петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Воја Жанетић: Извештај из будућности
Хроника

Воја Жанетић: Извештај из будућности

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 18. септембар 2017.

 Коначно је освануо и тај за Србију велики дан. А дан пада тачно на годишњицу од када је покојни председник Европске комисије Жан-Клод Јункер, веома давне 2017. године, објавио да ће бити припремљена стратегија могућег уласка Србије у Европску унију до 2025. године. И ево, данас, на почетку друге половине септембра 2025. године, та стратегија се коначно и практично остварује. Ау, Србија улази у ЕУ!

На свечаности уприличеној тим поводом у Београду окупили су се шефови свих држава које су чланице Европске уније. Свечаност је, иначе, требало да се одржи у Бриселу. Но, пошто је пре неколико недеља и Белгија напустила Европску унију, немачки председник Европске комисије Махмут Оздемир, а после консултација са немачким канцеларом Исмаилом Ертугом, донео је одлуку да се церемонија одржи у конкретној земљи која приступа малој заједници европских земаља. Ова два немачка политичара турског порекла ову одлуку су донели у недостатку сазнања у ком граду ће бити ново седиште Европског парламента и припадајуће администрације ЕУ - за ову престижну функцију кандидовали су се Тирана и Софија, главни градови оних преосталих земаља које нису, као ни Немачка, Луксембург и Хрватска, претходно иступиле из ЕУ.

На свечаност је од гостију први стигао краљ Уједињене Албаније Рамуш I, кога су на носиљци, и по већ устаљеној традицији, донели четворица јединих преживелих сведока оних мање званично познатих делатности Његовог Височанства. Свечаности се потом придружио и цар БиМ (Бугарска и Македонија) Симеон Хасан I, у пратњи новог премијера Зорана Заева, а који је управо победио на изборима захваљујући "бугарском сценарију" (како су његову изборну кампању назвали српски медији). И ове и остале свечане госте - краља Хрватске, тек устоличеног седамдесетогодишњег бившег генерала Анту II; црногорског владику Мила I, као и јединог некрунисаног госта, председницу Немачке (такође турског порекла) Мутерем Арас - дочекао је доживотни председник Србије. Председник се на свечаности појавио у црнини, показујући на тај начин своју велику жалост због недавног вечног одласка некадашње канцеларке Немачке. Она није дочекала ни да Србија постане чланица ЕУ, ни да се изгради гасовод "Северни ток 2", а ни да федерални амерички Север (за разлику од конфедералног Југа) дозволи да се укину санкције Русији и њеном цару.

Пријем Србије у ЕУ био је обележен великим притиском Краљевине Хрватске да се реши питање граница на Дунаву. Тај притисак је окончан мишљењем Европске комисије да је о граници на Дунаву сада безразложно говорити, јер је Дунав због климатских промена и великих врућина пресушио, те се то питање може поново покренути када и ако икада почне поново да тече вода највећим европским исушеним коритом. Доживотни министар спољних послова Србије прославио је ову одлуку ЕК својим концертом на исушеном Ушћу, прекопута "Београда на сувом". Концерт је, сем у славу престанка пограничног спора, организован и у знак помена на недавно исушену реку Миљацку. Представници доживотне опозиције осудили су овај концерт са неколико традиционалних твитова, не обазирући се на чињеницу да је "Твитер" недавно угашен због застарелости.

На изненађење свих званица, свечаност је прекинута и пре но што је почела. Непосредно пред почетак церемоније, председник Европске комисије добио је информацију да су приликом селидбе из Брисела откривена три до сада непозната поглавља које Србија мора да отвори да би приступила ЕУ, те да се у том смислу пријем Србије одлаже до даљег. Званице су се потом хитно разишле, без икаквих коментара, јер је звук сирене запарао ваздух за ваздушну опасност. Као и сваког радног дана у исто време, ракета из Северне Кореје пролазила је изнад Србије, а на путу ка даље...

Датум новог датума биће накнадно саопштен.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер