четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Воја Жанетић: Магла око Гугла
Хроника

Воја Жанетић: Магла око Гугла

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 21. октобар 2018.

 Паде кратка магла, накјуче ли беше, оно око Гугла. Прецизније, око тога је ли нам то Гугл као земљи ускратио један битан део својих услуга или није. Па се испоставило - засад - да није реч о томе да је Гугло разумело да Србија треба да буде кажњена јер се налази на некој листи земаља којима се да замерити учествовање у пропирању којекаквог прљавог новца, већ је реч о чисто техничкој грешци. Променили су нам националну шифру, такорећи, па нисмо могли да уђемо у штагод нешто лепо и напредно, па то онда и немамо. И није да нисмо навикли, у многим другим случајевима.

Изгледало је, накратко, да смо били у опасности да скраћеницу БДП почнемо разумевати као Баш Дебилна Политика. Те да ће, због тог новог значења те скраћенице, којекакав информатички свет да попакује кофере и оде одавде. Притом се не мисли на младе школоване људе. Они и онако одлазе у хиљадама на годишњем нивоу, привучени несавладивом гравитационом силом од 400.000 слободних гастарбајтерских радних места годишње, а колико се процењује да их има само у Немачкој, на пример. Већ се, дакле, мисли на информатичке компаније, којима су напредне услуге Гугла и те како потребне за обављање посла. А тај посао, процењује се, у овој земљи и ове године доноси исто пара колико извоз свих житарица. И може да се деси да ускоро зарађује колико и комплетна пољопривреда. Дакле, Гуглу, немој да нас штрецаш, мајке ти. А премијерку поготово.

Елем, речене Гуглове грешке више нема, ради та шифра или шта ли већ, нимало неозбиљно узмувавање - од државе па до бизниса - утихнуло је и све је по старом. Али ипак остаје једна мала језа, за оне који обраћају пажњу на ове колосално незанемарљиве ситнице. Шта ако нам, стварно, једног дана овде укину Гугл? Или све претраживаче и "облаке" у којима се држе подаци? Шта ако онога "ет џимејл", или "ет чегагод" не буде било кад диктирамо адресу свог електронског поштанског сандучета? Шта ако којекоји вајбери, сигнали и остале разговаралице престану функционисати? Шта без друштвених мрежа, на послу, у пријатељству, а и у принципу? Када се то и како пропустило да се примети како постоје светске силе веће од сваке до сада познате силе? И ко није разумео, ево малог пластичног објашњења.

Замислимо, на пример, како је на састанку у Влади Србије, амбасадор Гугла (или тако нечег интернетског што има неколико милијарди дигиталних држављана) изјавио да је Косово, што се њих тиче, независна држава. Поред њега ћути министарка. Добро, то смо већ имали. Али ћуте и сви остали министри, свесни да се од овакве силе не брани чак ни у дежурном ресору за Одбрану. Море и Председник, традиционално и фреквентно говорљив и сав успркошен, не жели ништа да коментарише. Опозиција, уз прелибералне изузетке, ни мукајет. Таблоиди се праве мртви, неки од њих чак тог дана и не излазе, да Његова Гуглекселенција не би неки други наслов у вези са Косовом погрешно разумела и наљутила се.

И тако редом даље, замишљајмо. Ко би смео да одбије жељу Твитера и Фејсбука, а ако би они путем својих овдашњих заступстава пожелели да се ПКБ прода њима: јер друштвене мреже сигурно воле да купују чак и хектаре, а кад су тако лепо ем друштвени ем свакојако умрежени... Срећом, надаље, да ове Нове Силе немају своје амбасаде ни у Региону: да је ово последње могуће, питање је да ли би се, на пример, амбасади коју би у Скопљу имао Ју Тјуб допало то што еxЈу Македонија мења име. Или како би своје различите интересе у различитим ентитетима БиХ пропагирали и финансирали Вибер, Воцап и Телеграм. То би био рат, а не онај ономад, Месинџере нас сачувај.

И ето, дакле. Они без којих ми - као ни сви - више не можемо, у једном дану и једном поподневу показали су нам, преко свог највећег представника, каква се сила може крити иза свега онога што и не видимо да је сила. Илити, у преводу на мало компликованији језик: не желимо ни да мислимо у шта би се претворило све ово, а кад не би било свега што је омогућило да се ми у све ово претворимо. Ништа санкције, ништа бомбардовање, довољно је да Врли Нови Свет запрети да више немаш оно "ет". И у том смислу ова магла око Гугла, густа скоро као ономадњи дим код Царске баре, сасвим је лепо пала да се размисли шта заиста значи глобализација. А замало и да је осетимо, у пуној мери и на својој кожи. Не поновило се.

Тако нам Гугла.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер