петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Путин: Уставна могућност отцепљења република од СССР била "темпирана бомба", амандмани на руски устав спречиће такве грешке
Хроника

Владимир Путин: Уставна могућност отцепљења република од СССР била "темпирана бомба", амандмани на руски устав спречиће такве грешке

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. јул 2020.

МОСКВА - "Амандмани на руски устав спречиће грешке какве су почињене у доба некадашњег Совјетског Савеза", изјавио је председник Русије Владимир Путин, истичући да је уставна могућност отцепљења бивших совјетских република од СССР била "темпирана бомба".

Како наводи Тасс, у интервјуу за телевизијску станицу "Русија-1", Путин је рекао да је у устав СССР била уврштена Лењинова теза о праву република на отцепљење.

"То је темпирана бомба постављена још 1922. године, када је основан Совјетски Савез," рекао је Путин, истичући да су то право републике имале и по каснијим уставима СССР.

"Свакако, требало би да избегнемо такве ствари. Апсолутно сам уверен да чинимо праву ствар усвајањем амандмана на садашњи устав - они ће ојачати нашу државност и створити услове за доследан развој наше земље у наредним деценијама", рекао је Путин.

Путин је такође рекао да он лично није аутор амандмана којим се забрањује отуђивање делова територије Руске Федерације, већ да су то предложили чланови радне групе задужени за израду амандмана.

Истичући значај уношења одредби којима ће уставом бити заштићен суверенитет Русије, Путин је рекао да су такве потезе одавно повукле многе друге земље, као и да у претходном уставу Русије није помињана неповредивост њене територије и забрана отуђивања територија.

Између осталог, према уставним амандманима, који су на снагу ступили јуче, највиши правни акт руске државе имаће примат у односу на међународно право, наводи Тас с.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер