петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Војислав Коштуница: Србији је потребна влада која може да управља кризом
Хроника

Војислав Коштуница: Србији је потребна влада која може да управља кризом

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 17. децембар 2008.

 Демократска странка Србије, Нова Србија и Народна партија представиле су јуче заједнички програм за превазилажење економске кризе чији су основни циљеви формирање интервентног фонда за помоћ привреди, одустајање од једностране примене ССП-а и редефинисање споразума са „Фијатом”.

Како је оценио Војислав Коштуница, председник ДСС-а, економска криза која ће трајати најмање две године захтева способну владу која ће управљати кризом , а „код нас криза управља владом”. Према његовим речима неспособност владе видела се и пре него што је криза погодила Србију.

„Основни циљеви у условима кризе морају бити јачање инвестиционих токова и одржавање, а по могућству и пораст стандарда становништва. Посебно се морају заштитити социјално најугроженије категорије грађана”, рекао је Коштуница.

Објашњавајући шта још подразумева програм „народњачке коалиције” он је истакао и да се мора променити однос између највише и најниже пензије у корист најсиромашнијих пензионера као и да морају да порасту субвенције у пољопривреди.

Председник ДСС-а, такође, рекао је да проблем Косова није само питање суверенитета Србије већ да се отимањем Косова нашој земљи наноси велики економски губитак. Једностраном применом Прелазног трговинског споразума, каже Коштуница, Србија би се лишила прихода од царина док би пољопривреда била на удару добро субвенционисаних пољопривреда земаља ЕУ.

А према речима председника Економског савета ДСС-а Ненада Поповића, примена гасног споразума са Русијом Србији би донела 400 милиона евра, најмање 500 милиона евра инвестиција у првој и још 700 милиона евра инвестиција у другој фази.

Тренутно се у Скупштини Србије усвајају закони који нису приоритет, каже председник Нове Србије Велимир Илић. Према његовим речима предложени буџет је „преживљавајући” и кроз њега се испуњавају жеље коалиционих партнера. Он је оценио да је посао са „Фијатом” ризичан, а поништавање концесије за аутопут Хоргош–Пожега урађено је на незаконит начин, иако је тај посао био „спас за Србију”.

(Политика)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер