субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Војислав Шешељ: Треба да умрем, јер процес не може бити завршен осуђујућом пресудом
Хроника

Војислав Шешељ: Треба да умрем, јер процес не може бити завршен осуђујућом пресудом

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 03. новембар 2010.

ХАГ - Оптужени лидер Српске радикалне странке Војислав Шешељ изјавио је пред Трибуналом у Хагу да је "убеђенији него икада да неко споља манипулише" његовим здравственим стањем, с циљем да се изазове његова смрт.

СРС: Здравље Шешеља и даље угрожено

Здравствено стање лидера радикала Војислава Шешеља након прошлонедељне операције и даље је угрожено, а свако даље погоршање СРС ће третирати као "намерно угрожавање његовог живота од стране Хашког трибунала и власти у Београду", рекли су посланици те странке.

На конференцији за новинаре у Дому Народне скупштине потпредседница СРС Гордана Поп-Лазић рекла је да Шешељ још није добио извештај лекара о операцији и здравственом стању после ње. Она је додала да подаци о пацијенту не смеју да се крију макар био и у притвору. "Право на информисање пацијента о подацима битним за његово здравље је основно људско право", напоменула је Поп-Лазић, јавља Тањуг.

Она је објаснила да је Шешељу и након операције угрожено здравље, да И даље пије исте лекове од којих неки изазивају аритмију. "Подсећамо светску јавност да су медицински експерименти над притвореницима забрањени. Србија не сме да шаље грађане у Хаг да би на њима експериментисали", рекла је Поп-Лазић. Она је додала да је до данас девет Срба умрло "под сумњивим околностима у Хагу, или веома брзо након отпуштања".

СРС је позвала и стручну медицинску јавност да реагује на "неадекватно лечење" председника СРС Војислава Шешеља, коме је оперисано срце у Хагу. "Поставља се питање због чега о убијању Шешеља у Хагу ћуте Лекарска комора Србије и Српско лекарско друштво", рекла је потпредседница СРС Гордана Поп Лазић на конференцији за новинаре у Скупштини Србије, преноси Бета.

 После медицинског захвата којем је био подвргнут прошлог четвртка, Шешељ је дошао у судницу на расправу о стању у поступку који се против њега води по оптужници за злочине над несрбима у Хрватској, Војводини и БиХ 1991-93. године. Шешељ је потврдио да је био подвргнут "аблацији" - интервенцији у срцу, ласерском сондом убаченом кроз крвне судове у препони, ради лечења срчане аритмије и тахикардије.

Оптужени је казао да га нико није обавестио о исходу интервенције. "Можда је операција била успешна, али зашто ја осећам исте симптоме", рекао је Шешељ.

На питање председавајућег судије Жана-Клода Антонетија да ли му здравствено стање дозвољава да буде присутан у судници, Шешељ је одговорио потврдно.

"Да, увек ми здравствено стање дозвољава да будем присутан на седници. Никада се до сада није десило да због мог здравственог стања заседање није могло бити одржано... Све док будем у стању да дишем, бићу у стању да учествујем у поступку", рекао је Шешељ.

Он је, међутим, изјавио да је "данас више него икада убеђен да неко споља манипулише" његовим здравстеним стањем. "Треба да умрем, а да медицинска документација буде беспрекорна, па да кажу: 'Учинили смо све што смо могли, али, ето, десило се'", казао је Шешељ. Поновио је да се тиме тражи излаз из процеса који не може бити завршен осуђујућом пресудом.

На питање судије Антонетија верује ли да су судије умешане у то, Шешељ је одговорио одречно, рекавши да "нема доказа" за своју тврдњу, али да говори о ономе што се, по њему, догађа. Негирајући изјаву представнице Трибунала Нерме Јелачић да током захвата није било компликација, Шешељ је тврдио да је током интервенције, која је трајала три сата, "изгубио свест", а да га је хирург, кад се повратио, обавестио да је то било услед недостатка кисеоника. "То је озбиљна компликација... Најгоре од свега, нисам сазнао да ли је операција успела или не... Можда је успела, али зашто ја осећам исте симптоме", казао је Шешељ.

Он је тврдио да му је хирург рекао да ће се резултати интервенције "знати за три-четири месеца". Казао је да су му ЕКГ резултати по повратку у притвор били лоши и да су лекар и медицинска сестра то настојали да прикрију од њега, уз изговор да је покварен апарат. Најновијим ЕКГ прегледом, по речима оптуженог, утврђено је да му је пулс успорен - око 40 откуцаја у минуту - док је пре уласка у судницу био 54 откуцаја. Шесељ је казао и да се подаци о здравстеном стању прикривају од њега, као и од других притворених - Владимира Лазаревића, Небојше Павковића и Јовице Станишића.

Оптужени је протестовао и због тога што је у болници био под лажним именом. "Поносим се својим именом, поносим се што ме је Хашки трибунал оптужио за ратне злочине и што ме свуда воде са лисицама... Поносим се својим лисицама", рекао је Шешељ. Судија Антонети је казао је и да је добио писмо у којем је Шешељев правни саветник Борис Алексић изложио забринутост због "недовољне" постоперативне неге Шешеља у притвору, а не у болници. То писмо, у којем се, како је рекао, подсећа и на смртне случајеве до којих је дошло у притвору Трибунала, судија Антонети ће проследити председнику Трибунала Патрику Робинсону. У наставку заседања, судије, одбрана и оптужба разматрају стање поступка.

(Бета, Тањуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер