четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Волфганг Петрич: Најбоље решење биће оно до којег дођу Београд и Приштина - ако из практичних разлога постоји потреба за корекцијом граница, ако то доноси више безбедности и мира, онда то треба и учинити
Хроника

Волфганг Петрич: Најбоље решење биће оно до којег дођу Београд и Приштина - ако из практичних разлога постоји потреба за корекцијом граница, ако то доноси више безбедности и мира, онда то треба и учинити

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 30. август 2018.

Некадашњи изасланик ЕУ за Косово Волфганг Петрич каже да је најбоље решење оно до којег дођу две стране којих се то тиче, Београд и Приштина.

Петрич, бивши високи представник у БиХ, чија подршка идеји разграничења је изазвала бројна реаговања, истиче да не треба унапред одбијати ниједан предлог.

Петрич у интервјуу Танјугу изражава чуђење што нико не види проблем у разграничењу Словеније и Хрватске, на пример, а оспорава се сличан модел решења у случају Косова и Метохије.

„Подсетио бих да одлука о арбитражи садржи да поједина хрватска села у Словенији пређу у Хрватску. Пуно критиковани етнички принцип овде је прошао без критике“, наглашава Петрич и додаје да, ако из практичних разлога постоји потреба за корекцијом граница, и ако то доноси више безбедности и мира, онда то треба и учинити.

Петрич за Тањуг подсећа да је био, "и остао", против вођења политике у 21. веку на основу концепта из 19. века, али сматра да, ако постоји консензус и спремност на компромис, који би постигле две стране, онда треба то решење да се сагледа, размисли о њему озбиљно и да се унапред не одбија.

„Ми из ЕУ стално смо говорили земљама региона да треба да нађу саме решење за своје проблеме, а да ми можемо само да помажемо у проналажењу тешких компромиса, речи која је до скоро била страна у региону. Сада је очигледно случај да постоји могућност за проналажењем компромиса између Београда и Приштине“, објаснио је он.

Петрич указује да је важно да сада два политичара желе да преузму одгонорност, а то значи да морају да преузму одговорност како за компромис, тако и његову примену.

Он је подсетио да на Косову имамо ситуацију која није решена, да је Приштина прогласила једнострано независност, која је призната само од дела међународне заједнице, чак ни од свих чланица ЕУ.

„То значи да имамо огромну несигурност. Знамо из прошлости да је тамо било инцидената. Зато сам мишљења да, ако постоји солуција, која мора бити добро промишљена, а у коју би били укључени сви актери, као и ЕУ, да би то било добро“, рекао је Петрич.

Истиче да би било добро направити и мали регионални план за економски развој, односно економску зону, која би укључила пограничне регионе између Косова и Србије.

Подсетио је да би решење косовског питања значио велики корак за Србију ка чланству у ЕУ, али и за Косово, јер би обе стране могле да се посвете циљу учлањења у Унију.

Каже да је на Европском форуму у Алпбаху имао прилике да посматра и разговара са председником Србије Александром Вучићем и са Хашимом Тачијем, и уверио се да је између њих током дугогогодишњег дијалога дошло до спремности на компромис у корист решења за грађане.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер