четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Војска Албаније подржавала ОВК
Хроника

Војска Албаније подржавала ОВК

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. април 2009.

БЕЧ - Албански новинар Алтин Раџими, који је привукао пажњу јавности због својих извештаја о злостављању затвореника у логорима бивше "Ослободилачке војске Косова, изјавио је да је "јавна тајна" да је албанска војска подржавала ОВК.

"Албански побуњеници на Косову су се одлично слагали са тадашњом социјалистичком владом у Албанији, која им је омогућила приступ дипломатским круговима", казао је Раџими у интервјуу бечком дневнику "Стандард".

На констатацију да се извештаји о томе да је ОВК злостављала затворенике ослањају на документа УН и питање зашто УНМИК није водио истрагу, Раџими је рекао УНМИК има премало особља да би све оптужбе истражио.

"Политичка ситуација на Косову је јако нестабилна и УН су се ослањале на сарадњу са бившим борцима ОВК, који се сада налазе у влади. Трећи разлог је да постоји проблем око заштите сведока на Косову. Убијено је најмање двадесет особа које су желеле да дају изјаве о ратним злочинима", рекао је он.

Упитан како су албанске власти реаговале на његове извештаје о злочинима, и да ли рачуна са кривичним поступцима, Раџими је казао да правосуђе у Албанији не функционише, посебно у сеоским срединама,  где државно тужилаштво готово не спроводи никакве истраге.

"Уколико на Косову буде покренута истрага, онда би албанске власти могле бити принуђене на истраге. Из канцеларије државног тужиоца, међутим, чуо сам да, изузев мог извештаја, нема никаквих доказа", навео је албански новинар.

Раџими је указао да се многи косовски Албанци жале да је бивша главна тужитељка Хашког трибунала Карла дел Понте у својој књизи само писала о нападима на Србе, а прећутала насиље над Албанцима.

"Међутим, у западним медијима је већ навелико писано о нападима Срба током рата на Косову. Сада је време да се прикаже и друга страна. Морамо погледати истини у очи и не можемо увек аргументовати 'али Срби су учинили то и то', ако желимо изградити будућност", рекао је новинар.

Што се тиче трговине људским органима отетих Срба, он је рекао да не постоје конкретни докази, али да, ако је тога стварно било, то стравичан злочин.

"Ако се обистине тврдње о трговини органима, то је био стравичан злочин. Међутим, недостају конкретни докази. Тужилаштво за ратне злочине у Србији наводи да је Дику Мартију, истражитељу Савета Европе, с тим у вези предат материјал. Видећемо да ли ћемо о томе још нешто чути", навео је он.

Раџими је истакао да на Косову влада незадовољство тиме што су људи, који себе након рата називају вођама, починили такве злочине, и додао да питање безбедности није добро, и да многи сматрају да су за то одговорни поједини бивши командати ОВК.

Албански новинар је оценио да су многи људи знали шта се за време рата догађало и навео да је у самој Албанији ова афера остала незапажена, "јер се не желе читати лоше вести о Албанцима".

Он је казао да Устав Косова предвиђа заштиту мањина, али на другој страни многи Албанци и даље гаје осећај освете, и Срби бивају увек изложени претњама, додајући да више од 100.000 Срба, који су побегли са Косова за време НАТО бомбардовања, никада нису вратили.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер