уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владислав Јовановић: Британска резолуција о Сребреници алатка притиска на РС и Србију, Русија може да стави вето
Хроника

Владислав Јовановић: Британска резолуција о Сребреници алатка притиска на РС и Србију, Русија може да стави вето

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 05. јул 2015.

Председник Србије Томислав Николић замолио је руског председника Владимира Путина да Москва уложи вето на британску резолуцију о Сребреници у УН.

Томислав Николић је поводом британске резолуције о Сребреници, чији је текст неприхватљив за Београд, упутио писмо свим шефовима држава чланица Савета безбедности УН, укључујући и генералног секретара УН Бан Ки-муна.

Николић, наиме, тражи да британска резолуција буде повучена и да се о њој не расправља јер неће допринети процесу помирења у региону.

Некадашњи шеф српске дипломатије и шеф делегације Србије у УН Владислав Јовановић сматра да ће Русија послушати захтев Томислава Николића и ставити вето на британску резолуцију о Сребреници ако се до седнице Савета безбедности УН ипак не договори са Британцима око текста резолуције.

- Запад неће да скине Србију са црне листе и зато не верујем да ће Британци одустати од своје резолуције о Сребреници, јер им је тај документ значајна алатка за притиске на Републику Српску и на Србију - каже Јовановић.

С друге стране, Јовановић види простор за договор јер великим силама, Западу и Русији, не одговара да дође до „чеоног удара“, посебно што Запад и Москва имају озбиљне теме у којима, глобално, морају да сарађују.

Постоји могућност, наводи он, и да Запад одустане од резолуције уколико Москва најави вето, јер је великим силама у интересу да избегну овакав сукоб.

Јовановић предвиђа да ће Запад, како би прогурао своју резолуцију, покушати да дискредитује Русију, али да ће се све знати тек пред седницу, докад ће трајати договори.

Тај бивши дипломата истиче да Русија више није на коленима и под притиском САД како је то било у Јељциново време, када није уложила вето, на пример, када су уведене санкције Југославији.

- Садашња Русија се може супротставити и ставити вето ако им то одговара, а одговара им сада када САД хоће да је истисне са Балкана - сматра Јовановић.

Иначе, британска резолуција о Сребреници доживела је прошле недеље чак четири верзије које су српски политичари оценили као неприхватљиве. Међутим, ни четврта резолуција није много ублажила реторику основног документа.

Промене британске резолуције су свакодневне и до 7. јула и седнице Савета безбедности УН има још довољно времена за дорађивање нацрта.

У Сребреници ће 11. јула бити обележена 20. годишњица од злочина над Муслиманима.

Србија не сме да буде џак

Србија не сме да дозволи да буде џак за ударање и поткусуривање великих сила у Савету безбедности УН, нити да Срби и Бошњаци буду монета за поткусуривање оних земаља које суштински не занима стабилност у овом региону, изјавио је јуче бивши амбасадор у Турској Душан Спасојевић. Он је додао да, у овом случају, Србија има Русију на својој страни, али не би требало све препустити само њиховој помоћи.

Злата Ђорђевић

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер