четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владислав Јовановић: Нестанак оригинала Дејтонског споразума, Холбрукове гаранције за Косово и других документата, представља одличну грађу за "кримић" о односима између држава
Хроника

Владислав Јовановић: Нестанак оригинала Дејтонског споразума, Холбрукове гаранције за Косово и других документата, представља одличну грађу за "кримић" о односима између држава

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 16. август 2017.

Шеф дипломатије и лидер СПС тврди да је, сем оригинала Дејтонског споразума, нестала и Холбрукова гаранција за Косово

Током НАТО бомбардовања и након 5. октобра нестала су многа документа, тврде саговорници Данаса блиски Социјалистичкој партији Србије и њеном некадашњем председнику Слободану Милошевићу, али не желе разговор на тему да ли су неке од њих и сами "склонили".

Ову причу покренуо је Милошевићев наследник на челу СПС Ивица Дачић тврдњом у власти блиском Српском телеграфу да је нестао оригинал Дејтонског споразума из новембра 1995, али и наводно писано обећање покојног америчког дипломате Ричарда Холбрука Милошевићу да Америка неће признати независност Косова. О нестанку оригинала из Дејтона којим је завршен рат у БиХ опширно је писала Политика пре десетак година, када је некадашњи шеф дипломатије из редова ДОС Горан Свилановић изјавио да је вероватно изгубљен у НАТО бомбардовању. Када је реч о Холбруковим папирима, досад су медији писали о писаним гаранцијама Радовану Караџићу да ће добити имунитет и америчку заштиту у замену за повлачење са функције председника Републике Српске. Холбрук је за живота демантовао у поднеску Хашком трибуналу да овај документ садржи део о имунитету и заштити, наводећи да је реч само о Караџићевом повлачењу. Караџићеви адвокати предали су Трибуналу документ на српском језику, тврдећи да је оригинал на енглеском са Холбруковим потписом нестао (овиме је и почело Караџићево суђење).

Сада Дачић износи нови елемент везан за наводну писану гаранцију Холбурка о Косову, позивајући се тврдње Милошевићеве секретарице Мире Драгојевић. Сем тог сведочења, Дачић не поткрепљује тврдњу ничим другим. Упућени саговорници Данаса пак тврде да Холбрук у једној од својих књига наводи да је нудио Милошевићу да Косово остане у саставу Србије, а да заузврат НАТО добије базу на косовској територији, као и базу за сателитско осматрање на Копаонику. Наводно, Милошевић је више пута одбијао да коначно одговори, да би на крају рекао америчком дипломати "моја супруга никада се не би помирила са тим". Милошевићева супруга Мира Марковић, подсетимо, налази се у политичком азилу у Русији. Холбрук је преминуо 2010, а Милошевић 2006.

Милошевић је наводно одбио предлог америчког дипломате речима "моја супруга се никада не би помирила са тим"

Бивши шеф српске дипломатије Владислав Јовановић каже за Данас да му није познато да је нестао документ у којем се Ричард Холбрук у име Вашингтона обавезао да САД никада неће признати независност Косова, јер се у време када се то догађало налазио у Њујорку, а не у Београду, али да се та прича може јасно довести у везу са још два "загонетна документа" - нестанком оригинала Дејтонског споразума и писаног уверавања Холбрука Радовану Караџићу да неће бити судски гоњен уколико се повуче из политичког живота.

- Први пут од министра Дачића чујем да је нестао и такав документ. Сви ти "мистериозни" документи тицали су се интереса српске стране, па се може с разлогом посумњати да је "друга страна" желела да заташка све наведене случајеве, због чега је "мистериозном руком" склонила документа, у метежу насталом након петооктобарских промена. Дакле, можемо се запитати да ли је све то само сплет околности или смишљено деловање. У сваком случају, чудно је да су нестали документи од државног значаја и цела прича представља одличну грађу за "кримић" о односима између држава, закључује наш саговорник.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер