четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Војислав Вулетић: У најгорем случају, користећемо гас из подземних складишта и Норвешке
Хроника

Војислав Вулетић: У најгорем случају, користећемо гас из подземних складишта и Норвешке

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 01. децембар 2015.

Србија неће имати проблема са снабдевањем гаса током зиме, јер се очекује постизање договора Гаспрома са ЕУ и Украјином, каже Војислав Вулетић.

Председник Удружења за гас Србије Војислав Вулетић је рекао да би наша земља могла у случају најгорег сценарија, ако дође до потпуне обуставе руског гаса за Европу, могла тај енергент да набави, на пример, из Норвешке и резерви других европских земаља.

"Тренутна ситуација око испоруке гаса је закомпликована, јер је Гаспром рекао да неће да испоручи Украјини количине гаса за које је она рачунала да ће да добије. Разлог је што је уговор између ЕУ, Украјине и Гаспрома који је потписан пре две године истекао, а којим је сва испорука гаса Украјини била авансно плаћена", казао је Вулетић.

Он је нагласио да би Србија могла, као и 2009. када је била потпуно обустављена испорука руског гаса, да се снађе и да из ЕУ добијемо потребне количине. Вулетић је додао да би то исто био руски гас који је ускладиштен летос у велики број подземних складишта у Европи. "Ми смо до сада највише користили гас из Мађарске, али пошто је та земља повезана са Немачком, Чешком и Словачком, то би могао да буде и гас из Норвешке или из подземних складишта других земаља. Чврсто верујем да ће ЕУ да плати авансно Украјини и да ћемо и ми као и ЕУ у потпуности да добијамо из Русије", рекао је Вулетић. Како каже, могуће је и да закупимо складишта гаса у Мађарској, што би било мало скупље од гаса који се редовно набавља, али и то би могло да буде решење.

Тај експерт за енергетику наводи да је Гапром испоручио све што је било плаћено и да сада очекује да се исто тако уплати унапред за нови период.

Руски гасни гигант Гаспром обуставио је испоруке гаса Украјини, јер Кијев није платио аванс, саопштила је та компанија 25. новембра.

Према речима Вулетића, обустављен је тренутно гас за Украјину, али не и транзитни гас за Европу.

"Надам се да ће ЕУ тај новац да уплати и да неће бити никаквих проблема и да ће те количине за Украјину и Европу да буду испоручене. Постоји бојазан да евентуално један мали део (транзитног) гаса Украјина задржи за себе иако није платила", објашњава Вулетић.

Он, ипак, не очекује да ће се то десити зато што огромне количине гаса које су уговорене између Гаспрома и Европе иду преко Украјине.

Уколико би се то ипак десило, проблем би могао да се реши уз помоћ подземних складишта, рекао је Вулетић додајући да Србија има подземно складиште гаса Банатски двор које би могло да надокнади смањене количине гаса.

"Банатски двор је постројење које врши испоруку гаса у време када су веома ниске темепратуре, на пример, испод минус пет односно када је вршна потрошња повећана, тако да се не користи за редовну потрошњу већ само као допуна", каже Вулетић.

"Банатски двор ми никада не испразнимо до краја, као и што се складишта у другим земљама никада не испразне до краја, и увек постоји резерва. Тако да би могли да добијемо потребне количине, с обзиром да нисмо велики потрошач", истакао је Вулетић.

Он је прецизирао да је производња гаса из Банатског двора око 4,5 милиона кубних метара дневно, док је нама потребно у зимском периоду 10 до 11 милиона кубика, тако да Банатски двор може да подмири око 40 одсто.

У том случају би гас морали да дајемо само топланама за грејање грађана, производњу хране и лекова, болнице, обданишта и слично, док би индустрија тешко могла нешто да уради, навео је Вулетић.

"Сви забораваљају да природни гас није једно гориво и енергент који се троши у индустрији. Свако индустријско постројење увек има основно гориво, ако је то гас - резервно је мазут. Напуне се резервоари мазутом и нема никаквих проблема. И да нема ниједног кубика гаса могло би мазутом да се покрије све оно што је потребно у Србији", закључио је Вулетић.

Министар енергетике Александар Антић изјавио је раније да нема било какве најаве Гаспрома да постоје неки проблеми у снабдевању Србије гасом додајући да држава има добро разрадјене планове и кораке за сваки могући сценарио.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер