петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Путин: Русија је огромна држава са великим бројем нација услед чега треба да има снажну председничку власт - експериментисање са преласком на парламентарну републику било би неразумно
Хроника

Владимир Путин: Русија је огромна држава са великим бројем нација услед чега треба да има снажну председничку власт - експериментисање са преласком на парламентарну републику било би неразумно

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 22. јануар 2020.

 Председник Русије Владимир Путин изјавио је на састанку са представницима јавности Липецке области да је земљи као што је Русија потребна чврста председничка власт.

Путин сматра да је неразумно експериментисати са државним уређењем у Русији и преласком са председничке на парламентарну републику.

Шеф државе је напоменуо да у свету, а посебно у Европи, преовлађују парламентарне републике. „Да ли је ова примена могућа код нас? Теоретски – могућа је. Да ли је то препоручљиво или не? Свако има своје мишљење о томе. Ја мислим да није“, рекао је Путин.

„Боље да не експериментишемо“, додао је председник, напомињући да парламентарно државно уређење у неким случајевима данас не функционише.

„За Русију је са њеном огромном територијом, са мултиконфесионалношћу, великим бројем нација, народа, народности које живе у земљи... потребна снажна председничка власт“, одговорио је Путин на питање шта мисли о томе да Русија пређе на уређење парламентарне републике.

„Да би парламентарна република ефикасно функционисала, потребно је да је политичка структура одавно одрасла. У истој тој Европи неке партије постоје вековима. А код нас је, по правилу, партија повезана са конкретним човеком“, објаснио је председник.

Говорећи о иницијативи изнетој током годишњег обраћања Савезној скупштини 15. јануара, да парламент добије могућност предлагања премијера и министара, Путин је изразио уверење да ће на овај начин парламент преузети више одговорности за формирање владе, а самим тим и за политику коју ће водити.

Председник неће моћи да одбацује одобрени састав кабинета, али ће имати право да отпусти премијера и његове заменике са њихових функција у случају губитка поверења или неправилног обављања њихових дужности.

(Спутњик)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер