уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Воја Жанетић: Бавимо се питањима из 19. века; И у власти и у опозицији влада црногорски синдром
Хроника

Воја Жанетић: Бавимо се питањима из 19. века; И у власти и у опозицији влада црногорски синдром

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 20. август 2017.

Маркетиншки стручњак Воја Жанетић каже да је унутрашњи дијалог само реч која је ушла у домаћу употребу, а да се не зна ни шта је његова садржина и агенда. Наводи да се у опозицији заправо води расправа о Вучићу, а не о дијалогу. Решавамо питања из 19. и 20. века, а немамо политику о положају Србије у 21. веку, ни власт ни опозиција, наглашава.

"Месец дана је, за који дан, од кад се он родио, а ништа се битно није десило, нема тих људи који седе ту и нешто причају", каже Жанетић.

Наводи да дијалог има три функције - да ако се неки притисак врши споља, постоји оправдање да се каже - сачекајте да завршимо дијалог па да урадимо то што тражите, друга је унутарполитичка - има маркетиншку улогу, да се покаже колико је владајућа коалиција агилна у решавању проблема, а трећа функција је да је он заправо повод да се на другој страни направи диференцијација између оних који би учествовали у дијалогу, и који никако не би учествовали јер то нешто што Вучић покреће.

За сада је то само једна реч која је ушла у употребу у домаћем политичком животу, знамо шта је тема - дијалог о Косову, а не знамо шта је тај дијалог, његова агенда, садржина, навео је.

У опозицији се повело питање ко ће се одазвати позиву, а ко не, а Жанетић каже да је то постала заправо расправа о Вучићу, а не о дијалогу.

Говорећи о опозицији и рововима који се у њој праве, каже да смо добили и "црногоризовану опозицију", што је нормална последица стања у систему компететивног ауторитаризма.

"Све се у овој земљи у нашем политичком животу се мало "црногоризује", самим тим смо добили и  "црногоризовану опозицију", кад већ имамо, с друге стране, неку врсту "црногоризоване" власти... То није тако ретка појава у земљама источне Европе, његово званично име је компететивни ауторитаризам -  то је једна ауторитарнија власт и спремна је да то, с времена на време, проверава на изборима... Па сад имате Мађарску, Црну Гору, Србију - 40 тих земаља има у свету... И у таквим околностима, ово су уобичајене последице таквог једног стања. На једном малом простору, где на вратима пише "Ко жив,  ко мртав", води се борба ко ће бити жив, а ко мртав", наводи Жанетић.

Каже да би било добро за било кога ко се бави политиком у нашој земљи да разуме, прво, да је та врста система у игри, а друго - да је политика једна професија, која се огледа у бизнису скупљања гласова.

"Уколико желиш да освојиш гласове мораш професионално да се бавиш тим послом... Чини ми се да се тим послом не баве професионалци... С друге стране, постоји једна организована, професионална машинерија, са великом количином средстава и ангажованих професионалаца, која гура свој посао и чији је задатак да на предстојећим релативно битним изборима у Београду освоји што је могуће више гласова и не натера себе на коалицију са не зна се киме", додаје.

Жанетић је подсетио да је СНС у коалицији у Београду освојио 41 посто, и да, уколико би се тај резултат поновио, напредњацима би био потребан некакав коалициони партнер.

Известилац Европског парламента Дејвид Мекалистер заказао је за 24. август састанак на ком би  требало да се окупе лидери опозиције. Позвани су Драган Шутановац (ДС), Саша Радуловић (ДЈБ) и Чедомир Јовановић (ЛДП), Саша Јанковић (ПСГ) и Вук Јеремић.

Јанковић и Јеремић неће доћи, како су навели, из објективних разлога. Из пресс службе Јеремића саопштено је да је ван земље.

Лидер ЛДП Чедомир Јовановић је рекао да ће се одазвати позиву. Новости пишу да су присуство састанку потврдили Шутановац и Радуловић.

Осврћући се на то што ће опозиција отићи на тај састанак у "крњем саставу", Жанетић каже да у неком тренутку неко није сео и рекао који су следећи избори и који је циљ на њима и "дај да видимо шта ћемо да урадимо". Друга страна је кампању почела, изградила фонтану каква год да је, асфалтира град, како год то да ради, каже Жанетић. Додаје да заправо се не зна ни ко је "прва страна".

"Не сматрам природним да се политика у овој земљи, било која, владајућа или невладајућа, конституише тако што сачекаш да неки човек нешто каже па онда ти у односу на то колико си близак том човеку, формираш мишљење", навео је.

Каже да не види јасан, конкретан програм опозиције. "Немам јасну представу шта би то могло да буде, као што и немам јасну представу за целу нашу земљу, која се налази у 2017, усред две индустријске револуције, да постоји нека јасна жеља за неким консензусом шта би била одржива политика која би могла да конституише положај Србије у 21. веку", навео је.

Немамо став о томе, него решавамо питања заостала из 19. и 20. века, додаје. Наш БДП је, како новине пишу, 1,3 одсто, најнижи у региону - дванест земаља је испред нас. То је ствар која јако брине, каже Жанетић. Он додаје да је проблем и то што ниско софистицирана привреда улаже у нашу земљу. "То су неки шнајдераји, не нешто претерано комплексно, ако изузмемо Фијат, мада ни то није превише комплексно, јер се овде мање-више склапа".

Ми нисмо успели из ових разлога бусања у питања која немају више историјског смисла, да поставимо себи питања која се односе на 21. век - како се односимо према климатским променама, шта ћемо да производимо ако све буде изгорело на њивама, чиме ћемо се бавити, каже.

"Ми сада водимо политику којом установљавамо релацију према нашим бабама и дедама, а у ствари требало би да се води политика која ову земљу оставља унуцима и унукама, а то, нажалост, нико не ради - ни позиција, ни опозиција", закључује Жанетић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер