субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > VOA: Има ли Трамп овлашћења да нареди превентивни нуклеарни напад?
Хроника

VOA: Има ли Трамп овлашћења да нареди превентивни нуклеарни напад?

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. новембар 2017.

 Амерички председници имају апсолутно, једнострано пуномоћје да нареде нуклеарни напад у одмазди, али не и превентивни нуклеарни напад, наводи се у недавним сведочењима бивших званичника Пентагона на Капитол хилу. Законодавци испитују овлашћења председника да нареди нуклеарни напад у јеку размене оштре реторике између председника Доналда Трампа и лидера Северне Кореје.

Као и претходни амерички председници и Доналд Трамп може у сваком моменту да нареди нуклеарни напад. Такав потез брине неке законодавце.

“Забринути смо да је председник САД врло нестабилан, несталан и да би могао да нареди нуклеарни напад који би био у расскораку са интересима националне безбедности САД", каже демократски сенатор Крис Марфи.

Ипак, остали су мање забринути.

“Зато имамо изборе и једна од ствари о којој гласачи размишљају приликом бирања будућег председника је да ли ће му поверити способност да нареди нуклеарни напад”, подсећа републикански сенатор Марко Рубио.

Трамп је у више наврата омаловажавао лидера Северне Кореје и упућивао отворена упозорења Пјонгјангу.

“Сусрешће се са ватром и бесом какав свет до сада није видео”

“Многи Американци деле моју бојазан да би експлозивне изјаве председника могле да прерасту у нуклеарну катастрофу”, истиче демократски сенатор Ед Марки.

Појашњење тога како би амерички нуклеарни арсенал могао бити употребљен дао је бивши високи војни званичник САД, Роберт Келер, некадашњи командант америчке Стратешке команде.

“Ово је систем над којим контролу имају људска бића. Ништа се не дешава аутоматски”

Тај систем омогућава брзо извршење председничке наредбе за лансирање у случају нуклеарног напада на Америку, где сваки минут важан. Међутим, шта би било кад би председник наредио превентивни напад на противника попут Северне Кореје?

“То је рат - у уставном смислу, који би Конгрес требао да одобри.”, наводи Брајан Мекаун, бивши подсекретар за одбрану.

“То онда не би био председник који сам убеђује једног официра на телефону. Био би то велики број консултаната и правних саветника који у томе учествовали”, објашњава Питер Фивер са Универзитета Дјук.

Упркос таквим уверењима демократе су израдиле нацрт закона који обавезује председника да добије одобрење Конгреса о објави рата пре него што нареди нуклеарни напад.

Републиканци су упозорили на стварање било какве сумње на светској сцени о америчком нуклеарном одвраћању и одлучности да одговори на претње.

“Свака изговорена реч на овом претресу биће анализирана од стране Пјонгјанга, који ће веома пажљиво да прати како амерички народ то види", наводи Џејмс Риш, републикански сенатор из Комитета за спољнополитичке односе.

Сведоци су се сложили.

“Промене или конфликтни сигнали могу да имају огромне последице на одвраћање”, сматра Роберт Келер.

Последње конгресно преиспитивање овлашћења председника да нареди нуклеарни напад догодило се пре више од 40 година, током Хладног рата са бившим Совјетским савезом.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер