среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Власти у Црној Гори поново о уклањању цркве на Румији
Хроника

Власти у Црној Гори поново о уклањању цркве на Румији

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 28. фебруар 2010.

ПОДГОРИЦА – Епископски савет Православне цркве у Црној Гори најавио је да ће у законској процедури тражити обнављање поступка у вези са црквом на Румији код Бара.

Епископски савет је на данашњој седници у Подгорици оценио да се последњих дана у Црној Гори „води нова медијска хајка” и „злоупотребљавају осећања верника православне вероисповести поводом обновљене цркве Свете Тројице на Румији”.

Митрополија црногорско-приморска Српске православне цркве (СПЦ) поставила је 2005. године лимену цркву на Румији изнад Бара на месту где су се, по традицији, окупљали представници три верске заједнице, што је доживљено као нарушавање међуверског склада.

Министарство уређења простора је још 2005. године наложило уклањање лимене цркве, што до данас није учињено, а Митрополија је уложила жалбу на ту одлуку министарства.

Питање цркве на Румији актуелизовано је последњих дана позивом председника црногорске скупштине Ранка Кривокапића да министар уређења простора Бранимир Гвозденовић поднесе оставку, ако није у стању да уклони цркву.

Гвозденовић му је одговорио да би уклањање цркве било „исхитрено”, јер она има неке „проблемске специфичности”.

Епископски савет Православне цркве у Црној Гори је навео да се црква на Румији налази „изван просторних планских докумената и изван заштићених зона националног парка”.

Епископски савет је на седници оценио и да би градња хидроелектрана на реци Морачи „угрозила древни немањићки манастир”, због чега је за 25. март заказан стручни скуп са чијим ће закључцима упознати црногорску власт, инвеститоре и међународну јавност.

Манастир Морачу саградио је 1252. године Стефан, син краља Вукана, унук Стефана Немање.

Изражена је и забринутост што еписком Милешевски Филарет није могао да присуствује седници Савета, јер му је „још увек ограничена слобода кретања у Црној Гори”.

„Очекујемо од Министарства унутрашњих послова Црне Горе (МУП) да у најскорије време епископу Филарету омогући пуну слободу кретања под истим условома као и осталим слободним грађанима”, закључује се у саопштењу.

Црногорске власти забраниле су у јулу 2007. улазак у Црну Гору, на основу захтева Хашког трибунала да власти предузму мере према особама које су помагале скривање хашких бегунаца и опструирају рад трибунала.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер