четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Макеј: Нацрт списка реципрочних санкција за земље ЕУ већ је спреман, Минск чека усвајање одговарајуће одлуке ЕУ
Хроника

Владимир Макеј: Нацрт списка реципрочних санкција за земље ЕУ већ је спреман, Минск чека усвајање одговарајуће одлуке ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 20. септембар 2020.

 Нацрт списка реципрочних санкција за земље Европске уније већ је спреман, Минск чека усвајање одговарајуће одлуке Европске уније, изјавио је белоруски министар спољних послова Владимир Макеј.

„Наравно, бићемо принуђени да дамо адекватан одговор на одлуку Европске уније. Ту ће бити и персоналне санкције против представника различитих структура Европске уније, као и представника и појединих држава-чланица Европске уније. Већ имамо спреман нацрт списка. Бићемо спремни да га објавимо одмах након одговарајуће одлуке ЕУ“, наводи се изјави за медије из Макејевог говора на дискусији 75. заседања Генералне скупштине УН.

Макеј је навео да постоји и низ „потпуно радикалних мера“ којима Белорусија може да прибегне ако на то буде приморана.

„Можемо преиспитати своје учешће у разним иницијативама и организацијама, чије ће активности бити безначајне без Белорусије“, рекао је белоруски министар.

Опасан преседан

Министар је истакао да је Резолуција Савета за људска права УН о Белорусији апсолутно измишљена и ствара „веома опасан преседан“.

„Резолуција је апсолутно измишљена. И морам рећи да се за Уједињене нације ствара врло опасан преседан. Зашто? Зато што члан 2 Повеље УН јасно наводи да Организација не треба да се меша у унутрашњу надлежност неке државе. Ова резолуција недвосмислено представља мешање у унутрашње послове Белорусије, јер одређени предлози предвиђају процену ситуације у Белорусији, оцену изборних резултата, процену понашања различитих страна итд. То се може недвосмислено протумачити као мешање у унутрашње ствари државе“, нагласио је Макеј.

Према његовим речима, друге земље „треба да имају на уму да се с тим у вези ствара опасан преседан“.

Макеј је приметио да Минск мирно посматра такав развој ситуације.

„Наравно, адекватно ћемо одговорити на овај документ и заједно са земљама истомишљеницима предузети одговарајуће акције усмерене на заштиту интереса Белорусије“, објаснио је он.

Белоруски министар позвао је стране колеге да застану, размисле и покушају разумно да процене ситуацију у земљи како је не би довели до тачке после које неће бити повратка.

„Одмах желим да кажем да смо апсолутно искрено заинтересовани за нормалне односе са суседима. Шеф Белорусије је више пута рекао да су нам суседи дати од Бога, да смо осуђени да живимо заједно, па морамо тражити начине да све проблеме решавамо на конструктиван нормалан начин. Нажалост, у последње време не видимо такве конструктивне приступе наших суседа, пре свега Литваније и Пољске... Желео бих да моје колеге застану, размисле и покушају објективно и разумно да процене ситуацију и не доводе је до тачке без повратка“, нагласио је Макеј.

Савет за људска права УН усвојио је раније резолуцију о ситуацији са протестима у Белорусији, која позива председника Александра Лукашенка да започне дијалог са опозицијом.

(Спутник)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер