четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владислав Јовановић: Београд је већ капитулирао кад је реч о Косову и Метохији
Хроника

Владислав Јовановић: Београд је већ капитулирао кад је реч о Косову и Метохији

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. мај 2011.

Актуелном режиму у Београду Косово је терет којег жели да се ослободи како би Србију увео у ЕУ и НАТО - каже бивши шеф југословенске дипломатије Владислав Јовановић.

"Капитулација без јавног објављивања". Овим речима бивши југословенски шеф дипломатије Владислав Јовановић описује актуелну српску државну политику према Косову и Метохији. Недавно је председник Србије Борис Тадић призвао у помоћ модел две Немачке као могуће решење за јужну српску покрајину, а претходно је заменик премијера Ивица Дачић изјавио да је за поделу Косова.

Да ли је вама јасна политика актуелне власти о Косову?

- Јесте, њима је Косово терет којег су желели да се ослободе много раније, само што то нису смели да говоре јавности, али су о томе у незваничним разговорима причали са западним саговорницима. Они хоће пре свега да имају сређене односе са Западом и да могу мирно да уведу Србију у ЕУ и НАТО, а ту им је проблем Косово. Али, с друге стране, не могу јавно да га се одрекну јер би угрозили своје позиције у земљи. Зато очекују да време одради своје. Отприлике се све и креће у том правцу.

Шта заправо представља модел две Немачке?

- Тај модел подразумева две немачке државе које су одвојене актом капитулације као поражене силе која је повела агресорски рат против победника. Под притиском развоја догађаја две Немачке су успоставиле својеврсни модус вивенди - западна Немачка формално није признала независност источне Немачке, али је успоставила доборосуседске односе. Дакле, тај модел не може да се примени у нашем случају. Ми нисмо били агресори према другој држави, већ жртва агресије од стране западних сила које су на силу одвојиле КиМ од Србије. Свака паралела са две Немачке нити је правична нити је чињенично исправна.

Тај модел је пре четири године предложио и дипломата Волфганг Ишингер, али га је Тадић тада одбио?

- Ишингер је са тим изашао да би угодио Американцима и Албанцима. Тадић је тада био у праву што је одбио, али изгледа то није учино тактички већ само привремено. Та опција нам се подмеће као мућак да би нам извукли тапију на Косово коју ми једини имамо и нико други.

Збуњујуће је и Дачићево залагање за поделу покрајине?

- Сада смо дошли до приче о подели Косова, што је стратегијски веома штетно, јер наш циљ треба да буде одбрана територијалног интегритета, све док они не схвате да имају посла са озбиљном државом. И с тактичког становишта је погрешно, јер пристајемо да се задовољимо мањим да би на крају изгубили веће. Своје се не дели. Друга је ствар када би такав предлог дошао од Албанаца или њихових западних ментора. Тада бисмо могли да разговарамо о неким компензацијама. Овако, ми смо истрчали као нека неискусна девојка која прати само своја осећања и нуди се зачуђеном момку за супругу. Све нас то увлачи у америчко-западну варијанту да морамо да прихватимо стање и да на крају признамо Косово, да они постигну све, а да ми не добијемо ништа.

Самосесавијамо

Јовановић подсећа да се налазимо у касним фазама процеса у којем власти у Београду воде политику тотално зависну од западних сила.

- Уместо да бранимо Косово и да смо одлучно одбацили сецесију и заледили све наше аспирације према ЕУ, док западне силе не промене свој негативни став према Србији, ми смо почели да се савијамо и чак смо одбили да осудимо њихову непријатељску политику - каже Јовановић.

Самоубилачки захтев

Колико је мудро говорити о подели пред албанским медијима, што је Дачић урадио?

- То је неинтелигентно и против наших интереса и скоро за неверовати да је могуће да изађе из уста једног српског званичника, мада је он само истурен да обави тај неугодни чин. Не само да није мудро, већ је и самоубилачко, јер је нама покрајина отета на силу и противправно и ми то не можемо да легализујемо, што бисмо учинили уколико прихватмо мрвицу. Чак и ако желимо да се нагодимо, излазимо са мањим захтевом што другој страни нуди могућност да нас одбије и да на крају останемо празних руку.

(Вести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер