петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Војислав Коштуница: Нећу да будем део монтираног процеса
Хроника

Војислав Коштуница: Нећу да будем део монтираног процеса

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. март 2011.

Најава мог саслушања је насиље над правом, а на то насиље нећу одговарати насиљем, верујем и да се у овом случају ради о једном великом притиску споља!

За председника ДСС Војислава Коштуницу најављени позив за саслушање у вези са политичком позадином убиства премијера Зорана Ђинђића представља монтирани политички процес и насиље над правом. Међутим, и поред тога Коштуница не даје конкретан одговор на питање да ли ће се одазвати најављеном питању специјалног тужиоца.

- На ваше питање да ли ћу се одазвати позиву одговорио бих питањем. Да ли јавност Србије зна да се дуго времена спроводи беспримерна кампања против ДСС о низу питања, па и о политичкој позадини убиства премијера Ђинђића? У ту кампању на крају се укључио и специјални тужилац Миљко Радисављевић и на крају је и он медијски најавио тај процес. Исувише држим до права да бих могао да будем саучесник у нечему што је најгрубље ниподаштавање смисла права. Овде је реч о монтираном процесу и насиљу над правом, а на то насиље нећу одговарати насиљем.

Ваш одговор разумем као да се нећете одазвати позиву?

- Тумачите на начин на који сам вам објаснио. Нећу бити саучесник у томе и наравно да на насиље нећу одговорити насиљем.

Кад је тужилац већ најавио да ће вас саслушати, зашто нисте отишли код њега, рекли све што знате и ставили тачку?

- То сам и учинио, али на другачији начин. Одмах сам се обратио јавности, па и тужиоцу, и рекао све што знам у вези са протестом "црвених беретки" и политичком позадином убиства премијера. Рекао сам да постоје две политичке позадине, једна која се односи на убиство Зорана Ђинђића с којом немам никакве везе јер не знам нити имам било какве везе с онима који су учествовали у његовом убиству. А друга јесте кампања против ДСС коју спроводи власт. И још нешто, специјални тужилац је био тужилац и у време када сам био премијер. Зашто тада није покренуо моје саслушање, да нисам можда вршио притисак на њега да то не ради?

На основу чега тврдите да је позив тужиоца у ствари напад ДС на вас и ДСС?

- ДСС није највећа, али јесте највише опозициона странка и јесте странка против које се већ три године води систематска прљава кампања са циљем да се ДСС уништи. Пошто власти медијским кампањама нису успеле до сада да униште ДСС, најављују следећи корак, а то је злоупотреба тужилаштва као што је то било у најгорим временима. Позивам власт да отворено саопшти да ће тужилаштво прогањати сваког ко се бори за Косово и Метохију и да ће прогањати сваког ко критикује ЕУ и да ће прогањати сваког ко је против уласка у НАТО.

Ако су Косово, ЕУ и НАТО разлози, како кажете, напада, ви заправо кажете да ДС то ради по налогу Запада, САД и ЕУ?

- Верујем да се и у овом случају заиста ради о једном великом притиску споља! Актуелна власт у Србији све мање и мање постаје творац политике и све мање утиче на политику. Утицај Вашингтона и Брисела јесте велики, али њему се могло супротставити без конфронтације. Међутим, улазило се у читав ланац непотребних уступака, каткад и у ситним стварима. То је једна врста "цик-цак политике". Прво вербално једну ствар доводимо у питање, а онда на њу пристајемо, као у случају Резолуцију о Косову у УН.

Верујете ли да постоји политичка позадина убиства премијера? Бивши амбасадор САД Вилијем Монтгомери сматра да она не постоји.

- За убиство премијера Ђинђића суд је донео пресуду. Ако постоје нови докази који недвосмислено утврђују да постоје учесници у атентату који нису откривени, онда је то озбиљна ствар коју опет мора да утврди суд. Ја о таквим доказима немам сазнања. Свакако да није без значаја и оно што је бивши амбасадор САД изјавио, јер је он представљао у време убиства једну велику силу која располаже својим сазнањима.

Као председник СРЈ нисте имали никакве информације да се припрема убиство Ђинђића?

- Не.

Али сте подржали протест ЈСО?

- Нисам подржао, јер реч "подржао" значи злоупотребу онога о чему сам говорио. Мени је на редовној конференцији за медије 15. новембра 2002. постављено неколико питања и о протесту ЈСО, а накнадно сам установио да се оно што је Ђинђић о овом протесту говорио на седници Владе у исто време ни у чему није разликовало од мојих изјава. Моја изјава, као и његова, била је да постоје нерешени односи у самој јединици и да треба учинити све да се ситуација смири. Речено је и да нису регулисани ни протести ни у другим службама и институцијама, Ђинђић је поменуо рударе, а ја лекаре. Као и Ђинђић, рекао сам да су ти захтеви вероватно оправдани, али треба учинити све због стабилности државе да се ствар мирно реши. Ниједном нисам употребио реч "подржавам".

Да ли бисте лично волели да се утврди постојање политичке позадине убиства Ђинђића?

- Желим да се утврди пуна истина!

А шта данас мислите о изјави Дејана Михајлова да ДСС зна ко је убио Ђинђића?

- Као што знате, то је било у време председничке кампање 2004. Ради се о оштрим речима, у кампањи се такве ствари дешавају. Али, истичем да нисам поборник оштрих речи.

Последњи сам који би подржао паљење Амбасаде САД

Кад помињете притиске "споља" око позива на ваше саслушање, да ли то можда има везе и са паљењем Амбасаде САД у Београду кад сте били премијер?

- Не бих то доводио у везу. А што се тиче тог инцидента 21. фебруара 2008. ствари су мање-више познате. Србија је била суочена са грубим насиљем земаља које су супротно Повељи УН и Резолуцији 1244 признале независност Косова и то је изазвало велико незадовољство јавности. Међутим, последња ствар која је могла да користи Србији и тадашњој српској влади било је насиље и то неконтролисано које се излило на неколико дипломатских представништава укључујући и америчку амбасаду.

Зашто онда нисте спречили да се то догоди?

- Вероватно да је учињено све да до тога не дође. Наравно, ту је било насилника, али и оних који то нису. Никад се не бих сагласио с било којим обликом насиља.

Како сте се осећали као премијер једине земље у Европи у којој је запаљена Амбасада САД?

- Није добро и за најоштрију осуду је то што је запаљена амбасада. То јесте нанело велику штету Влади, а последњи сам који би тако нешто подржао. Нажалост, насиље физичко и правно већ деценијама траје на Балкану. Целој светској јавности је добро познато и да је Србија једина земља у Европи која је безумно бомбардована и једина земља којој се после Другог светског рата отима део територије.

ДС се сагласио са признањем Косова

Кад видите актуелну владу и Владу ДС и СНС у најави, кајете ли се што сте у марту 2008. срушили Владу ДСС и ДС?

- Подсетићу вас да је тада Приштина донела одлуку о самопроглашењу независности коју је подржао велики број земаља ЕУ. ДСС је захтевао да се скупштинском резолуцијом држава обавеже да Србија као целовита земља треба да настави процес европских интеграција. Уместо такве резолуције ДС је пошто-пото хтео да се потпише ССП са ЕУ. Да смо тада са ДС постигли договор да се питање ССП реши на начин којим би се сачувало Косово у саставу Србије, сигурно да такву одлуку не бих донео. Ми смо са ДС сарађивали све до самопроглашења независности Косова и када су се они, као већински део Владе, сагласили са земљама ЕУ које су признале Косово...

... да није то мало прејака квалификација?

- А шта значи када већински део Владе предвођен ДС потпише ССП са ЕУ у тренутку када су 19, а онда 22 земље Уније признале Косово, а да нису ни покушали да покрену питање Косова? Правници кажу уговор је сагласност воља, а ССП је уговор Србије са чланицама ЕУ. Ако се сагласите с неким ко каже да Косово није ваше, ви сте сами сагласни да Косово није ваше. Ја сам само предлагао да пре потписивање ССП разговарамо, разговарамо и разговарамо са ЕУ о проблему Косова.

Био сам и остао Европљанин

Како сте од истинског европејца, неког ко је највише наших грађана изручио Хагу, дошли до позиције да сте готово против уласка Србије у ЕУ?

- У суштинском смислу ја сам био и остао Европљанин кад је реч о најдубљим европским вредностима, пре свега култури, политичкој и демократској традицији. Мада данас у Србији има сувише декларативних и догматских европејаца који Европу виде само у бирократској структури ЕУ. Не може се идеја Европе свести на бриселску бирократију, која је све више под лупом критике широм Европе.

... И у парама и бољем животу...

- То сте ви додали. Али главни проблем са ЕУ јесте Косово. Када су почели преговори о Косову, сматрао сам да се ово питање може на одговарајући начин и у интересу свих, чак и Брисела, САД и НАТО решити тако да Косово остане у саставу Србије. То није прихваћено, већ је речено да су после две године преговора могућности исцрпљене, иако слични преговори трају годинама и још нису решени. Онда је дошло до једностраног проглашења и признања независности. И тада смо апеловали да се ова питања рашчисте са ЕУ, тражили смо разговор са ЕУ као што је Брисел око много ситнијих питања преговарао са Чешком, Ирском, некад Шпанијом, Португалом. Ни то није прихваћено.

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер