петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Илић: ДС је одузела ауторитет Цветковићу
Хроника

Владимир Илић: ДС је одузела ауторитет Цветковићу

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 14. фебруар 2011.

Суштина проблема је то што Владом Србије ведре и облаче појединци из ДС који на то немају право Г17 отворено говори шта мисли, а наше министре прозивају „поуздани извори“ из Тадићеве странке Од чијег новца Пајтић и Драгин дају субвенције, зашто је само Динкић тема

- Премијер Мирко Цветковић ради по диктату појединаца из Демократске странке који немају никакву одговорност, нити легитимитет, а ведре и облаче радом Владе Србије. Такве ствари су девалвирале позицију председника владе до крајње мере. Подривене су институције премијера и парламентарне демократије. То је суштина проблема.

Млађан Динкић је само указао на оно што види и зна цела Србија. Једино што желимо јесте да се извршна власт врати тамо где јој је и место, у владу. Не може се дневни ред седница Владе Србије утврђивати и одобравати у партијским централама и другим неформалним местима - каже за Данас заменик председника Г17 плус Владимир Илић.

Да ли је министар културе Небојша Брадић (Г17 плус) понудио оставку?

- Та вест је медијска спекулација. О томе није било речи на седницама Председништва странке, нити је ико покренуо то питање.

Да ли је Г17 плус задовољна Брадићем? Да ли сте за то да он остане министар до краја мандата?

- Право је питање да ли су људи који се баве културом задовољни, а не да ли је Г17 плус задовољна. Странка, баш као и јавност, може да буде задовољна неким министром, а да он при томе и не ради свој посао најбоље. Такође може да буде и незадовољна, а да он ради у најбољем интересу ресора који води. Зато су судови које о појединим члановима владе дају грађани и стручна јавност најобјективнији.

С обзиром да је могуће да ће Уједињени региони Србије на следеће парламентарне изборе ићи самостално, делује као да су најновији наступи Динкића и Г17 почетак предизборне кампање.

- Ако је изношење истине кампања, онда мислим да је крајње време да и остали крену у ту кампању. Сматрам да су избори још увек далеко. Мотив господина Динкића и Г17 плус, као лидера УРС-а, јесте да се ова година максимално искористи за ефикасну и убрзану реализацију свих приоритетних циљева и започетих послова. Зато нам је неопходна ефикаснија и боље координисана влада.

Уколико и прихватимо као тачно да је „пакт о ненападању“ у оквиру владајуће коалиције први прекршио Слободан Илић (ДС) из Министарства финансија оптужбама на рачун Динкића, зашто сте одлучили да одете тако далеко, па да прозивате и њега и поједине министре и самог премијера?

- За мене је потпуно неприхватљиво да државни секретар прозива потпредседника владе због одлуке за коју је сагласност дала сама влада, па и његово ресорно министарство. То је далеко озбиљнији проблем него међусобна размена мишљења и критички тонови на нивоу министара. Наши иступи у јавности нису политички обрачуни и неистине, већ супротно - називање ствари правим именом и то цела Србија зна.

Како би Г17 плус реаговала да је, рецимо, неко из врха ДС кренуо да поименце прозива министре из ваше странке, као што је Динкић то урадио Драгину и Слободану Милосављевићу? Признаћете да та прозивка није могла да прија њима двојици, а требало би да сарађујете у оквиру владе.

- Сигуран сам да Млађан Динкић нема ништа лично против Драгина и Милосављевића. Он је, као и грађани Србије, забринут због проблема у снабдевању млеком, несташица и раста цена. Срамота је да Србија, као пољопривредна земља, увози млеко или да нема шећера и уља. Ту неке ствари очигледно нису у реду. Наши министри су готово свакодневно изложени неоправданим и злонамерним „прозивкама“ у медијима. Иза тих прозивки, као што знате, често стоје и неки људи из Тадићеве странке који се не легитимишу именом и презименом, већ говоре преко неименованих извора или „назови аналитичара“. Иста та групација генерише конфликте и у доброј мери управља премијером. То је мање коректно од отвореног и ауторизованог става.

Из ДС поручују, за сада само незванично, да је Г17 плус својим последњим иступима „заиста претерао“, да је Динкић тај који би можда требало да поднесе оставку. Какав је ваш одговор?

- Управо о томе говорим. Спиновање је постало важније од реалности. Неко ко убедљиво највише ради у Влади Србије и ко има резултате нема разлога да подноси оставку. Да ли је Млађан Динкић кривац и за крах грађевинске индустрије и за несташице млека и за реформу правосуђа и за одсуство дијалога са синдикатима? Не може да буде. Да ли је Млађан Динкић министар финансија? Није, већ годинама. Већ пету годину све финансије у Србији контролише Тадићева странка. Већ два министра финансија имају за редом, и гувернер је њихов кадар. Посао Динкића је довођење инвеститора. Сто педесет компанија је дошло у Србију, извоз је у прошлој години порастао за 24 одсто. Грађани се запошљавају. Епилог свега тога је да чак Хрватска, Словенија и Италија „оптужују“ Динкића да им отима инвеститоре. Али такође, епилог су и завист и љубомора код неких у Србији. Успех се овде не прашта.

Озбиљни људи, уважени стручњаци, оцењују да Цветковић и Динкић више не могу седети за истим столом. Да ли је то тачно?

- Не мислим да је то немогуће. Проблем је у томе што Тадићев премијер није у позицији да доноси одлуке, а посао му је да доноси одлуке. ДС је одузела ауторитет премијеру. Командују му појединци из његове странке који немају никакву одговорност, нити легитимитет, нити их је ико бирао, осим чланова Тадићеве странке, а ведре и облаче радом Владе Србије. Такве ствари су девалвирале позицију председника владе до крајње мере. Подривене су институције председника владе и парламентарне демократије, а Србија је по уставу парламентарна и демократска држава. То јесте суштина проблема који оптерећује владу. Динкић је само указао на оно што види и зна цела Србија. И једино што хоће јесте да се извршна власт врати тамо где јој је и место. Дакле, у владу. Не може се дневни ред седница Владе Србије утврђивати и одобравати у партијским централама и другим неформалним местима. Уколико се то превазиђе, не видим сметње да се сарадња настави. Дакле, није битно персонално решење, битно је да се систем суштински стави на своје место.

Функционери СПС тврде да су задовољни свим својим министрима. Славица Ђукић Дејановић на то додаје да премијера Цветковића „не би дала низашта на свету“. Шта мислите о овим ставовима?

- СПС има право на свој став, као и госпођа Славица Ђукић Дејановић. То поштујем. Међутим, то да сви министри одлично раде свој посао јесте дискутабилан став. Хајде да питамо грађане о томе. Грађани су с правом огорчени.

Шта је ваш одговор на тврдње да Министарство економије и регионалног развоја, као и Министарство за НИП, подстичу инвестиције и дају субвенције за оне средине где странке из УРС држе власт или где на ту власт рачунају?

- Бесмислица. Активности и средства се усмеравају на читаву територију Србије, од Суботице до Прешева, сразмерно више ка неразвијеним и девастираним подручјима. Има на стотине примера да претежно иду ка местима где ми не „држимо“ власт. Само из НИП-а је реализовано више од 250 пројеката у најсиромашнијим општинама. Највише инвеститора је отишло у Ниш. Шта очекујете, шта треба министри да раде, да заобилазе места где је на власти УРС? Или можда да се улаже само у места где је Тадићева странка на власти?

Опште је место и да Динкић и Г17 користе државне ресурсе за изградњу УРС.

- Као што сваки министар сноси одговорност за оно што је лоше урадио, тако има право и на то да своје резултате јавно представи. Та теза иде ка томе да представи Динкића као некога ко троши државне паре у политичку промоцију док други министри граде, субвенционишу и отварају објекте које су финансирали малтене из својих џепова. Од чијих пара, на пример, Драгин даје субвенције пољопривреди и промовише их? Од сопственог новца? Или Пајтић по Војводини?

Да ли ће министри из редова Г17 плус присуствовати наредној седници Владе Србије и од чега то зависи?

- Министри из наше странке већину времена проводе на терену, покушавају да реше што више проблема грађана. Динкић, Верица Калановић, Снежана Самарџић Марковић, Јасна Матић су колима више километара прешли по Србији него неки министри или премијер авионом. Наравно, одлазе и на седнице владе и тамо су кад год немају обавеза на терену.

Динкић не одустаје

Постоји ли могућност да Млађан Динкић (лично, не и странка) напусти владу ако не буде задовољан променама?

- Знате Млађана Динкића, он није човек који одустаје. Напротив. Као сто каже песма Милана Младеновића, када мислите да је готово, за њега, знајте, тек тад је почело.

Да ли је могуће да Г17 изађе из владе и пређе у опозицију уколико промене које тражите буду, по вашој процени, „козметичке“?

- Сигуран сам да промене морају бити суштинске. Ако буде другачије, оне неће имати никаквог смисла.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер