четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Врховни суд Мађарске одобрио референдум о распоређивању избеглица у ЕУ
Хроника

Врховни суд Мађарске одобрио референдум о распоређивању избеглица у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. мај 2016.

Врховни суд Мађарске одобрио је Влади да распише референдум на којем ће се грађани изјаснити о европском плану о распоређивању избеглица у земљама ЕУ, којем се противи премијер Виктор Орбан.

Суд је упркос притисцима двеју опозиционих странака формално одобрио референдумско питање које је формулисала Влада, а које ће гласити: "Да ли желите да Европска унија пропише обавезно насељавање у Мађарској људи који нису мађарски држављани без одобрења мађарског парламента?".

Влада је у априлу отпочела кампању за глас "не" на референдуму, указујући на опасност од потенцијалних терориста инфилтрираних међу избеглице, а консултативне седнице трајаће од августа до децембра.

Званична Будимпешта сматра да је планом о насељавању избеглица у ЕУ и увођењу обавезних квота за земље чланице угрожен суверенитет Мађарске.

Европска комисија подсетила је да је план прошао обавезну процедуру одлучивања са којом су сагласне све чланице Уније и да правно валидан.

Мађарска је у децембру прошле године уложила жалбу Европском суду и затражила да буде ослобођена обавезе насељавања избеглица.

Мађарска опозициона Либерална странка, у покушају да спречи референдум, поднела је данас приговор Уставном суду, наводећи да се расписивањем референдума подстиче ксенофобија која је већ присутна у мађарском друштву.

План о распоређивању избеглица на територији ЕУ, којег је Унија усвојила у септембру прошле године, у пракси није дао очекиване резултате, јер је од 160.000 поднетих захтева за азил усвојено свега 1.100, од чега ниједан у Мађарској.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер