уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Круљ: Чињеница да се Вучић на форуму у Пекингу састао и са председником и са премијером Кине показује колики је значај Србије
Хроника

Владимир Круљ: Чињеница да се Вучић на форуму у Пекингу састао и са председником и са премијером Кине показује колики је значај Србије

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 17. мај 2017.

 БЕОГРАД - Кина је данас један од најбитнијих генератора светског раста, изјавио је синоћ саветник у Влади Србије и професор универзитета у Лувену Владимир Круљ, а чињеница да се наш премијер на форуму лидера у Пекингу састао и са председником и са премијером те земље, показује колики је значај Србије.

Имајући у виду будући значај Србије на путу који ће спајати Кину са Блиским истоком и Европом, то показује јасан потенцијал наше земље када је у питању будуће везивање, не само за коридоре, него за инфраструктуру, истакао је Круљ за РТС.

"Чвориште које Србија представља и позиционирање у економском смислу које смо могли да видимо данас, јасан је пут у ком правцу Србија иде", рекао је он.

Према његовим речима, сваки кинески пројекат који је био озбиљно договорен између наше и кинеске стране који се реализовао, показује да Србија представља кредибилног партнера на Балкану, добар пут ка интересима Кине, а то су што ближа присутност европским тржиштима, а и како се гледа на будућу позицију Србије у самој Европи.

Он је подсетио да је улазак Хестила у Железару Смедерево "успешна прича" која је реализована са Кинезима.

"То је добар пример колико је Србија научила у преговорима, колико је одмакла у својим преговарачким способностима", каже Круљ.

Он је додао да је, с друге стране битно повећана прогноза нашег раста, на 3,2 одсто кад је у питању Светска банка.

"Овакви пројекти гурају прогнозу нашег раста нагоре. Не би било чудно да ми пређемо ове године и четири одсто", истакао је Круљ.

Што се тиче РТБ Бора, он је рекао да сада путем оваквих позитивних резултата долазимо у ситуацију да ми о томе са свих страна преговарамо, и са кинеском страном.

Круљ је указао да Србија практично мора да води рачуна о трошковном стању РТБ Бора.

"Најважније да се нађе одрживост решења. Решења за РТБ Бор постоји много, али одрживо као за железару се пажљиво преговара, не само са кинеском страном", истакао је он.

Упитан колико је важан безвизни режим са Кином и директна авионска линија, он је рекао: "У сваком смислу".

"Није се променио географски положај Србије, али је битно промењен начин приступа капиталним инвестицијама", каже Круљ.

За тренутну ситуацију у Европи када је у питању Кина, он констатује да дефинитивно иде напред и подсећа да ће почетком јуну бити одржан нови самит ЕУ-Кина.

"Србија кроз своја искуства може да буде добра позитивна препорука како кинеске капиталне инвестиције могу да дају конкретан резултат у сусрету са европским капиталним инвестицијама. Мислим да је то добар пример", истакао је Круљ.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер