петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Време: Убиство Оливера Ивановића прво на топ 10 листи Вучићевих заоставштина
Хроника

Време: Убиство Оливера Ивановића прво на топ 10 листи Вучићевих заоставштина

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 16. август 2019.

 Данас се навршава 19 месеци од убиства Оливера Ивановића. Помака у истрази нема. Да није прошле недеље по трећи пут саслушана секретарица Оливера Ивановића, Силвана Арсовић, у вези са случајем камера, и протеклих 30 дана прошли би у тишини (не)рада званичних органа. Да убиство чувеног српског политичара са КиМ не падне у заборав опоменуо је и недељник Време, уврстивши управо убиство Ивановића на врх листе од – како су у свом централном тексту јуче назвали – „топ десет афера Вучићеве заоставштине“.

Питање је које по 19. пут упућује грађанска иницијатива коју је Ивановић предводио и чије име и носи – ГИ СДП „Оливер Ивановић“.

Овог пута упућују оштре критике косовским истражним органима не само због изостанка напретка у истрази, већ због поновног позивања секретарице Оливера Ивановића, Силване Арсовић, да да исказ у својству осумњичене.

Арсовић је по трећи пут саслушана у просторијама специјалног тужилаштва у Приштини прошле недеље. Како је њен адвокат Добрица Лазић рекао за Инсајдер после испитивања, тужилац им је пренео да је експертиза показала да је Арсовић укључила камере на просторијама странке након убиства Ивановића. Адвокат је такође рекао да оно што је тужилаштво предочило у Приштини није довољно за оптужбу, те да су за тако нешто потребни материјални докази.

„У протеклих месец дана једино дешавање јесте поновно саслушање секретарице СДП-а Силване Арсовић. Ствара се субјективни осећај да истражни органи у Приштини могу само да кажу да нешто раде. Саслушавају сарадницу покојног Оливера Ивановића у својству осумњичене и окривљене, да покушају да је оптуже за камере које наводно нису радиле од 04.01. до 16.01.2018, и прорадиле десет минута по убиству. Позивају се на балистичке извештаје страних земаља које нису хтели ни њој а ни њеном адвокату да доставе на увид ни на самом саслушању а ни после тога. А ми их питамо: шта је са осталим снимцима узетих са других камера“, наводи у саопштењу ГИ СДП.

За СДП, овакви поступци приштинског Специјалног тужилаштва представљају „потврду“ да истражне радње нису још на самом почетку урађене професионално, већ ад хоц, али их то, како даље наводе „не ослобађа одговорности“ за проналажење убица.

Силвана Арсовић је иначе била један од дугогодишњих најближих сарадника и пријатеља Оливера Ивановића.

ВРЕМЕ: Убиство Ивановића највећа афера прве Вучићеве седмогодишње владавине

„Оливер Ивановић је убијен под још увек неразјашњеним околностима и постао је монета за поткусуривање између режима у Приштини и Београду“, пише новинар Времена Слободан Георгиев за овај недељник.

Ликвидација Оливера Ивановића, како је окарактерисао убиство, нашла се уочи 19 месеци од злочина на првом месту листе од „топ десет напредњачких афера“. Недељник Време је у свом најновијем броју јуче као централну причу објавио листу случајева који су представљени као „Вучићева заоставштина“.

„Догађаје на које подсећамо повезује много тога, али се чини да је једно кључно: у свим ситуацијама Вучић би ‘иступио’ да заштити некога из свог најближег окружења, што је институцијама послало поруку да се тим догађајима не баве претерано ревносно или да неке од њих потпуно ‘затворе’. Ти ‘топ догађаји’ данас постоје највише због тога што део јавности и део медија упорно на њих подсећа и тражи одговоре“, Георгиев пише у уводу текста „Наслеђе Александра Вучића“.

За Георгијева је убиство Ивановића окосница јер је оно „увело српско друштво у нову димензију у којој је могуће очекивати и друга убиства политичких неистомишљеника“. До „ликвидације“ Ивановића, како оцењује „сукоби на српској политичкој и медијској сцени нису прелазили раван јавно изречених увреда и претњи“.

Ипак, председник Србије је ту ликвидацију под неразјашњеним околностима, „успео да неутралише снажном медијском ватром у чему му је свесрдно помогла и Милена Поповић, невенчана супруга Оливера Ивановића“, оцењује Георгијев, додајући да је циљ те кампање био „да покаже како се та ликвидација користи за напад на Србију“.

Ако је део јавности указивао на чињеницу да се против Ивановића водила невиђена медијска и кампања на самом терену која је кулминирала спотом у коме се он оптужује за издају Косова у јесен 2017. године, ако је БИРН објавио тонски запис дела интервјуа из тог периода у коме Ивановић маркира Милана Радоичића као опасног човека који контролише север Косова и њему прети, ако је у интервјуу Времену рекао да се плаши за свој живот, ако су његовој ликвидацији претходила друга убиства на том делу Косова, све то је Вучић успео да амортизује снажном употребом медија и кампањом

Међутим, иако се, како наводи „у збиру Вучић одлично носио“ последицама злочина, тако што се „непрестано позивао на овај злочин и најављивао његово разрешење, користећи Милену Ивановић и њеног сина када је то потребно“, каснији напади, најпре на Борка Стефановића, а онда и на новинара портала Жиг, Милана Јовановића, показали су „да се амбијент променио и да се насиље са ТВ екрана и из таблоида пренело на улице“.

Ниједан од ових случајева није до сада судски разрешен, а отворили су и теме богаћења и утицаја привредника са севера Косова Звонка Веселиновића и Милана Радоичића упркос значајном полицијском досијеу који сваки од њих има. Поред тога, видело се да на локалу постоје „моћници“ који под заставом са сликом Вучића могу да организују нападе на оне који им се не допадају

На остатку листе афера у недељнику Време напомиње се рушење у Савамали, Парада поноса 2014. када су се председников брат и брат министра унутрашњих послова Андреј Вучић и Предраг Мали нашли у средишту инцидента који је обухватао и физички сукоб са Жандармеријом, афера око плагијата дипломе министра Малог, спорни уговори, стање у медијима и многе друге.

Оливер Ивановић убијен је испред просторија своје странке у Косовској Митровици са шест хитаца у леђа, три месеца након локалних избора у којима је медијски и политички означен као издајник и рушитељ српског јединства. Сахрањен је у Алеји заслужних грађана на Новом гробљу у Београду, испраћен великим бројем грађана, без комеморативне седнице локалне скупштине чији је одборник кратко пред смрт био. Позната су до сада имена седам особа осумњичених за умешаност у случај, међу којима су и припадници Косовске полиције, као и потпредседник Српске листе. Две особе од три и даље су у притвору од краја новембра, док је функционер Српске листе избегао хапшење. У међувремену истрага је проширена на још две особе. Поред познатих осумњичених, актери негативне медијске кампање против Ивановића, која је претходила косовским локалним изборима на јесен 2017, такође су део истраге косовских правосудних органа.

Двојица председника – Вучић и Тачи више пута су излазили са обећањима и конкретним роковима за информације, односно решењем случаја, али се то још увек није догодило.

(КосСев-Време)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер