среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Волфрам Мас: Немачка неће постављати нове услове Србији
Хроника

Волфрам Мас: Немачка неће постављати нове услове Србији

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 16. децембар 2011.

БЕОГРАД - Амбасадор Немачке у Србији Волфрам Мас изјавио је данас да се у закључцима Европског савета о томе шта Србија треба да испуни за добијање статуса кандидата не помиње укидање такозваних паралелних институција на северу Косова и да Немачка сигурно неће постављати нове услове Србији уочи одлуке о статусу у фебруару.

Он је новинарима у Привредној комори Србије рекао да Немачка очекује да Србија до те одлуке примени и спроведе све договоре постигнуте у дијалогу, укључујући и представљање Приштине у мултилатералним форумима, које како је нагласио, не сматра новим условом.

Мас је на питање Танјуга да ли се може очекивати да укидање паралелних институција изненада постане услов за статус кандидата, као што је то био случај са регионалним представљањем Приштине, одговорио одрично.

"Већ у августу приликом посете немачке канцеларке Ангеле Меркел јасно је речено да очекујемо да се ради на питањима која су предмет дијалога и на њиховом спорођењу, а регионално представљање је и тада било тема", рекао је Мас.

По његовом мишљењу у закључцима Савета Европе којима је статус кандидата одложен за фебруар нема ништа ново ни додатно што Србија треба да испуни за добијање статуса.

"Захтеви су чак нешто умањени у односу на оно о чему смо говорили у августу", изјавио је Мас и нагласио:

"Ми сигурно нећемо постављати додатне услове, али битно је да се оно што је отворено у дијалогу, спороводи", казао је Мас.

Упитан поново да ли ће укидање паралелних институција бити услов за статус кандидата он је одговорио да "и у закључцима Савета Европе ништа не стоји о укидању паралелних институција".

Амбасадор Немачке у Србији Волфрам Мас и директорка Канцеларије за европске интеграције Милица Делевић разменили су данас ноте којима ће Србији бити одобрено додатних 110 милиона евра немачке развојне помоћи за пројекте у области обновљивих извора енергије, а пре свега биомасе и смањења емисије штетних гасова.

Немачки амбасадор је у Привредној комори Србије казао да се ради о некомерцијалном кредиту од 100 милиона евра и гранту (поклону) од десет милиона евра, тако да је та земља ове године одобрила Србији рекордан износ средстава у висини од 232 милиона евра билатералне помоћи.

Мас је истакао да је Немачка и даље спремна да у сваком погледу подржава Србију на путу за бољу будућност.

Он је истакао да је та земља Србији од 2000. године одобрила билатералну помоћ у укупном износу од 1,2 милијарде евра.

Министар за животну средину, рударство и просторно планирање Оливер Дулић је казао да је Србија пребогата обновљивим изворима енергије, а пре свега биомасом, која би могла да постане значајан извозни адут наше земље.

Дулић је навео да Србија има на милионе тона биомасе које неискоришћено труну, а могли би да се извозе и на основу њих да се у Србији отвори на десетине хиљада радних места.

Делевић је рекла да је Немачка најзначајнији билатерални донатор наше земље, а да Европска унија има удео у укупној развојној помоћи коју је Србија примила у последњих 10-11 година око 70 одсто.

Представница министарства за економију и развој немачке Јохана Бургеман је рекла да ће 100 милиона евра бити одобрено Србији путем немачке развојне банке KWF, под веома повољним условима.

Бургеман је рекла да је циљ помоћи да се у Србији развије тржиште обновљивих извора енергије, у циљу смањивања емисије штетних гасова и у другим земљама.

Представници тог министарства су рекли да је рано говорити о висини камате, али да ће се она вероватно кретати између 2,5 и три одсто, са роком отплате до 15 година и грејс периодом између три и пет година, али да ће услови тек бити прецизирани.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер