четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Војислав Коштуница: Однос према ЕУ на реалним интересима
Хроника

Војислав Коштуница: Однос према ЕУ на реалним интересима

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 31. мај 2010.

Београд - Председник Демократске странке Србије Војислав Коштуница оценио је јуче да су ванредни избори и усвајање реалног економског програма основни национални интерес како би се спречило економско пропадање Србије и почео опоравак привреде.

Коштуница је на представљању Економског програма развоја Србије 2010-2015. рекао да су економски и државни интереси Србије тесно повезани са Европском унијом и њеним односом према Србији, као и према Косову.

Према његовим речима Србија треба да инсистира на увођењу европских стандарда који су у њеном интересу, као и на налажењу решења за пријем целовите Србије у ЕУ.

“Наш однос према ЕУ треба да се заснива на реалним интересима и да подразумева да наше приступање ЕУ мора бити у корист наших грађана, економије, државе, а не на нашу штету“, рекао је Коштуница и позвао јавност да размотри економски програм ДСС-а.

Потпредседник ДСС-а Ненад Поповић рекао је да су кључни циљеви економског програма ДСС-а запошљавање и развој домаће привреде улагањем у грађевинарство, пољопривреду, енергетику и инфраструктуру.

Представљању програма присуствовао је лидер Нове Србије Велимир Илић, представник Српске демократске странке из Републике Српске, као и представници дипломатског кора.

Блиц: Руски кредит као економски програм ДСС

Председник Демократске странке Србије Војислав Коштуница рекао је приликом представљања петогодишњег економског плана ДСС да је „у овом тренутку основни национални интерес да се земља што пре извуче из економске и социјалне пустоши или ће сви национални и државни интереси бити угрожени“ и оценио да су неопходни ванредни избори.

Коштуница је представљајући страначки Економски програм развоја Србије 2010-2015. навео да су плате биле веће за сто евра када је Владу предводила ДСС.

"Нас интересује како да повећамо плате у Србији а не да решавамо светску економску кризу и да плаћамо и попуњавамо буџете европских држава кроз једнострану примену ССП-а или пак јачање њихових компанија", рекао је Коштуница.

Председник Економског савета ДСС Ненад Поповић рекао је да су запошљавање и развој домаће привреде кључни циљеви економског програма те странке, али да до њиховог остварења предстоји мукотрпан, дуг и поступан пут економског опоравка и унутрашње обнове националне привреде.

ДСС сматра, рекао је Поповић, да ниједан кредит није скуп ако се улаже у српску привреду а да ниједан није повољан ако се улаже у потрошњу. Поповић је објаснио да се основни принципи програма - запошљавање и развој домаће привреде могу остварити улагањем у грађевинарство, пољопривреду, енегретику и инфраструктуру.

"Зато што оне упошљавају највећи број предузећа из различитих области и покрећу механизацију. На тај начин се стимулише потрошња, што је неопходно да би изашли из кризе", рекао је Поповић.

Он је оценио да је могуће обезбедити кредит од Русије од четири милијарде евра у следеће три године, од чега би половину требало директно уложити у привреду, а половину искористити за заједничке инфраструктурне пројекте.

На скупу су се чуле и поједине замерке на предложени програм.

"Оно што по мом суду би могло да се дода овом програму то су нацрти или битни елементи закона који операционализују овај програм", каже Драган Ђуричин-председник Савеза економиста Србије.

(Бета, Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер