субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Војска Лесота демантовала да је извела пуч
Хроника

Војска Лесота демантовала да је извела пуч

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 30. август 2014.

Војска афричке државе Лесото је негирала да је извела пуч и уверава да је у престоници само разоружала полицију, која је покушала да наоружа политичке партије.

"Није било, нити ће бити војног удара у Лесоту. Војска је разоружала полицију која се, по информацијама које је прикупила војска, припремала да наоружа неке политичке странке у Лесоту", рекао је мајор Нтеле Нтоа.

Премијер Лесота, Томас Табане у суботу је рекао да је свргнут државним ударом и да је пребегао у Јужну Африку.

"Са власти ме није свргнуо народ, него оружане снаге и то је нелегално" рекао је Табане.

Он је то изјавио неколико сати пошто је војска преузела контролу над главним полицијским штабом у Масеруу.

Агенција АП јавља да је војска Лесота заузела две полицијске станице и да је градом одјекивала пуцњава. У размени ватре између војске, групе младих и полиције рањени су један војник и четири полицајца.

Политичка напетост расте од јуна када је, у борби за власт, премијер Табане распустио Парламент да би избегао гласање о поверењу.

Војска је, јавља АП, прикупила обавештајне податке о томе да ће полиција наоружати фракције које би у понедељак учествовале у демонстрацијама једне од коалиционих странака - Конгреса Лесота за демократију.

Прва коалициона влада била је формирана 2012, после избора којима је свргнут Пакалита Мосисили који је владао 14 година, али коалиција на власти је крхка. Лесото је презивео немире и велики број војних удара од стицања независности од Велике Британије 1966.

Уставна власт је обновљена тек 1993, после седам година војне владавине. Насилни протести и војна побуна 1998. дошли су после спорних избора и војне интервенције Јужне Африке. Политичка стабилност се вратила после уставних реформи, а парламентарни избори су мирно одржани 2002. године.

Лесото је уставна монархија на југу афричког континента. Има око два милиона становника и спада медју најмање државе у Африци, а има само једног суседа - Јужну Африку, пошто се налази усред њене територије.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер