петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Међак: Ако се око највећег безбедносног проблема у Европи и питања санкција Русији не слажемо са ЕУ, не можемо ни да наставимо пут према чланству у Унији
Хроника

Владимир Међак: Ако се око највећег безбедносног проблема у Европи и питања санкција Русији не слажемо са ЕУ, не можемо ни да наставимо пут према чланству у Унији

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. јун 2022.

Ако се око највећег безбедносног проблема у Европи и питању санкција Русији не слажемо са ЕУ, не можемо ни да наставимо пут према чланству у Унији, оценио је члан Главног одбора Европског покрета у Србији Владимир Међак и објаснио да Београд од недавног самита у Бриселу зато ништа и није могао да очекује.

Србија заиста нема чиме да буде незадовољна, објаснио је он у ФоНетовом серијалу Квака 23 и образложио да су после 24. фебруара и руске инвазије на Украјину санкције постале услов број 1 са којим се једино Србија ни минимално није усагласлила.

Како је указао, власт реално никада и није била искрена да заиста жели да Србија уђе у чланство ЕУ, „јер да јесте, ствари би се радиле другачије“.

Упитан да ли је ЕУ искрена када говори да је Западном Балкану место у чланству Уније, он је одговорио да то зависи од државе до државе, али је истакао да ЕУ, поготово сада у условима рата у Украјини, јесте у интересу да регион привуче према себи и да све државе које то могу постану чланице.

То јесте њихов интерес из простог разлога што сада прелазимо на други ниво "такмичења", а то је геополитика, објаснио је он, али је упозорио да је ЕУ на самиту са лидерима Западног Балкана отворила вакуум.

"То је велика грешка коју ће ЕУ морати да исправи, јер ће, у супротном, последице плаћати регион, али и сама Унија, јер не можете оставити Западни Балкан на ветрометини и мислити да то нека трећа страна неће искористити", нагласио је Међак.

На питање да ли то значи да Владимир Путин може бити задовољан исходом састанка лидера ЕУ и Западног Балкана, он је узвратио да руски председник може да буде прилично задовољан, јер је добио поклон којем се није надао.

Међак је у наставку образложио да Србија неће моћи да уђе ни у најављену Европску политичку заједницу ако не буде увела санкције Русији, зато што ће се у тој заједници, пре свега, разговарати о заједничкој спољној и безбедносној политици држава које су савезници са ЕУ.

С друге стране, он не верује ни у најаве да ће Србија у периоду до краја године убрзати процес европских интеграција, али је свестан да их се власт неће ни одрећи све "док неко из ЕУ децидно не буде рекао - ви сте завршили".

Међак истиче да ни Србији није у интересу да остане изоловано западно од "линије фронта" и "нове гвоздене завесе".

Како је илустровао, "та гвоздена завеса се некада простирала од Балтика до Јадрана, а сада ће се простирати од Балтика до Црног мора".

"Срећом несрећних околности, ми смо географски западно од те гвоздене завесе, али не можемо да останемо на тој позицији, а да лавирамо лево и десно", поручио је Међак.

Упитан да ли је Србија закаснила са увођењем санкција Русији, он је одговорио потврдно и констатовао да је штета већ направљена.

Према његовом мишљењу, "сутра да уведемо санкције, биће проблем да се оправдамо зашто нисмо то раније урадили и та стигма ће остати".

"Да ли смо прешли тачку без повратка? Мислим да још нисмо, али идемо ка њој. Што се сукоб у Украјини буде више ближио крају, то је ближа тачка без повратка", указао је Међак.

На директно питање о томе каквим ће последицама Србија бити изложена уколико не буде увела санкције Русији, он је узвратио да ће за почетак испасти из процеса европских интеграција и бити стављена на клупу за резервне играче.

Он је најавио и да ће се Србији сада отварати "гомила бочних удара", што по питању Косова, што по питању финансија, јер можемо да останемо без претприступних фондова ЕУ, што би произвело и ефекат лавине у међународним финансијским институцијама.

Образлажући узроке проблема у европским интеграцијама Србије, Међак је прецизирао да се стално бркају узрок и последица и нагласио да Србија није даље отишла у процесу европских интеграција зато што није одрадила свој део посла.

"Наша оцена у испуњавању политичких критеријума данас је 2,2 на скали од 1 до 5, а толика је била и 2015. године. Значи, ми се од 2015. до 2021. нисмо померили од двојке, а потребна нам је минимум нека четворка да би нас неко сматрао кредибилном земљом која може да уђе у ЕУ", предочио је Међак.

Према његовим речима, да смо одрадили наш део посла, онда бисмо, као Македонци и Албанци, могли да кажемо "да имамо ту моралну предност, али је немамо, већ само може да нам се извуче досије шта све нисмо урадили".

"Када смо почели преговоре 2014. године, наш највећи проблем је било Косово. У међувремену су на лествици проблема искочили владавина права, борба против организованог криминала, корупција, а сада и Русија. Значи, ми не да не скидамо тачке са дневног реда у преговорима, већ убацујемо нове", констатовао је Међак.

Он подсећа да је период од 2016. до 2020. године био идеалан за спровођење унутрашњих реформи које би Србију довеле близу стандарда ЕУ, али да тада ништа није урађено.

"Србија назадовала у свим параметрима"

Србија је назадовала у свим параметрима испуњавања политичких критеријума, указао је Међак и нагласио да је Србија, по критеријумима Фридом Хауса, изгубила статус слободне земље и више се не сматра демократском.

"Демократија, владавина права и стабилност институција су основни услови за у чланство, али је власт, зарад унутрашњих разлога и учвршћивања сопствене позиције, пропустила да предузуме кључне реформе онда када је могло највише да се уради за европске интеграције", сматра Међак.

Он је приметио и да је Србија једина земља која је вероватно добила додатни услов за приступање, а то је да води рачуна шта прича о ЕУ.

Како је подсетио, у Загребачкој декларацији из марта 2020. године јасно је речено да државе морају да поведу рачуна, воде конструктивну кампању и објашњавају грађанима зашто улазе у ЕУ.

То је, пре свега, намењено Србији, оценио је Међак и позвао се на анализе по којима медији под државном контролом или чак у државном власништву већ десет година воде антиевропску кампању.

Власт би, према његовом мишљењу, за почетак прво требало да престане да развија проруски наратив, а онда и да афирмативно почне да прича зашто Србија улази у ЕУ.

"Постоји студија о лажним вестима на Западном Балкану, коју је наручио Европски парламент, у којој се јасно каже да су све лажне вести у региону, за разлику од остатка Европе, производ политичког система са Западног Балкана", указао је Међак.

Значи, не долазе овде нама Спутњик и Руссиа Тодаy да шире лажне вести, протумачио је он, већ су то лажне вести домаћег порекла.

"А зашто ти то радиш ако заиста искрено хоћеш да водиш своју земљу ка ЕУ? Могу само да закључим да ти заиста искрено то не желиш", тумачи Међак.

С обзиром на то да су у Србији све ствари у рукама једног човека, Међак је на питање да ли он уопште има мандат да инокосно одлучује о кључним државним темама одговорио да је земља одавно изашла из уставних категорија.

Како је оценио, тај човек нема мандат да одлучује о било чему од тих ствари, али влада у техничком мандату може без проблема да уведе санкције Русији.

Проблем је то што и конституисање новог парламента ту концентрацију моћи у рукама председника потпуно ван Устава апсолутно неће променити, уверен је Међак, који напомиње да "нама те институције де факто и не требају, јер оне одлуке и не доносе".

"Одлуке се доносе на Андрићевом венцу, док ови остали то после само спроводе", рекао је он и констатовао да "председник и трпи притисак зато што је остао сам и сви знају да институције не служе ничему".

Упркос томе, Међак верује да проширење ЕУ мора да се деси, јер то налаже логика живота која ће победити пре или касније, без обзира на то што политичари могу да се против ње боре.

Проширење ЕУ треба замислити као обртна врата, али не она кроз која увек можете да уђете, јер се стално врте, упоредио је он и оценио да је испред нас сада блокирани део тих врата.

"Онај ко буде стајао испред дела који је сада блокиран, оног момента када се окрене и отвори - тај ће ући, док ће онај ко закасни, чекати нову рунду проширења", прогнизира Међак.

Како је рекао, пропустићемо тај моменат ако и даље будемо промишљали и ламентирали над својом тешком судбином.

Његов је савет - "Ако живиш у циркусу, научи да жонглираш, немој да се жалиш што живиш у циркусу, јер не можеш да промениш место живота".

"Ако живиш у оваквом свету, онда се понашај у складу са тим, а немој да причаш како су ствари нефер и како су сви против тебе", закључио је Међак.

(ФоНет-Н1)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер