петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Волфганг Петрич: Очигледно да су Вучић и Тачи спремни на компромис на миран начин; Решење за Косово мора да буде европско, не бих волео да САД и Русија буду присутни
Хроника

Волфганг Петрич: Очигледно да су Вучић и Тачи спремни на компромис на миран начин; Решење за Косово мора да буде европско, не бих волео да САД и Русија буду присутни

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 31. мај 2019.

 БЕОГРАД - Решење за Косово мора бити европско, не бих волео да су присутни Вашингтон или Москва, међутим то такође значи да интереси Европе морају бити у првом плану и то обе стране морају да схвате, изјавио је аустријски дипломата и некадашњи специјални изасланик ЕУ за Косово Волфганг Петрич. 

"То мора бити европско решење. Не бих волео да су присутни Вашингтон или Москва. Уосталом, то је европски проблем. То ће бити решено, то мора бити решено у Европи. Из тог разлога, тај процес би требало да води Европа", рекао је Петрич у интервјуу за Дојче веле.

Он је оценио да је иницијатива немачке канцеларке Ангеле Меркел и француског председника Емануела Макрона још једна од већ виђених иницијатива које не доводе до успеха.

"Ако неколико дана после Берлина имамо ситуацију као сада на северу Косова, онда морам да кажем да састанак у Берлину очигледно није био успешан. Сумњам да ће у Паризу бити боље", рекао је Петрич.

Он сматра да би било најбоље покушати да се организује "нешто као дијалог плус", који би подразумевао да се Вучић и Тачи састају једном месечно, а да ЕУ преузме иницијативу и позива две стране на дискусију у Бриселу или некој другој држави, како би се пронашло најбоље могуће решење.

Говорећи о недавној акцији специјалних јединица РОСУ на северу Косова, Петрич је рекао да треба утврдити све околности које су довеле до ње и додао да је она "у сваком случају била претерана" и да ухапшени треба да буду изведени пред редовне судове.

Најбоље покушати да се организује "нешто као дијалог плус", који би подразумевао да се Вучић и Тачи састају једном месечно, а да ЕУ преузме иницијативу и позива две стране на дискусију у Бриселу или некој другој држави, како би се пронашло најбоље могуће решење

"С обзиром на такво расположење, мислим да је неопходно да УН и ЕУ, које су ионако већ на Косову, пажљиво прате тај процес - правни процес, судски процес - како би се на крају заиста све разјаснило", рекао је Петрич.

Упитан како може да се организује наставак дијалога када се знада КиМ не жели да укине таксе, Петрич каже да обе стране морају да испуне одређене услове, пре свега власти у Приштини.

"Ми знамо да тамо постоје различити ставови у погледу тих такси. Рекао бих да је врло јасно да таксе морају бити суспендоване и онда се може доћи до смисленог дијалога. То је предуслов. А онда би морало да се говори о стварном решењу проблема, а не само о појединачним мерама које веома делују као претерана реакција", рекао је он.

Петрич каже да је очигледно да су председник Србије Александар Вучић и председник привремених косовских институција Хашим Тачи "спремни на компромис на један миран начин", а тиме и на то, како каже, да се велики историјски компромис између Срба и косовских Албанаца постави на солидну основу. 

"Не мислим да би требало прихватити све предлоге. Али, Немачка је одједном против тога да се одређене ствари сада регулишу", рекао је Петрич и додао да је проблем и то што јавност није укључена.

Петрич истиче да би Брисел посебно био у позицији да води отворени дијалог о опцијама и могућностима за постизање компромиса.

"Баш зато што је у Бриселу очигледно одлучено да нема црвених линија, да је могућа и размена територија, требало би да се игра отвореним картама. Не мислим да је то најбоље од свих решења, али у околностима које сада превладавају, нема најбољег решења. Увек постоје само тешки компромиси које би требало договорити како би се ситуација коначно смирила", рекао је Петрич.

Он је поновио да се плаши да ЕУ понестаје времена и да је обе стране требало укључити у један шири процес, по угледу на Дејтон или Осло или било шта, како би две стране заједно и коначно договориле компромис. 

Петрич каже и да евентуелне промене на Косову неће довести до промена у другим земљама, јер су то две различите ствари и треба их гледати одвојено.

"Нажалост, чак и дипломате и политичари који се баве тим питањем често заборављају оно што је одлучено пре 25 година. Мој предлог од пре годину дана је - свеукупном регулативом за цео регион, за целу територију бивше Југославије - границе, укључујући и Дејтонске границе морају гарантовати и подржати сви: Београд, Загреб, Сарајево, Вашингтон, Москва и Брисел", рекао је Петрич. 

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер