четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Влајко Сенић: Власт треба да каже да жели у НАТО
Хроника

Влајко Сенић: Власт треба да каже да жели у НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 14. јун 2011.

Посланик Г 17 плус и члан скупштинског Одбора за безбедност Влајко Сенић, иако сматра да би било веома корисно, признаје да никада у овом скупштинском телу нису расправљали о предностима и манама уласка Србије у НАТО.

„Било је ад хок расправе у политичком смислу, када се појави неки повод,као што је ова конференција,или нека политичкапрозивка. Али у Србији, сем тог политикантског приступа, није одржана суштинска расправа о томе због чега Србија треба да уђе у НАТО”, казао је Сенић.

Због чега изостаје та јавна дебата?

Мислим да је за то одговорна политичка елита. Рекао бих да у власти има много калкулисања, јер истраживања показују да је већина грађана против уласка у НАТО и онда политичка елита покушава да буде устројена у складу са већинским расположењем.

Ви сте напустили емотиван став који има већина Срба и залажете се за што бржи улазак...

Напустио сам јер ствари посматрам другачије. Нас је погрешна политика деведесетих увукла у сукоб са НАТО-ом и ми треба да се запитамо зашто смо ми једна од ретких земаља која је била на удару НАТО-а. Ја не видим ту никакав емотиван приступ. Мислим да морамо бити рационални и да је постојећа позиција војне неутралности потпуно бесмислена и неодржива.

Због тога што ни НАТО није војно неутралан према Србији?

Не мислим да је могуће данас бити војно неутралан. Војна неутралност је неодржива позиција у модерном свету у коме се глобални изазови преливају преко граница држава. Од нас зависи како ћемо искористити прилике и могућности евроатлантских интеграција. НАТО не може нас на силу да припоји, али мислим да ћемо ми много изгубити ако наставимо са овом импотентном безбедносном политиком која никако да донесе стратешку одлуку и да тражи подршку грађана за улазак у НАТО.

Опозиција сматра да је одржавање конференције НАТО-ау Београду корак напред у том правцу. Тумачите ли ви то као покушај власти да тај правац учини видљивим?

То јесте корак напред. Мислим да је политичка елита која води Србију потпуно уверена да Србија треба да уђе у НАТО, само што није спремна да то каже. Неко је спреман да то каже јасно, неко није, а ја мислим да ћемо имати много бољу ситуацију што пре сви јасно кажу какве су нам позиције.

А шта ћемо са скупштинском резолуцијом о војној неутралности?

Резолуција се односила на покушај да се нешто спречи када говоримо о проглашењу независности Косова и у једној тачки је поменута војна неутралност. Чак и ако је то тада било прихваћено, време пролази и мислим да сви треба данас да кажемо да смо погрешили. Када говорим о томе да Србија треба да уђе у НАТО, ја не осећам да кршим било какву скупштинску резолуцију.

(Б. Митриновић, Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер