четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Путин и Емануел Макрон: Потребно појачати напоре како би ирански нуклеарни споразум остао на снази
Хроника

Владимир Путин и Емануел Макрон: Потребно појачати напоре како би ирански нуклеарни споразум остао на снази

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 09. септембар 2019.

 Руски и француски председник Владимир Путин и Емануел Макрон сложили су се синоћ у телефонском разговору да је неопходно појачати напоре свих страна које су укључене у нуклеарни споразум са Ираном како би тај споразум остао на снази, саопштио је Кремљ.

- Стране су водиле детаљне разговоре о ситуацији везаној за Заједнички разумљиви акциони план о иранском нуклеарном програму (ЈЦПОА). Владимир Путин и Емануел Макрон су зе заложили за консолидацију напора свих обухваћених страна како би се спасао ЈЦПОА и сачувао у потпуности. Такође су разменили информације о корацима Русије и Француске с тим у вези - наводи се у саопштењу Кремља.

ЈЦПОА, познат и као ирански нуклеарни споразум, потписан је између Ирана и шест великих сила - Велике Британије, Немачке, Кине, Русије, САД и Француске, у јулу 2015.

Према споразуму, Иран се обавезао да ограничи свој нуклеарни програм и да дозволи Међународној агенцији за атомску енергију (ИАЕА) да преузме тоталну контролу над његовим нуклеарним активностима у замену за укидање међународних санкција које су Ирану због нуклеарног програма увели Савет безбедности УН, ЕУ и САД.

Иран се према споразуму обавезао да 15 година од потписивања ЈЦПОА не обогаћује уранијум за више од 3,67 процената, као и да његове резерве обогаћеног уранијума не прелазе 300 килограма. Иран се споразумом, такође, обавезао да више не акумулира тешке воде, као и да не развија нуклеарне експлозивне направе. Ситуација у вези са ЈЦПОА се, међутим, погоршала када су САД 8. маја 2018. напустиле споразум и увеле економске санкције Ирану на извоз нафте из те земље.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер