Početna strana > Hronika > Volstrit džornal: Zbog sukoba u Ukrajini i na Bliskom istoku SAD ponestaje određenih tipova raketa za PVO
Hronika

Volstrit džornal: Zbog sukoba u Ukrajini i na Bliskom istoku SAD ponestaje određenih tipova raketa za PVO

PDF Štampa El. pošta
utorak, 29. oktobar 2024.

Sjedinjenim Američkim Državama ponestaje određenih tipova raketa za PVO, što otvara pitanja o spremnosti Pentagona da odgovori na kontinuirane sukobe na Bliskom istoku i u Evropi, kao i na potencijalni sukob na Pacifiku, piše "Volstrit džornal".

Rakete zemlja-vazduh ubrzano postaju najtraženija ubojna sredstva tokom sve veće krize na Bliskom istoku, dok se Izrael i drugi saveznici SAD suočavaju sa sve većom pretnjom projektila i dronova, koje lansiraju Iran i militantni pokreti u regionu.

Nedostatak bi mogao postati još veći nakon izraelskih udara na Iran, za koje se američki zvaničnici plaše da bi mogli izazvati novi talas napada Teherana, piše američki list.

"Standardne rakete", koje se obično lansiraju sa brodova i dolaze u različitim verzijama, najčešće su se koristile za zaštitu izraelske teritorije i zapadnih brodova u Crvenom moru, odnosno za presretanje iranskih i hutskih raketnih i napada dronovima.

SAD su lansirale više od 100 "standardnih raketa" u različitim verzijama, od Hamasovog napada na Izrael 7. oktobra 2023. godine, saopštili su američki zvaničnici.

Ministarstvo odbrane kaže da ne želi da javno otkriva svoje zalihe, jer su takve informacije poverljive, a Iran i njegovi saveznici bi ih mogli iskoristiti.

"Tokom prošle godine, Ministarstvo odbrane je pojačalo prisustvo naših snaga u regionu, kako bismo zaštitili američke snage i podržali odbranu Izraela, istovremeno uzimajući u obzir američku borbenu spremnost i zalihe", rekla je portparolka Pentagona Sabrina Sing.

Nespremni za rat iscrpljivanja

Intenzivna upotreba raketa za PVO izaziva zabrinutost u vezi sa sposobnošću Vašingtona i njenih saveznika da održe korak sa neočekivano velikom potražnjom izazvanom sukobima na Bliskom istoku i u Ukrajini. Pentagon se brine da bi mogao da iscrpi svoje zalihe brže nego što može da ih zameni, ostavljajući SAD ranjivim u potencijalnom ratu na Pacifiku, kažu analitičari i zvaničnici.

"SAD nisu razvile bazu odbrambene industrije namenjenu sukobima iscrpljivanja velikih razmera u Evropi i na Bliskom istoku, koja je istovremeno sposobna za ispunjavanje sopstvenih standarda o borbenoj spremnosti", rekao je Elijas Jusif, zamenik direktora Programa za konvencionalnu odbranu u Centru Stimson sa sedištem u Vašingtonu i dodao:

"Oba rata su produženi konflikti, koji nisu bili deo odbrambenih planova SAD."

Povećanje proizvodnje oružja pokazalo se teškim za Pentagon, jer često zahteva da kompanije otvore nove proizvodne linije, prošire pogone i zaposle dodatne radnike. Kompanije često oklevaju da ulažu u taj segment, bez prethodnog obavezivanja Pentagona da će dugoročno kupovati u većoj meri.

Zabrinutost zbog nedostatka raketa zemlja-vazduh podstakla je visoke zvaničnike Pentagona, uključujući sekretara Ratne Mornarice Karlosa Del Tora i generala vazduhoplovnih snaga Čarlsa Brauna mlađeg, načelnika Združenog generalštaba, da traže alternativnu tehnologiju, uključujući oslanjanje na novije kompanije kako bi se povećala proizvodnja nove vrste projektila za PVO.

SAD su tokom poslednjih godina nagomilale zalihe raketa za presretanje, ali su SAD tokom svakog meseca sukoba na Bliskom istoku lansirale desetine projektila, a proizvodni kapaciteti ne mogu da održe korak, kažu analitičari i zvaničnici odbrane za "Volstrit džornal".

RTKS ("Rajteon tehnolodžiz"), proizvođač "standardnih raketa", može da napravi najviše nekoliko stotina projektila godišnje, rekao je zvaničnik američke odbrane. Ta proizvodnja, međutim, nije u potpunosti namenjena za potrebe Pentagona, pošto još najmanje 14 saveznika takođe kupuje "standardne rakete", navode iz RTKS.

Kompanija je odbila da komentariše svoj proizvodni kapacitet, ali portparol RTKS-a Kris DŽonson je izjavio da "blisko sarađuju sa Ministarstvom odbrane kako bi zadovoljili njihove proizvodne potrebe za 'standardnim raketama'".

Skupe rakete za presretanje jeftinih ciljeva

Od početka rata između Hamasa i Izraela prošle godine, američki brodovi su lansirali rakete za presretanje vredne više od 1,8 milijardi dolara kako bi sprečili Iran i njegove saveznike da napadnu Izrael i brodove koji putuju kroz Crveno more, navodi američka mornarica.

Mornarica često lansira dve rakete na svaki cilj, kako bi osigurala uspešno presretanje. Jedna "standardna raketa", u zavisnosti od verzije, može koštati milione dolara, što je čini skupim načinom odbrane od oružja iranske proizvodnje, koje košta mnogo manje.

"To je zaista skupa municija za obaranje jeftinih ciljeva Huta", rekao je jedan zvaničnik u Kongresu i dodao da "za svaku koju potroše potrebni su meseci da se zameni – i to po visokoj, veoma visokoj ceni".

SAD su samo tokom iranskog napada na Izrael 1. oktobra lansirale desetak "standardnih raketa", i to pored upotrebe drugih sistema PVO i raketa vazduh-vazduh lansiranih sa borbenih aviona. Međutim, kako navodi američki list, pozivajući se na zvaničnike, "američke i izraelske snage su propustili neke od 180 iranskih projektila za koje su znali da neće pogoditi vredne lokacije, kako bi sačuvale svoje zalihe raketa zemlja-vazduh".

Ipak, kako smo mogli da vidimo neke od "namerno" propuštenih raketa su uspele da pogode ne tako bezvredne ciljeve – poput vazduhoplovne baze "Nevatim".

Ranije ovog meseca, uoči izraelskog uzvratnog udara na Iran, Pentagon je rasporedio protivraketni sistem THAAD u Izrael, što je potez koji će SAD omogućiti da koriste i druge projektile za presretanje osim "standardnih raketa".

Pentagon je takođe premestio dodatne sisteme PVO "patriot" na Bliski istok, što je dovelo do toga da je američka vojska bila prinuđena preraspodeli određene baterije unutar SAD, kako bi se zadovoljila i potražnja u Ukrajini.

Intenzivna upotreba oružja kao što su rakete zemlja-vazduh na Bliskom istoku takođe dovodi u opasnost sposobnost Pentagona da se bori na Pacifiku, rekao je Mark Montgomeri, penzionisani kontraadmiral i viši direktor u Fondaciji za odbranu demokratija, tink-tenka sa sedištem u Vašingtonu.

"Trošimo količine 'standardnih raketa' proizvedenih za godinu dana – to su 'standardne rakete' koje bi trebalo da budu deo našeg ponovnog naoružavanja za Kinu. Dakle uveren sam da smo još jednom zbog Bliskog istoka, unazadili spremnost Ratne mornarice da obavlja operacije na Pacifiku", zaključio je on.

(RT Balkan)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner