Početna strana > Hronika > Vladimir Žirinovski predložio da Obama bude lišen Nobelove nagrade
Hronika

Vladimir Žirinovski predložio da Obama bude lišen Nobelove nagrade

PDF Štampa El. pošta
utorak, 22. mart 2011.

Predsednik Liberalno-demokratske partije Rusije, zamenik predsednika Državne dume Vladimir Žirinovski, predlaže da se Barak Obama liši Nobelove nagrade. S odgovarajućim predlogom obratio se Komitetu za dodelu Nobelove nagrade.

Kao što je poznato, Komitet za dodelu Nobelove nagrade je 2009. godine Nagradu za mir dodelio Baraku Obami. Komitet je smatrao da je glavna zasluga 44. predsednika SAD doprinos borbi za sprečavanje širenja nuklearnog oružja u svetu.

Međutim, prošle subote SAD i Velika Britanija su se priključile vojnoj operaciji u Libiji. Ovo se desilo nakon što su francuski avioni bombardovali libijske pozicije.

„Kakvi su to mirotvorci, koji „tomahavcima“ pucaju po čitavoj zemlji?“ – izjavio je Vladimir Žirinovski. On je podsetio na vojne operacije SAD u Avganistanu i Iraku i na rat na Balkanu.

„Događaji u Libiji su još jedan akt agresije od strane NATO vojske, pre svega SAD, koji izaziva negodovanje,“ smatra ruski političar.

Zapadna koalicija premašila svoja ovlašćenja u Libiji

Jedinstvo međunarodne antilibijske koalicije je pod znakom pitanja. Deo njenih učesnika došao je do zaključka da vojna dejstva koja se realizuju protiv režima Gadafija izlaze van okvira mandata SB UN.

U subotu i nedelju vojni brodovi SAD i Velike Britanije, koji se nalaze u Sredozemnom moru, nanosili su rakete napade po libijskoj teritoriji. U nedelju pridružila im se avijacija antilibijske koalicije. Objekti bombardovanja su bili sredstva PVO i radari za rano upozoravanje, vojni aerodromi, libijske kopnene turpe. Liga arapskih država, koja je nedavno podržala uvođenje zone zabranjene za letove iznad Libije, osudila je vojnu operaciju međunarodne koalicije. Po mišljenju generalnog sekretara Lige arapskih država Amra Muse, avionski napadi napuštaju okvire misije, za koju je molila regionalna organizacija, i vode gubicima među civilima. Sada se prate drugi zadaci a ne uspostavljanje zone zabranjene za letove iznad Libije, izjavio je Amir Musa, i zatražio od koalicije izveštaj o operaciji u Libiji.

Da podsetimo da je u rezoluciji 1973, koju je usvojio SB UN, bilo reči o uspostavljanju zone zabranjene za letove iznad Libije, ne više od toga. Masovna bombardovanja libijskih objekata omogućavaju da se zaključi da koalicija prati sasvim druge ciljeve, tačnije smenu režima u Libiji, smatra Vitalij Naumkin, direktor Instituta za orijentalistiku RAN.

Mnogi o tome direktno govore – kako bi se razrešila krizna situacija, treba ukloniti Gadafija. Tako smatra i niz arapskih država. Između ostalog Ujedinjeni Arapski Emirati i Katar, koji bespogovorno podržavaju dejstva koalicije. Danas se sve opaske o kojima se govorilo, očigledno vide. Zato je teško prognozirati dalji razvoj situacije u Libiji.

Najverovatnijim ekspert smatra dve varijante. Prva pretpostavlja da će razaranje vojnih komponenti libijske infrastrukture i slabljenje armije naterati Moamera Gadafija da sedne za pregovarački sto i da na kraju krajeva odustane od vlasti. Druga varijanta je prelaz konflikta u dugotrajnu fazu, kada će snage verne libijskom lideru pribeći taktici vođenja partizanskog rata.

Pri tome autori oba scenariju uzimaju u obzir čisto libijske faktore. Ali postoje opšti arapski, koje teško da treba ignorisati. Nastavak vojne operacije protiv Libije može da radikalizuje raspoloženja u arapskom svetu i da stvori podlogu za dolazak islamskih ekstremista na vlast.

Zato Rusija uporno poziva zapadne države da prekinu nerazumnu primenu sile. Moskva je ubeđena: izlaz iz libijskog konflikta može biti samo jedan – prekidanje krvoprolića i početak dijaloga među samim Libijcima.

Gadafijeva vojska tvrdi da je zauzela Misrate

Vlasti Libije saopštavaju da njihova vojska kontroliše grad Misrate na zapadu zemlje, prenosi tv-kanal Press TV. Prema podacima ustanika, u napadu je ubijeno više od 40 ljudi, 200 ranjeno. Svi ubijeni i ranjeni su mirni demonstranti, kažu ustanici. Osim toga stižu informacije da se velike snage Gadafija kreću prema gradu Az Zintan, koji je sada u rukama ustanika. Na ulazu u grad već ima 40 tenkova libijske armije. Prošle noći avijacija međunarodne koalicije je bombardovala neke gradova Libije. Mediji u Tripoliju javljaju o novim žrtvama.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner