петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Волфрам Мас: ЕУ не намерава да Еулекс вековима обавља царинске контроле на КиМ
Хроника

Волфрам Мас: ЕУ не намерава да Еулекс вековима обавља царинске контроле на КиМ

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 24. септембар 2011.

За одлуку Немачке о додели статуса кандидата Србији за чланство у Европској унији суштинску улогу имаће то како ће се развити дијалог између Београда и Приштине, односно биће пресудан начин на који ће се Србија бавити проблемима на Косову.

Ово су кључни ставови Волфрама Маса, амбасадора Немачке у Србији, који, у интервјуу за „Политику”, објашњава да његова земља ишчекује да се поменути дијалог „води конструктивно и озбиљно, а не само за показивање”, као и да Немачка „веома озбиљно” схвата Србију као партнера у том дијалогу.

Ако се има у виду план од шест тачака Бан Ки Муна, генералног секретара Уједињених нација, који значи међународно присуство на прелазима на северу Косова, зашто су тамо доведени албански цариници?

Зато што су службеници Косова у прошлости већ били тамо. С друге стране, за нас се уопште не поставља то питање – наравно да једна држава има право да своје границе уређује, и што се тиче људства. Ипак, желим да нагласим да је покушано да се води рачуна и о осетљивости те теме кад је реч о српској страни. Практичан рад на царини одрађује Еулекс. На тим прелазима се налазе само два цариника са Косова, а један је Албанац са Косова. Дакле, о чему причамо?

Је ли улога тог албанског цариника руководећа?

Не знам тачно. Али мислим да сав практичан рад обавља Еулекс.

А, да ли је овакво стање са албанским цариницима на прелазима на северу Косова за Немачку дефинитивно, треба ли тако и да остане?

Ја просто не видим смисао да се вратимо на време пре тог стања, корак уназад.

Значи ли то онда да би и дијалог за који се залаже Србија био бесмислен?

Не. Наравно, да није бесмислен. Управо ови догађаји у протеклих неколико недеља јасно су показали да се, када се престане разговарати, ствари саме од себе одвијају и одједном се човек нађе конфронтиран с другом ситуацијом. Коначно, питање постављања људи на граничним прелазима стоји отворено већ две и по године, а нико се озбиљно није позабавио тим питањем.

Хајде да претпоставимо да се прихвати разговор. Уколико стање, како кажете, треба да остане онакво какво сада јесте, шта би Србија могла да добије?

Стање какво тренутно јесте није стање за сва времена. Свакако, Европска унија не намерава да вековима држи Еулекс да би обављао царинске контроле.

Зашто је Еулекс статусно неутралан у случају кад Србија тражи да реагује у вези са 13 ухапшених српских возача камиона, а није неутралан када доводе албанске царинике на прелазе?

Морам да будем искрен: ја сам, додуше, нешто начуо о тој ствари са 13 возача камиона. Међутим, не знам довољно да бих сада могао нешто да кажем у вези с тим.

Имајући у виду реалну ситуацију на Косову, да ли од Европске комисије очекујете „зелено светло” за Србију у октобру и какав ће бити став земаља чланица у децембру, када је реч о додељивању статуса кандидата за чланство у ЕУ Србији?

Оно што ће одлучити комисија, ја не могу да коментаришем. Што се тиче немачке одлуке у децембру, сигурно ће суштинску улогу имати то како ће се развити дијалог. Ми очекујемо да се тај дијалог води конструктивно и озбиљно, а не само за показивање, да можемо да верујемо у то. Ми веома озбиљно схватамо Србију као партнера у дијалогу.

Значи ли то да ће ситуација на Косову ипак бити пресудна за одлуку о кандидатури?

Не ситуација на Косову, већ начин на који се Србија бави тим проблемима.

Да ли је могућно и утврђивање датума за почетак преговора о чланству у ЕУ?

То је потпуно одвојено питање и одлука. Ту ће и Бундестаг имати шта да каже. А како ће се о томе формирати став представника у парламенту, с обзиром на ситуацију и на развој догађаја, то стварно ја не могу да кажем. Потпредседник владе Ђелић је управо изјавио да ће одмах након 12. октобра (када се очекује мишљење ЕК – прим. а.) одмах отпутовати за Берлин, да би тамо разговарао у парламенту. Мислим да је то веома корисно и да ће бити од помоћи.

Је ли резултат локалних избора у Берлину (где су прошле недеље социјалдемократи победили конзервативце Ангеле Меркел) плус или минус за Србију?

То је небитно.

Разговарала: Б. Чпајак

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер