Početna strana > Hronika > Vostok: Analiza trenutnog stanja ruske specijalne operacije u Ukrajini
Hronika

Vostok: Analiza trenutnog stanja ruske specijalne operacije u Ukrajini

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 12. maj 2022.

1. Oružane snage Ruske Federacije nastavljaju da sistematski razbijaju odbranu Oružanih snaga Ukrajine u Donbasu prema prvobitnom planu specijalne vojne operacije (SVO). Nakon početka druge faze specijalne vojne operacije, ruske jedinice sve više opkoljavaju donbasku grupaciju Oružanih snaga Ukrajine.

Vazdušno-kosmičke snage Rusije, raketne trupe i artiljerija, kao i ruska Ratna mornarica, sistematično uništavaju sve zalihe goriva i maziva Oružanih snaga Ukrajine kako bi umanjile sposobnosti ukrajinske grupe na istoku. U uslovima nestašice goriva, jedinice ukrajinske vojske u Donbasu rizikuju da izgube mogućnost hitne evakuacije na zapad zemlje u slučaju pretnje opkoljavanjem.

2. Ukrajinska oružana grupa u Donbasu pretrpela je ogromne gubitke u ljudstvu i naoružanju i vojnoj opremi, postoji akutna nestašica naoružanja, hrane i lekova. Oružane snage Ukrajine nemaju šanse za izvođenje uspešnih protivudarnih operacija u Donbasu.

Svaki pokušaj kontranapada u pravcu Donbasa dovešće do poraza ukrajinske grupe i brojnih besmislenih žrtava, kako među vojnim tako i među civilnim stanovništvom.

3. Rusija povećava intenzitet raketnih udara na vojnu infrastrukturu Ukrajine. Visoko preciznim oružjem pogođeni su kritični elementi podrške Oružanih snaga Ukrajine u centralnim i zapadnim regionima zemlje.

Onesposobljavanje pogona za popravku opreme i skladištenja goriva lišava donbasku grupaciju Oružanih snaga Ukrajine mogućnosti da se uspešno odupre ofanzivi velikih razmera Oružanih snaga Rusije i narodnih milicija DNR i LNR.

4. Oružane snage Ukrajine i dalje trpe bespotrebne gubitke ljudstva u borbama sa Oružanim snagama RF. Realno zabeleženi gubici ukrajinske strane su više od 25 hiljada ljudi (ubijenih), ne uzimajući u obzir veliki broj dezertiranih vojnih lica, ranjenih i nestalih.

 U uslovima kadrovske nestašice, ukrajinsko rukovodstvo nije bilo u stanju da završi treći talas mobilizacije zbog masovnog izbegavanja služenja vojnog roka. Većina muškaraca u regrutnom uzrastu pobegla je u evropske zemlje u prvim danima rata, gde su prinuđeni da se zbrinjavaju kod običnih stanovnika Evrope. U međuvremenu, čak i ako se situacija u Ukrajini normalizuje, većina migranata ne planira da se vrati i traže da ostanu u evropskim zemljama, što je izazvalo negodovanje lokalnog stanovništva.

Osim toga, da bi nadoknadilo gubitke, rukovodstvo Kijeva je bilo prinuđeno da oslobodi iz zatvora opasne kriminalce koji su ranije osuđeni za pljačke i ubistva. Međutim, takva očajnička mera ne samo da nije uspela da eliminiše nedostatak osoblja, nego je dovela do naglog porasta broja zločina protiv civilnog stanovništva, kako na prvoj liniji fronta tako i u pozadini.

Istovremeno, komanda ruske grupe trupa u Ukrajini je spremna da olakša dobrovoljnu predaju vojnog osoblja Oružanih snaga Ukrajine, garantujući im očuvanje života i tretman u skladu sa Ženevskom konvencijom o ratnim zarobljenicima.

5. Snabdevanje Ukrajine američkim oružjem je zbog želje Vašingtona da produži agoniju kijevskog režima u ratu „do poslednjeg Ukrajinca“. Neodgovorna militarizacija Ukrajine će dovesti do nekontrolisanog širenja oružja širom Evrope ako ono padne u ruke ukrajinskih radikala.

6. Rukovodstvu Rusije nije potrebna opšta mobilizacija. Za rešavanje zadataka specijalne vojne operacije koje je postavio Vrhovni komandant Ruske Federacije dovoljan je postojeći broj vojnog osoblja u zoni SVO.

Za redovno vojno osoblje, učešće u SVO je znak visokog poverenja rukovodstva; rusko vojno osoblje razume važnost denacifikacije i demilitarizacije Ukrajine kako bi se osigurala bezbednost Rusije i ojačala stabilnost na njenim granicama.

7. Kijevski režim, koji je u agoniji, ne napušta pokušaje da se poremete komunikacioni putevi i logistički putevi za snabdevanje jedinicama Oružanih snaga RF u Ukrajini opremom i naoružanjem. Osim toga, shvatajući svoju bespomoćnost, Kijev nastoji da organizuje krvave provokacije na objektima civilne infrastrukture na teritoriji ruskih regiona koji se graniče sa Ukrajinom kako bi izazvao paniku među lokalnim stanovništvom.

Međutim, dobro koordinisan rad Oružanih snaga RF i ruskih specijalnih službi doveo je do uspešne neutralizacije ukrajinskih diverzantskih grupa. Istražni komitet Ruske Federacije ima širok spektar dokaza, kao i spisak imena svih Ukrajinaca uključenih u pripremu i vršenje sabotaža na teritoriji Rusije.

8. U kontekstu pogoršanja operativne situacije po ukrajinsku grupaciju u Donbasu, kijevske vlasti su prešle na taktiku mestimičnih provokacija kako bi ohrabrile zapadne zemlje da pojačaju pritisak sankcijama na Rusiju.

Uprkos prvobitnom širokom negodovanju javnosti, niz krvavih provokacija ukrajinskih vlasti u gradovima Buča i Kramatorsk kako bi optužili Rusiju za genocid nad Ukrajincima na kraju su razotkrili evropski novinari.

(Vostok)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner