао да то показује и да смо у стању да разумемо штету коју једни другима можемо да нанесемо и која је непотребна.

- Верујем да можемо на сваки начин у будућности то да избегнемо - закључио је премијер.

Косовски председник Хашим Тачи је, како преноси РТС, након састанка био нешто оштрији у обраћању, оцењујући да је договор о наставку дијалога велико достигнуће и да ће "Србија схватити да не може да настави са провокацијама и да су извучене лекције".

 Могерини: Уместо тензија, фокус на новој рунди дијалога

Висока представница за спољну политику ЕУ Федерика Могерини изјавила је после састанка да су се две стране договориле да наставе дијалог о нормализацији односа и да интензивирају састанке на високом нивоу у наредним данима.

- Разговарали смо о развоју догађаја претходних дана, договорили да оставимо тензије иза нас и да се фокусирамо на предстојећи посао - навела је Могерини у саопштењу.

Она се захвалила учесницима разговора на "отвореном и веома конструктивном састанку".

Могерини је истакла да је "напредак у нормализацији односа Косова и Србије суштински за Косово и Србију, за саму ЕУ, и за регион Западног Балкана у целини" и да је од кључног значаја за евроинтеграције Косова и Србије.

- Охрабрила сам лидерство, визију, посвећеност и ангажовање које су показали политички лидери за решавање питања од узајамног интереса у дијалогу - рекла је Могерини.

Она је навела да су се две стране договориле да наставе дијалог "у духу поштовања, сарадње и узајамног разумевања" и да ће се разговори две стране интензивирати наредних дана.

- Одлучили смо да имамо серију рунди дијалога на високом нивоу, почевши од наредних дана - рекла је Могерини и додала да ће бити лично укључена у спровођење резултата, раније постигнутих споразума и даљег напретка у нормализацији односа Београда и Приштине.

Николић: "Рекао сам Федерики Могерини шта нам стоји на души"

Брисел -- Председник Србије Томислав Николић изјавио је да се Европска унија грдно вара ако мисли да уцењује Србију када је у питању независност Косова.

Он је то изјавио после састанка који је заједно са премијером Александром Вучићем у Бриселу одржао са високом представницом ЕУ Федериком Могерини.

Николић је навео да је Федерики Могерини брзо морао да изнесе све примедбе које је Србија имала.

“Десило се да Албанци имају више захтева. Превара је то да они без обзира на разговоре у Бриселу имају билатералне разговоре са многим организацијама са којима желе да буду чланови, спортске организације, па чак и Савет Европе“, рекао је Николић након састанка.

Николић се осврнуо и на “случај воз“.

“Тај воз је за нас био симбол да је Косово и Метохија саставни део Србије. Албанци имају хиљаду симбола, нико их није прозивао због тога. Шта би радили са једним путничким возилом“, рекао је он.

Николић је додао да је очигледан став Приштине да се представљају као независна држава.

“Са нама разговора о независности нема. О бољем животу, једнаким условима за све, за то смо спремни. Ако ЕУ мисли, или било која држава на свету да може да нас уцени да признамо независност грдно се варају“, нагласио је председник Србије.

Како каже, дијалог у Бриселу од самог почетка 2012. има смисла.

“Смањене су тензије. Уколико би се заиста инсистирало на независности, онда то не би био дијалог“, додао је он.

Николић се осврнуо и на раније изјаве да ће уколико буде потребно послати војску на Косово.

“Нисам рекао да ћу послати војску ако буде инцидената, већ ако буде убијања Срба. Свим средствима ћемо бранити ако почне убијање људи на Косову. Албанци су извршили претњу, шта да су почели да пуцају и убијају. Ја то не бих могао мирно да посматрам. Ја не знам да ли постоји неки Србин који не би ишао у рат ако то буде потребно. Онај ко не мисли да ратује за своју земљу, тај не би могао да живи ни у Белгији, ни у Немачкој“, рекао је он.

Николић је као бесмислене одбацио и тврдње појединих албанских медија да се Срби на северу Косова наоружавају.

То апсолутно није тачно, јер је то немогуће извршити на територији која је под потпуном контролом Еулекса, Унмика, Кфора и полиције у којој су заступљени Албанци. То је немогуће и јер су сви прелази под потпуном контролом"”, рекао је Николић.

Он је додао и да не зна одакле Албанцима та прича "изузев ако не мисле да траже оправдање за било који напад на ту територију".

"Ја им не препоручујем да угрожавају мир и безбедност нигде на територији Косова и Метохије, а посебно не на северу", поручио је Николић.

Николић је рекао да је Федерика Могерини имала поједине замерке, а један од њих је и што више од годину дана није било разговора на нивоу председника владе.

Николић је за Радио-телевизију Србије рекао да "тешко шта може да се договори" у разговору с представницима Приштине у Бриселу, као и да би прво требало договорити понашање у следећим случајевима попут случаја с возом Београд - Косовска Митровица.

"О томе сам говорио госпођи Могерини - шта то мислите да ми можемо да договоримо са њима кад овде долазе као представници такозване независне државе, кад имају подршку свих вас. Она је рекла да немају подршку целе ЕУ", казао је Николић и оценио да се све сведе да Србија прихвати нове обавезе, а да Приштина не мора да изврши прихваћене обавезе.

Николић је казао да "онај ко жели да спречи сукобе на Косову и Метохији мора да ради озбиљно, мора да натера обе стране да испуњавају своје обавезе" и да ће Србија и даље преузимати обавезе које су у оквиру Устава, али да Србија долази пред зид који се зове услов који Албанци треба да испуне - Заједницу српских општина, као и све остао што је договорено.

"Свако од нас има оно што носи у срцу, знам да албански политичари носе у срцу независност Косова. Ја кажем да је то немогуће док постоји Србија", рекао је Николић.

Федерика Могерини се након састанка са делегацијом Београда састаје са делегацијом Приштине. После тих одвојених састанака они ће присуствовати заједничкој вечери.

Брисел -- У Бриселу је почео је састанак делегације Србије у којој су овог пута и председник и премијер и шефице европске дипломатије Федерике Могерини.

Очекује се да се након састанка новинарима обрати председник Томислав Николић.

Након тог састанка одвојени сусрет Могерини ће имати са делегацијом Приштине, а затим је, како је најављено, планирана и радна вечера обе делегације и шефице дипломатије ЕУ током које ће бити настављени разговори.

Портпаролка Европске комисије Маја Коцијанчић изјавила је раније да ће највиши представници Београда и Приштине разговарати о конкретним стварима и важним питањима, јер је важно да се потврди ангажман и обавеза обе стране у дијалогу.

"То ће бити конкретан састанак, на којем ће стране да разговарају о важним питањима за регион и о нормализацији односа између Београда и Приштине", рекла је Коцијанчић.

Она је подсетила да је до позива за дијалог дошло после свих дешавања претходних недеља.

"Веома је важно да се потврди ангажман и обавеза и једне и друге стране у дијалогу", рекла је Коцијанчић.

Како је истакла важно је да се сви договори из Бриселског споразума имплементирају и да се наставе разговори ка нормализацији односа, јер је то од значаја, како је рекла, не само за обе стране, већ и за регион и Европску униију.

Дијалог о нормализацији односа Београда и Приштине под окриљем Европске Уније наставља се данас у Бриселу уз учешће председника и премијера "Косова" и Србије.

У новој рунди дијалога коју је заказала висока представница ЕУ Федерика Могерини за столом ће седети председник и премијер Србије, Томислав Николић и Александар Вучић, те председник и премијер "Косова", Хашим Тачи и Иса Мустафа.

Агенда састанка није саопштена, а у Бриселу је речено да последњи догађаји "наглашавају потребу јачег ангажовања" Београда и Приштине и да је "напредак у нормализацији односа Косова и Србије од кључне важности за обе стране, за ЕУ као и за цео Западни Балкан".

Европски дипломатски извори у Бриселу навели су агенцији "Бета" да је очигледно да и једна и друга страна желе да и Европској унији и међусобно разјасне докле се дошло у дијалогу и какви су изгледи да се даље унапреди процес нормализације односа Београда и Приштине, имајући у виду недавно заоштравање.

Вучић је рекао да од данашњег састанка не очекује превише, али да очекује смиривање ситуације. Он је додао да ће разговори бити веома тешки јер је изгубио поверење у Приштину и да очекује на првом месту јасне поруке од ЕУ о употреби оружја.

Председник Косова Хашим Тачи изјавио је да је састанак у Бриселу састанак "на високом, политичком међудржавном нивоу" и да су створени услови да две земље уђу у процес нормализације међудржавних односа, након "тешке провокације Србије с хапшењима, возом и зидом у Митровици".

Косовски председник Хашим Тачи тврди да ће током дијалога на високом нивоу Приштине и Београда у Бриселу тражити од Србије повлачење свих међународних налога за хапшење бивших припадника ОВК.

До пораста напетости у односима Београда и Приштине дошло је почетком године због хапшења лидера Алијансе за будућност Косова и једног од бивших команданата ОВК Рамуша Харадинаја у Француској по налогу Србије која га терети за ратне злочине, а додатно када је 14. јануара из Београда за Косовску Митровицу кренуо воз у бојама српске заставе, исписан паролама "Косово је Србија", када је Приштина послала специјалне полицијске јединице РОСУ на север Косова да га зауставе.

Вечерње Новости: Тачи пред Вучићем и Николићем тражи "државу Косово"

На наставак дијалога у Бриселу Приштина долази са провокативним уверењем да почиње фаза која ће довести до српског признавања Косова, пишу Вечерње новости.

Како наводи београдски лист, велики су изгледи да и ова рунда преговора буде “јалова“, као и да ће српски тим инсистирати да се разјасни инцидент са возом.

По уверењу премијера Александра Вучића, шефица европске дипломатије Федерика Могерини ће сугерисати чешће сусрете на високом нивоу и убрзавање дијалога, јер он не функционише на том нивоу као раније, због чега и долази до инцидената. 

Што се тиче очекивања Приштине, карте је отворио Тачи, поручивши "да је дошло време за последње поглавље у разговорима са Србијом које ће резултирати обостраним признавањем". 

“Косово неће преговарати о унутрашњим питањима, јер о њима одлучује само. Најбоље могуће решење је да Србија призна Косово, што би било окончање дијалога који је почео као технички. Сада улазимо у напреднију фазу која ће довести до признавања Косова од стране Србије“, рекао је Тачи за "Слободну Европу", додајући да дијалог подржавају САД и ЕУ и да он "ојачава" косовску државу. 

(Бета, Танјуг, Вечерње новости) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер