петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Војни синдикат тражи од Владе и премијерке преговоре за колективни уговор: То је једини начин да се стане на пут осипању кадрова и одласку људи из Војске Србије
Хроника

Војни синдикат тражи од Владе и премијерке преговоре за колективни уговор: То је једини начин да се стане на пут осипању кадрова и одласку људи из Војске Србије

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 27. мај 2018.

Војни синдикат Србије поново је позвао Владу Србије и премијерку Ану Брнабић да приступи преговорима за закључење посебног колективног уговора за запослене у Војсци Србије.

"Колективним уговором утврђују се права из радног односа у већем одбиму од оних која предвиђају закони и други прописи, а то је од круцијалног значаја за побољшање материјалног и социјалног стања припадника ВС", наводи се у саопштењу Војног синдиката.

Како истичу, то је уједно и основ да се крене у превазилажење нагомиланих проблема који су резултирали осипањем и одласком великог броја обучених кадрова из војске.

Из синдиката наводе и да је потписивање Колективног уговора за запослене у ВС основ и потреба да се стане на пут осипању кадрова и одласку људи из Војске Србије, коју је у последње две године напустило више од 3.000 њених припадника и данас је свакодневно напуштају.

"Апсурдно је са друге стране, вишегодишње неосновано инаћење надлежних да се не потпише овај важан документ, јер по државу он не представља никакве финансијске издатке и све се може решити у оквиру постојећег буџета и прерасподелом средстава, уз прекид ненаменског трошења новца из буџета у бесмислене пројекте и корупционашке послове у којима учествују баш ти који су највећи противници колективног уговора међу којима предњачи бивши начелник Генералштаба генерал Диковић", пише у саопштењу.

Из синдиката се надају да ће "овај пут превладати свест о томе да је Србија правна држава, да припадници ВС имају репрезентативни синдикат који има законско право да закључи колективни уговор у име запослених, те да Влада мора да поштује законе и дужна је да о закључењу колективног уговора преговара".

Уколико реакција Владе изостане у законом прописаном року од 45 дана, Војни синдикат најављује да ће остварење и заштиту својих права припадници ВС потражити на суду и у међународним институцијама и организацијама првенствено ЕУ.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер