уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Гоати: Борба против корупције не даје довољно резултата
Хроника

Владимир Гоати: Борба против корупције не даје довољно резултата

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. фебруар 2017.

 Корупција је смртоносни отров без боје, укуса и мириса, истакао је Владимир Гоати из Транспарентности Србије на конференцији "Грађани, управа и корупција - искуства Антикорупцијског саветовалиста ТС".

ТС истиче да борба против корупције не даје довољно резултата, делом и зато што грађани не познају правне могућности које су им на располагању.

За 10 година, колико постоји Антикорупцијско саветовалиште Транспарентности Србија (АЛАЦ), највише је било обраћања и отворених случајева у области правосуђа – 17%, јавне управе - 12%, јавним набавкама и у здравству - по 10%, речено је на конференцији "Грађани, управа и корупција - искуства Антикорупцијског саветовалиста ТС".

Из Транспарентности Србија наглашавају да борба против корупције не даје довољно резултата и због тога што многи грађани не познају правне могућности које им стоје на располагању или немају довољно поверења у рад институција.

- Перцепција корупције у Србији стагнира већ неколико година, она се налази на неких 40 одсто, што показује да постоји ендогена, унутрашња корупција. То се не мења већ годинама, иако су донети бројни прописи, што показује да закони не делују одмах. Код грађана треба подићи свест да је корупција јако опасна ствар - отров без мириса, укуса и боје, али смртно опасан - упозорио је Владимир Гоати из ТС.

Последњи извештај Глобалног барометра корупције ТС показује да се годишње догоди најмање 374.000 неоткривених случајева подмићивања ради добијања услуга јавног сектора или заштите од кажњавања.

- Корупција је велики проблем који погађа свако друштво и неки пут она не представља само давање новца, већ и лоше организовану управу, незнање грађана на који начин могу да остваре своја права. Да бисмо се борили против корупције, потребне су две ствари - транспарентност и информативност. Поверење у институције је, такође, кључно за смањење корупције - рекао је Жељко Ожеговић из Министарства државне управе и локалне самоуправе.

Додаје да следе измене постојећих или доношење нових прописа који ће довести до отвореније и боље организоване јавне управе.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер