четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Ребић: Отприлике ми је јасно шта се десило у Савамали, али досадашња истрага није утврдила имена одговорних за рушење објеката
Хроника

Владимир Ребић: Отприлике ми је јасно шта се десило у Савамали, али досадашња истрага није утврдила имена одговорних за рушење објеката

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 23. децембар 2016.

 Директор полиције Владимир Ребић оценио је данас да Србија не улази у ред држава са високим степеном претње од терористичких напада.

Гостујући на телевизији Пинк, Ребић је казао да постоје особе из иностранства које су безбедносно интересантне за МУП Србије.

"То није велики број људи. Нисмо толико угрожени, немамо на својој територији ратнике Исламске државе. Око 20 наших држављана отишло је у Сирију и Ирак, неки су погинули на ратиштима, неки су се вратили али у друге европске земље. Не опуштамо се ниједног тренутка, размењујемо информације са полицијама других држава", казао је Ребић.

Он је оценио да највећи безбедносни изазов за Србију у овом тренутку представљају "мафијаши из суседних земаља" који српско, а посебно београдско, тржиште сматрају једним од најбитнијих.

"У 2017. години кључно је да прикупимо доказе како би их раскринкали", казао је Ребић.

Према његовим речима, полиција је у 2016. години добро радила, што како је навео, потврђују подаци о паду стопе општег криминалитета од пет одсто, тешких крађа за 10 одсто а разбојништава за 11 одсто.

"То су свакако добри резултати. Запленили смо и 3,3 тоне наркотика, проценат расветљавања убистава износи око 90 одсто. То су показатељи да је полиција добро радила", навео је Ребић.

О обезбеђивању скупова високог ризика, посебно пред новогодишње и божићње празнике, Ребић каже да се предузимју одређене мере, а једна од њих је обавеза начелника полицијских управа да контактирају са локалним управама и организаторима скупова како би ти скупови били у потпуности заштићени.

Као највећу безбедносну претњу, Ребић је издвојио активност организованих криминалих група из суседних земаља које су, како је рекао, територију Србије, посебно Београд и Нови Сад, препознали као занимљиво тржиште када је реч о наркотицима, на пример.

"Формирани су посебни тимови који ће се бавити тим послом и потпуно сам убеђен да ћемо их раскринкати", рекао је први човек српске полиције.

Убиство Јелене Марјановић

Ребић је уверен и да ће полиција решити један број још нерешених убистава међу којима је и убиство певачице Јелене Марјановић.

Он каже да зна ко је убио певачицу, јер су га о томе обавестиле колеге које раде на том случају, али да о томе не може да говори јер би угрозио истрагу.

"Убеђен сам да је то готово доказан случај, али нема свих процесних елемената за доказивања, па морамо да сачекамо", рекао је.

Случај Јајинци

Коментаришући ток истраге у случају "Јајинци", дирекор полиције казао је да му је "јасно шта се десило". Он је додао да лично мисли да није било пропуста у обезбеђењу премијера Вучића, али истиче Ребић, безбедност премијера је у надлежности друге службе, те из тих разлога то не жели да коментарише.

"Забрињавајућа је чињеница да је у близини породичне куће премијера Александра Вучића пронађена велика количина оружја. Мислим да није било пропуста иако премијера обезбеђује друга служба. Полиција је посвећена том послу, наше је да утврдимо ко је оставио оружје", казао је Ребић, наводећи да постоје "јасни показатељи у ком правцу иде полиција у доказивању тог дела".

Савамала

Упитан о случају "Савамала", директор полиције је казао да досадашња истрага није утврдила имена одговорних за рушење објеката у том београдском насељу.

"Отприлике ми је јасно шта се тамо десило, али у интересу истраге не могу да износим детаље", рекао је Ребић.

Чистке у полицији

Коментаришући најаве о "чисткама у полицији" до краја године, Ребић је најавио да ће бити извршене безбедносне провере за све полицајце за које постоји сумња да су извршили неко кривично дело.

"Ради се о двоцифреном броју људи. Дирекција полиције има 32.000 запослених, у овој години ухапшено је 135 а прошле 173 полицајца. То није значајно велики број, али показује опредељење МУП-а да се суочи са проблемом корупције у својим редовима", казао је Ребић наводећи да су примање мита и злоупотреба службеног положаја најчешћа кривична дела која чине полицајци.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер